Kauzy

Poche s Hamáčkem mlží o řízení ministerstva a Andrej Babiš raději chodí do opery

02. 08. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Jan Hamáček mlží. Mlží i jeho kumpán, člověk s ne tak zcela jasnou funkcí Miroslav Poche. Soustavně již téměř měsíc podkopávají nejenom svoji důvěryhodnost jako politiků, ale zároveň jdou proti duchu českých zákonů. Hodlá s tím premiér Andrej Babiš něco udělat?

Jan Lipavský detail 1200

Na 10. července jsem svolal mimořádné zasedání zahraničního výboru, na které jsem pozval také Jana Hamáčka, aby mně i kolegům vysvětlil, kromě svého prazvláštního duálního mandátu, také funkci Miroslava Pocheho. Hamáček se na zasedání dušoval, že Poche žádnou smlouvu s ministerstvem zahraničí nemá. Že na MZV působí jenom jako host a Hamáčkovi radí s reorganizací ministerstva.

Již pouhý den po konání mimořádného zasedání zahraničního výboru Miroslav Poche podepsal smlouvu s ministerstvem, která je k dohledání i na internetu. Za pouhých 24 hodin se tak Hamáčkovo tvrzení a realita zcela rozešly. Jinak liknaví administrativa se dokáže, pokud je to v jejím zájmu, vybičovat ke skutečně bleskovým výkonům. V úterý večer v pořadu ČT 24 Události, komentáře Poche připustil, že pro ministerstvo oficiálně pracuje: Prý je “něco jako náměstek”. Pocheho práce pro ministerstvo jde zcela proti duchu českých zákonů i pravidel Evropského parlamentu. Europoslanec ani poslanec totiž nesmí zastávat funkci v administrativě.

Pokud je taková praxe nyní normální, tak mě napadá, jestli bych třeba já, jako člen výboru pro obranu, nepožádal ministra Metnara o nějakou menší brigádu na Ministerstvu obrany. Nic velkého, jenom pár hodin týdně…

Ve skutečnosti však Poche na ministerstvu působil už před uzavřením smlouvy. Jako host měl docházet na operativní poradny nejvyššího vedení ministerstva. A v Toskánském paláci měl zřízenou kancelář dříve, než byla 11. července podepsána smlouva. Kromě toho, že podobné jednání není ani standardní ani morální je především nebezpečné.

Miroslav Poche nemá bezpečnostní prověrku a napodobuje tak nechvalně proslulého Vratislava Mynáře, který je za takové počínání zcela oprávněně kritizován. Z pozice ministra by přístup k tajným informacím získal ze zákona. Jako zaměstnanec by si o prověrku musel požádat. Je ale nepřípustné, aby ministerstvo řídil člověk, který nemá pro svou pozici jakékoliv ospravedlnění, a to ani z hlediska demokratického procesu ani z čistě logického důvodu.

Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš chodí raději do opery, než aby řešil neudržitelný a týdny trvající problém v Černínském paláci, budu požadovat informace o působení Pocheho sám a přímo. Rozhodl jsem se podat žádost o informace na MZV a budu se detailně ptát na působení Miroslava Pocheho na ministerstvu před i po 11. červenci.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Lipavský

Štítky: #Jan Lipavský #Ministerstvo zahraničních věcí/Ministerstvo zahraničí #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.