Kauzy

Proč jde tento muž do vězení kvůli kopírování softwaru, který je zdarma?

23. 07. 2018 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Za méně než tři týdny se Eric Lundgren bude hlásit ve federální nápravné instituci v Seridanu v Oregonu a započne mu trest odnětí svobody ve výši 15 měsíců. Lundgren, 33letý podnikatel, který strávil většinu času z poslední dekády hledáním způsobů, jak recyklovat elektroniku a omezit elektronický odpad, se přiznal ke spiknutí za účelem obchodu s padělaným zbožím a porušováním autorských práv a k práci s makléřem Bobem Wolffem při kopírování a distribuci 28 000 neoprávněných kopií CD výrobců originálních zařízení Dell (OEM) — softwaru, který si můžete zdarma stáhnout z webových stránek společnosti Dell právě teď.

Eric Lundgren

Proč 15 měsíců vězení? Jednoduchá odpověď je, že zákon o copyrightu v USA je strašný — a Lundgren udělal určitá špatná rozhodnutí a má tu smůlu, že byl chycen pomocí výjimečně ostrých zubů tohoto zákona. Díky lobbování, nejprve hudebního průmyslu a Hollywoodu v druhé polovině 20. století, jsou sankce za porušení autorských práv rigidní — z 82 osob, které byly v roce 2016 obviněny z porušení autorských práv a ochranných známek, asi polovina šla do vězení; což je absurdní nastavení zákonů v zemi, která již uvěznila příliš mnoho svých občanů. To, že se federální prokurátoři rozhodli z tohoto případu udělat kriminální a nikoli občanský případ, je ještě víc pobuřující.

Ale nejprve: Co je obnovovací CD? Berte to jako funkci Control-Alt-Delete pro celý operační systém Windows. Pokud vlastníte Dell a zjistíte, že vaše zařízení je napadeno viry, chybí důležité soubory, které musí systém Windows správně spouštět, nebo trpí pod tíhou bloatware, obnovovací disk CD, dodávaný společností Dell zdarma v místě nákupu nebo na jejich webových stránkách, resetuje vše zpět na nulu.

Je důležité si uvědomit, že obnovovací disk CD OEM společnosti Dell neposkytuje bezplatnou, plně funkční kopii systému Windows počítači, který ji ještě nemá — software musí být ověřen buď pomocí kódu Product Key nebo přihlášením přes Microsoft účet, aby bylo ověření, že je software legitimní.

Lundgren, americká vláda i Microsoft se shodnou na faktech. V roce 2011 žil Eric Lundgren v Číně a pracoval s různými zprostředkovateli v USA, včetně Wolffa. Nakupoval od nich levné univerzální součástky k opravě elektroniky. Wolff přišel s návrhem: Wolff pošle Lundgrenovi obnovovací disk CD od Dellu, Lundgren využije obchod v Číně k tvorbě duplikátů a Wolff prodá tyto obnovovací CD přeprodejcům. Duplikační obchod v Číně, který Lundgren využil, zkopíroval CD zcela přesně — včetně zásadní části, natištění loga Dellu a Microsoftu na disky. V roce 2012 vláda zachytila zásilku těchto duplicitních CD, označila je za padělaná a oslovila Wolffa. Wolff začal spolupracovat s úřady a na žádost americké vlády učinil kontrolovanou objednávku od Lundgrena. Lundgren prodal Wolffovi CD v hodnotě 3 400 dolarů. Když zásilky dorazily, byly CD zachyceny, Lundgrenův domov na Floridě prohledán a on a Wolff byli obviněni velkou porotou.

Na čem se Lundgren, vláda Spojených států amerických a Microsoft velice neshodnou je, proč Lundgren přistoupil na to vyrábět tato CD — a jakou přesně měly tyto duplikáty hodnotu.

Lundgren říká, že jeho hlavní motivací bylo udržet počítače mimo skládky. Vidí se jako sociální podnikatel hledající cesty k sebeudržitelnému obchodování. Lundgren říká, že ačkoli teď lituje, že CD byly duplikovány s logy společností Dell a Microsoft, mluvil s Cary Decuirem, vyšetřovatelem podvodů při Dellu, který mu řekl, že „technicky jste nám udělal laskavost,“ protože Dell nemusel poskytnout ony tisícovky disků. A věří (a měl u soudu znalce, který mu to dosvědčil), že cena obnovovacích CD Dellu je stejná, jako cena, kterou byste zaplatili za stažení onoho softwaru: nula dolarů.

Vláda a společnost Microsoft to cítí jinak. Státní zástupci věří, že Lundgren a Wolff vydávali svá CD jako originály, kvůli natisklým logům Dellu a Microsoftu, a mají e-maily z Wolffova počítače, v nichž Lundgren píše: „Měl bys být schopen prodat tyto disky každému, kdo [sic] se je nebude snažit prodat zpět Billu Gatesovi.“ Soud nakonec stanovil cenu každého z 28 000 zabavených CD na 25 dolarů za kus neboli 700 000 dolarů celkem za padělané zboží.

Co mohlo způsobit Lundgrenovu zkázu je toto: Argument, který Lundgren používá ohledně disků, je plně pravdivý pro běžného uživatele. Pokud vlastníte počítač Dell a chcete ho, z libovolných důvodů, vrátit do továrního nastavení, Dell vám ono CD zdarma poskytne. To samé Microsoft — můžete si stáhnout ISO souboru. Není co řešit.

Ale pokud ve velkém obchodujete s použitými počítači, společnost Microsoft zaujímá velmi odlišný postoj. Má program nazvaný Microsoft Registered Refurbisher Program (RRP), tzv. registrovaných přeprodejců. Chcete-li počítač přeprodat, je zásadou společnosti Microsoft, že musíte předložit certifikát pravosti a obnovovací CD (nebo ekvivalentní variantu). Ale pokud se například IT manažer pobočky lokální banky rozhodne, že je načase vyřadit staré kancelářské počítače a prodá je přeprodejci, počítače budou vyčištěny a obnovovací CD není skoro nikdy zahrnuto. V takových případech je politika Microsoftu taková, že přeprodejci za poplatek zhruba 25 dolarů získají dané CD a „čistou licenci“. To se děje navzdory tomu, že počítač v sobě již má zabudovanou licenci — Microsoft tvrdí, že poplatek pokrývá správu programu a také umožňuje modernizaci přeprodávaných počítačů na systém Windows 10, a tím jim zvyšuje hodnotu na sekundárním trhu. Argument, který soud přijal, je jednoduchý: Wolff a Lundgren se pokoušeli prodávat disky za méně než 25 dolarů, a tudíž odpírali příjem Microsoftu. (Skutečnost, že neexistuje žádný zákon, který by vyžadoval, aby přeprodejci využívali RRP, jak otevřeně přiznal expertní svědek Microsoftu, neměla u soudce příliš váhu.)

Lundgren se již přiznal k vině, což znamená, že většinu času u soudu šlo především o určení výše trestu. Pokyny pro federální odsouzení říkají, že pro spiknutí v oblasti obchodování s padělaným zbožím a protiprávním porušením autorských práv musíte určit maloobchodní hodnotu zboží. Lundgrenových 28 000 disků bylo oceněno na 25 dolarů za kus, tedy s celkovou hodnotou 700 000 dolarů. Lundgren čelil trestu mezi 37 až 46 měsíci - soudce snížil toto číslo na 15 měsíců.

Před nastoupení do výkonu trest Lundgren vede neúnavnou válku v tisku, udržuje služby vysoce výkonné firmy Anderson Group PR a dodává články pro Washington Post, TechCrunch, Verge, Slate i CNN. Tvrdí, že e-mailové zprávy, v nichž měl mluvit o prodeji disků všem mimo Billa Gatese, byly zfalšovány. Obviňuje z toho Wolffa, který dle něj potřeboval přijít s dalšími důkazy, aby se mohl vyhnout vězení, a tak vyrobil a editoval inkriminující e-maily. (Vláda skutečně ztratila notebook Boba Wolffa a jeho zrcadlový obraz a odborný svědek dosvědčil, že notebook a e-maily, které vláda v soudním řízení použila, vykazovali známky, že s nimi bylo manipulováno, ale Lundgrenův návrh na propuštění byl zamítnut.) „Věci začínají dávat smysl, když sleduji můj proces“ tweetoval Lundgren poté, co jeho obhájce Bruce Reinhart nahradil soudce, který ho odsoudil na 15 měsíců vězení. Lundgren dále tvrdí, že asistent amerického okresního zástupce Lothrop Morris mu řekl: „Microsoft chce vaši hlavu na talíři a já jim ji dám.“ (Morrisova kancelář to odmítla komentovat.)

Microsoft se nařčením brání. Frank X. Shaw, viceprezident pro komunikaci společnosti Microsoft, učinil neobvyklý krok, když vložil reakci na příběhy okolo Lundgrenova případu na webové stránky společnosti Microsoft a napsal, že to nebyla společnost Microsoft, kdo tento případ na Lundgrena vytáhů, ale americký celní úřad, a že ačkoli se může chtít Lundgren profilovat především jako bojovník za ekologii, takže pan Lundgren vytvořil v Číně velkou falešnou operaci a chtěl ze svých aktivit profitovat.“ Shaw se dokonce objevil v sekci komentářů na TechCrunchi a bránil Microsoft.

V telefonu zní Shaw frustrován faktem, že se narativ veřejné diskuze točí primárně kolem Lundgrenova ekoaktivismu v nakládání s odpady, a že je posílán do vězení vládou a korporátem. Lundgren, jak Shaw několikrát zopakuje, se přiznal k vině. „Ano, je sympatický a ano, měl šlechetné cíle,“ říká Shaw. „To nic nemění na to, že to, co dělal, je ilegální.“ Microsoft odmítl komentovat, zdali si myslí, že Lundgrenův rozsudek je přiměřený, kromě poznámky v příspěvku na blogu, kde zmiňuje, že Lundgrenův 15 měsíční trest je značně pod federálními standardy.

Při rozhovoru s Lundgrenem po telefonu a e-mailem jsem osciloval mezi sympatiemi a vztekem, když odkrýval svůj příběh. Obviňuje technicky negramotného soudce, nezaujatý obranný tým, e-maily, o nichž tvrdí, že je Bob Wolff zfalšoval, a agresivního prokurátora, podněcovaného společností Microsoft. Sám sebe vidí jako poněkud naivního idealistu svedeného na scestí a posléze zrazeného Wolffem, při pokusu bojovat proti elektronickému odpadu. Dle jeho slov si ověřil u blízkého rodinného přítele, který je také právníkem, je-li kopírování obnovovacích CD v pořádku, ale nekonzultoval to se skutečným právním zástupcem. Lundgren působí dojmem dobrého člověka, který však učinil opravdu hloupá rozhodnutí.

Je bez debaty, že Lundgren byl skutečně inovátorem v oblasti redukce elektronického odpadu. Společnost IT Asset Partners, kterou provozoval, dokud nebyl nucen odcestovat, aby mohl pokračovat v právním boji, je významným hráčem v oblasti recyklace elektroniky a jen v roce 2017 recyklovala 19,5 milionu kilogramů elektronického odpadu. Postavil auto vyrobené převážně z recyklovaných částí, které ujede na jedno nabití větší vzdálenost než Tesla, a pracoval na tomtéž u tzv. semi-trucku. Strávil nějaký čas v Ghaně, kde pomáhal místním podnikům lépe zvládnout recyklaci elektronického odpadu v Agbogbloshie, kde děti procházejí toxickými chemikáliemi a taví plasty z elektrických vodičů, aby se dostaly ke kovu pod ním. Jeho touha snížit množství elektronického odpadu je přesvědčivá a vášnivá. „Používáme věci, bereme je a odhazujeme je,“ říká. „Tato společnost „koupit a vyhodit“ je tak nehospodárná a plýtvající, že nám ubližuje odshora dolů. Pokud s věcmi zacházíme takto, chováme se tak i k lidem a prostředí kolem nás.“ Říká, že spolupracuje s advokáty na odvolání k Nejvyššímu soudu, i když uznává, že šance, aby se soud jeho případem zabýval, je mizivá a svůj trest si odsedí.

A zdá se být jasné, že Lundgrenovy obnovovací CD mohly zachránit několik počítačů ze skládky. „Nejnižší cena, kterou můžete získat (prostřednictvím RRP), je 25 dolarů,“ říká Adam Sanderson, majitel generální opravny počítačů v New Yorku, který říká, že prodává mnoho počítačů za pouhých 125 dolarů. „To může stačit k tomu, aby se určilo, zda bude počítač přeprodán, nebo vyhozen.“

Pokud je Microsoft upřímně odhodlán prodloužit životnost počítačů, které fungují na jejich softwaru a snižovat elektronický odpad, mohl by snížit poplatky v RRP pro ty, kteří nechtějí upgradovat na novější operační systém. Společnost Microsoft v loňském roce přesunula 8 milionů počítačů prostřednictvím svého programu RRP, se ziskem více než 22 miliard dolarů. Snížení ceny licencí z 25 dolarů na 5 dolarů by stálo 160 milionů dolarů, tedy méně než jedno procento z jeho příjmů.

Co činí případ obzvlášť frustrujícím, je, že společnost Microsoft již přijala některá rozhodnutí, která pomohla udržet počítače v oběhu a déle mimo skládky. Vezměte si například jejich rozhodnutí zajistit, aby systém Windows 10 mohl běžet na starších počítačích, což je ryzí dobro. „Myslím, že zajištění, aby systém Windows 10 byl schopen fungovat i na starších počítačích, je jednou z nejlepších věcí, které Microsoft kdy podnikl pro životní prostředí,“ komentuje Kyle Wiens z opravářské a recyklátorské skupiny iFixit.

V Lundgrenově případu je ale ve hře více, než jen to, do jaké míry výrobci hardwaru a softwaru adekvátně podporují úsilí o recyklaci. Je to také o tom, kdo vlastní váš počítač a jeho části. Naše věci a software bývaly oddělené a odlišné věci. V dnešní době má však nejméně polovina věcí, které nosím v tašce každý den, nějaký software a já ho tak úplně nevlastním — mám pouze hardware a licenci k jeho použití. Poslední větší aktualizace se zákony o copyrightu dočkaly před více jak 20 lety, kdy prošel zákon o autorských právech Digital Millennium Copyright Act a největší technologická obava byla, že budou lidé porušovat šifrování na discích DVD.

Nikdo v roce 1998 neuvažoval o světě, ve kterém má lednička nebo sous-vide zařízení licenční smlouvu nebo proprietární software. Naše technologie se rychle vyvinuly a naše zákony o autorských právech — původně navržené k ochraně a podpoře umělců a technologických inovací, ale nyní jsou častěji používané k jejich potlačení — stagnují. Mezitím si velké monopoly pořídily ještě mocnější zbraně na ochranu svého trávníku a zákony proti spotřebitelům jsou na vzestupu.

Příběh Erica Lundgrena je smutný, ale ve výsledku je to okrajový případ; málokdo z nás se ocitne na trzích s elektronikou v Šen-Čenu a v situaci, kdy budeme zvažovat, zda vyrobit desítky tisíc kopií neoprávněného softwaru. Ale že bude člověk sedět ve vězení za to, že vyráběl kopie softwaru, který si můžete legálně stáhnout zdarma, by nás všechny mělo znepokojovat, protože to dokazuje, jak málo soudy i spotřebitelé rozumí, kde jsou vlastně nakresleny hranice.

 

Z originálního textu na stránce http://nymag.com/selectall/2018/05/why-is-eric-lundgren-in-prison-for-copying-dell-restore-cds.html přeložila Markéta Gregorová

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jake Swearingen

Štítky: #autorská práva #kopírování #USA #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.