Reportáže

Piráti Prahy 1: Sdílené ubytování se šíří jako epidemie

30. 07. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Pro své deváté setkání s občany si Piráti Prahy 1 vybrali půvabnou a důstojnou kavárničku Duende v ulici Karolíny Světlé, nedaleko Karlova mostu na pravém břehu Vltavy. Horkých témat bylo několik, a tak není divu, že se setkání prodloužilo. A pokud bychom použili malou nadsázku, nebyla zde ani jedna vteřina rozpačitého ticha, neboť jedno téma střídalo druhé.

kavárna Duende

Chronická nemoc centra Prahy

Každý účastník měl možnost promluvit o sobě a hlavně o tom, co jej v srdci naší metropole a klenotu Evropy tíží či trápí. A tak došlo i na debatu o kritickému problému s nedostatkem parkovacích míst v centru Prahy. Karel Kovařík kritizoval snahy zastupitelů o podtunelování Malostranského náměstí: „Že by se někdo zabýval citelným zásahem do rytmu a dění na náměstí a okolí se nedá říct. Navíc je zde velké riziko, že by při ražení tunelu a parkoviště byla ohrožena kvůli otřesům řada historických budov, především kostel sv Mikuláše.“

Levné ubytování, nebo podvod?

Další řečník zmínil to, že některé cestovní kanceláře se dohodly s majiteli domů, uživateli nájemních a soukromých bytů na tom, že skupinky zejména mladých ubytují „za nízkou cenu" právě v těchto bytech. S tím souvisí neustálé stížnosti sousedů na hluk a kravál v těchto "hotelových" bytech, kam se turisté vrací po půlnoci s láhvemi v rukách. „Mladí lidé pak popíjejí až do rána, pouštějí si nahlas hudbu, tancují a dupou, ale nikdo se tím nezabývá. Když skupinka turistů odjede, nastoupí úklidová firma, aby byl ještě téhož dne byt připraven pro nové turisty.“

Jeden z přítomných upozornil na některé nájemní domy patřící přímo Praze 1, kde je veliký nepořádek, věčně rozbité výtahy, rozbitá okna, na chodbách jehly. Přeplněné popelnice, spousta netříděného odpadu. Nájemníci podali několik podnětů k nápravě, opět bez reakce úřadů. Co ještě si necháme líbit? Dá se v centru ještě bydlet?

Podle Jitky V., která ještě donedávna pracovala v cestovním ruchu, je naprosto identická situace už i na Praze 2, 3 a 4.

Piráti se shodli, že se jedná o obcházení a porušování živnostenského i stavebního zákona.

Pirátská rekapitulace

Po všech setkáních s občany je jisté, že problémů je spousta. Naprosto nejpalčivější problém Prahy 1 je „sdílené ubytování“. Současné vedení města problémy neřeší. Na možnostech řešení pracují piráti na komunální i parlamentní úrovni. Uvítáme vaše podněty. Každý se může podílet na naší politice.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Břešták

Štítky: #Airbnb #Pirati #Praha 1

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.