Kauzy

Piráti odmítají politikaření při jmenování ředitelů

16. 08. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Jablonecká Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola (SUPŠ VOŠ) se ocitla v nejistotě. Důvodem je netransparentní postup náměstka hejtmana Libereckého kraje Petra Tulpy (Starostové Jablonec). Přesto, že současná ředitelka suverénně vyhrála výběrové řízení, rada kraje ji odmítla jmenovat.

Jablonec vlajka

Místo jmenování dosavadní ředitelky školy Martiny Picko Baumannové, kterou doporučila výběrová komise, vyhlásilo vedení kraje nové výběrové řízení. Důvody tohoto postupu nebyly uspokojivě vysvětleny. V zápise z jednání rady Libereckého kraje je uvedeno pouze vyjádření náměstka pro školství Petra Tulpy, který nekonkrétně poukazuje na údajnou nespolupráci s Magistrátem města Jablonec nad Nisou a uměleckou scénou, což opírá o vyjádření protikandidáta dosavadní ředitelky.

„Pan náměstek Tulpa tímto netransparentním způsobem vzbuzuje zbytečná podezření ze skrytých zájmů. U vzdělávací instituce je tento postup neakceptovatelný,“ uvedl lídr jabloneckých pirátů Jan Polák. Odkazuje tím na dva z hlavních pilířů pirátské agendy, kterými jsou transparentnost veřejné správy a kvalitní školství. „Výsledkem výběrového řízení, které bylo vypsáno v lednu 2018 a v březnu mělo jednoznačného vítěze, je v létě téhož roku chaos. Nežádoucím důsledkem je negativní dopad na atmosféru jak mezi učiteli tak mezi žáky,“ doplňuje také další z jabloneckých Pirátů, právník a podnikatel Jaroslav Šída.

Zpochybnění předem jasně definovaných pravidel, na základě kterých výběr proběhl, není obhajitelným důvodem k opakovanému řízení. Po právu to vzbuzuje nedůvěru a vzniká prostor pro spekulace. Piráti budou usilovat o to, aby jmenování do vedoucích pozic veřejných organizací byla prováděna efektivně - to znamená na základě jasně daných, především odborných kriterií. Politické vměšování do konkurzních řízení je pro Piráty nepřijatelné a proto budou i nadále sledovat postup při druhém konkurzním řízení na ředitele SUPŠ VOŠ Jablonec nad Nisou.

“Bude nás zajímat především to, v čem se změní kritéria pro výběr a proč je pan Tulpa neměnil včas, před uskutečněným výběrovým řízením. Zvlášť když je zástupcem zadavatele tohoto řízení - radním pro školství Libereckého kraje. Vzbuzuje to dojem nekompetence pana Tulpy samotného,” říká Polák.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: MS Jablonec

Štítky: #Jablonec #Jablonec nad Nisou

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.