Odborně

Ombudsman(ka) a Piráti: za co jsme ji pochválili?

12. 07. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Na minulém zasedání Sněmovny se projednávala Souhrnná zpráva o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2017 (ke stažení). V minulosti tuto zprávu buď parlament neprobral vůbec, nebo se proti celému úřadu řada poslanců dost tvrdě vymezovala. A možná byste si mysleli, že právem, že taková zpráva musí být snůška frází, které se snaží odůvodnit existenci sebe sama. S tímto dokumentem je to ale dost jinak a rozhodně stojí za to věnovat mu trochu času.

ombudsman

Debatu zahájila drsná, ale nekonkrétní kritika. Na tu za Piráty reagovala místopředsedkyně Olga Richterová. Její vystoupení si můžete poslechnout sami (ZDE) anebo si přečíst toto krátké shrnutí:

Proč je instituce veřejného ochránce práv důležitá? Ombudsmanka totiž upozorňuje na selhání úřadů, orgánů státní moci a dalších institucí. Má možnost mapovat selhání systému a navrhovat často i jednoduché změny, nebo připomínkovat činnost institucí, kam se jinak téměř nikdo jiný na šetření nedostane (psychiatrická zařízení, léčebny dlouhodobě nemocných či věznice). Kancelář ombudsmanky ročně obdrží přes 8 tisíc podnětů občanů, z toho 68% patří do její působnosti. V loňském roce zahájili na 750 šetření a u více jak pěti set zjištěných případů pochybení či diskriminace dosáhla kancelář nápravy. Aktivně se účastní připomínkových řízení k zákonům, loni jich podala přes 100. Ok, čísla. A čeho konkrétně se týkají?

Kritici tvrdí, že menšin a sociálně znevýhodněných občanů. Ve zprávě ale čteme zcela konkrétní příklady z oblastí, které řada z nás zná a v praxi možná také řeší. Namátkou: ne/odstraňování černých staveb, podmínky péče o pacienty v LDN a dalších pobytových zařízeních pro seniory nebo zdravotně postižené, nedostatek personálu v těchto zařízeních, činnost inspektorátů práce, výpočet renty pro lidi po pracovních úrazech, znemožnění účasti občanské společnosti v řízeních podle stavebního zákona, rovné právo v odměňování mužů a žen za stejnou práci…

Zní vám to povědomě? Jistě, jsou to běžné potíže běžného občana. Problém je, že občan-jednotlivec málokdy něco sám zmůže, zejména když se jedná o pouhé zanedbání, tedy přestupek a ne trestný čin. Občan často nemá prostředky, nemá právní pomoc, nemá informace. Instituce, která právníky a dalším zázemím disponuje, proto může a má působit jako vyvažující složka k moci výkonné. Je demokratickou pojistkou jejího fungování. Stojí proto za to věnovat jí pozornost. A i proto považujeme za důležité podpořit její práci.

Argumentaci Olgy Richterové ze sněmovní rozpravy si můžete také přečíst ZDE.

Link na webové stránky ombudsmanky - www.ochrance.cz

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Zuzana Freitas

Štítky: #lidska prava #Olga Richterová #ombudsman #sociální politika

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.