Zachránili jsme internet. Kdo, proč – a do kdy?
Evropský parlament 5. července hlasoval o směrnici o autorských právech na jednotném digitálním trhu. Jako Piráti jsme nesouhlasili především s články 11 a 13, které zaváděly cenzuru internetu a škodily menším vydavatelům. Po masivní kampani napříč celou Evropou se nám povedlo toto kolo vyhrát – europoslanci (MEP) těsnou většinou směrnici v této podobě neodsouhlasili. Není však dobojováno.

Znovu se bude směrnice projednávat na plenárním zasedání druhý týden v září. Toto hlasování určí pozici Evropského parlamentu. Je tedy třeba europoslance vybízet k tomu, aby byly články 4 a 11 alespoň pozměněny a článek 13 zcela vyškrtnut. Přes všechny vágní záruky, které do směrnice přibyly, považujeme rizika plynoucí z upload filtrů za řádově vyšší, než možné přínosy.
Statisíce lidí z celé Evropy psaly a volaly europoslancům, aby jim předaly argumenty proti navrhované směrnici. Někteří europoslanci dané zprávy kvůli jejich početnosti dokonce považovali za naprogramované automatické softwary, ačkoli šlo o reálný občanský zájem. Jak nakonec vypadalo hlasování z pohledu českých europoslanců?
Jak lze vidět, mnoho z nich se zdrželo (nejvíce ze všech zemí EU) či nebylo přítomno. Tito nepomohli ani jedné straně, ačkoli mnozí z nich v e-mailech i veřejných prohlášeních vystupovali proti směrnici.
Konkrétně bychom například rádi upozornili na europoslance Stanislava Polčáka, který hlasoval pro směrnici, ačkoli se k ní předtím v komunikaci s námi vyjadřoval kriticky. ředevším k článkům 11 a 13, jež označil za nešťastně formulované, a povinnost online platforem řešit autorské právo vhodnými opatřeními za nedostatečně definovanou. Uznal také, že současná podoba směrnice se neposunula nutně ke prospěchu autorů a uživatelů internetu. V současnosti se ale začal veřejně vyjadřovat pro a vymezovat proti „nátlaku a zbytečným obavám“. Nepřítomný Miroslav Poche, odmítnutý nominant ČSSD na Ministerstvo zahraničních věcí, se proti připravované podobě směrnice vyjádřil v článku, ale spolu s dalšími absentujícími poslanci nepřišel vyjádřit své výhrady. Dvě zástupkyně ANO 2011 v Evropském parlamentu, Dita Charanzová a Martina Dlabajová, se pak zdržely, ačkoli obě podepsaly otevřenou výzvu k vyškrtnutí článku 11 a tvorbě vyrovnanějšího návrhu.
Celkové hlasování frakcí shrnula v infografice pirátské europoslankyně Julia Reda, která v Evropském parlamentu vedla kampaň proti směrnici.
Více informací o hlasování i co lze nyní dělat bude možné průběžně sledovat na informačním webu spuštěném k této kampani:
Více informací o hlasování i co lze nyní dělat bude možné průběžně sledovat na informačním webu spuštěném k této kampani, www.zachraninternet.cz. Budeme konstruktivně hledat lepší podobu pro články 4 a 11 a budeme bojovat proti článku 13.
Moc děkujeme všem, co se zapojili a dokázali, že hlasy občanů mají váhu a jsou slyšet! Internet společně ubráníme.
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Markéta Gregorová
Štítky: #Evropská unie #Evropský parlament #internet #Julia Reda #svoboda projevu
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.