Reportáže

Cenzura svobodného internetu – krok na cestě k naší nesvobodě?

03. 07. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátská strana v neděli pořádala protestní demonstraci za svobodný internet a za změnu paragrafů 11 a 13 v novém legislativním návrhu o copyrightu, připraveném ke schválení v Evropském parlamentu. Vystoupil zde předseda Pirátů Ivan Bartoš, někteří pirátští poslanci, kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, a také členové Pirátů, kteří se touto problematikou dlouhodobě zabývají. Podepisovala se i petice.

cenzura happening

Každé omezování svobody občanů má svůj důvod, který ale může být logický jen zdánlivě. Ne každé toto omezení je správné a ospravedlnitelné. Omezování svobodného internetu se dá vysvětlovat mnoha hodnověrnými důvody, kterým lidé uvěří a budou je schvalovat. Velké množství občanů to navíc považuje za zcela marginální záležitost, která se jich netýká a nezajímá je. Jiní zase věří, že je to jen opatření na oprávněnou ochranu autorských práv. Dilia, a zřejmě i další podobné organizace, už rozesílají hromadné e-maily, kde vyzývají autory, aby podpořili jejich petici za přijetí nového legislativního návrhu v Europarlamentu, který jim prý zajistí více peněz.

Je však třeba si uvědomit, jaké to bude mít následky pro každého z nás. Již dnes jsou některé weby, které mají svou vlastní cenzuru, a nová legislativa pak tuto povinnost cenzury chce rozšířit na celý internet. Přitom internet je poslední zcela svobodné médium, které jako celek nikomu nepatří. O tom, co na internetu uvidíme a co ne, již dnes na mnoha webových stránkách rozhodují tzv. „čističi“. Jsou to lidé, kteří na předtřídění obsahu používají vyhledávací program, který jim vyhodnotí tzv. závadný obsah a tito „čističi“ pak rozhodnou, jestli tomu tak skutečně je anebo není. Například na Facebooku mají „čističi“ na toto rozhodnutí jen cca 10 vteřin. Dokážeme si tak všichni představit, jak velká chybovost tu asi bude.

kolo

Velké nebezpečí ale spočívá hlavně v tom, že mnoho provozovatelů webových stránek ani žádné živé „čističe“ zaměstnávat nebude a spolehnou se jen na automatický počítačový program, který tzv. závadné příspěvky okamžitě smaže. A tento program jednak může obsahovat chyby, ale hlavně mu vždy bude chybět lidský rozměr. Robot má svoji určitou „inteligenci“, ale dnes a ani v blízké budoucnosti nepochopí třeba parodii, humor a nadsázku.

Tak se vám může stát, že napíšete na Facebook, že jste byli na koncertě nějaké hudební skupiny a že to byla bomba. Robot vyhodnotí závadný obsah a příspěvek vám smaže. Důvod? Jméno hudební skupiny s její fotkou – ochrana autorských práv, a slovo „bomba“. Nejste náhodou terorista? Takže může přijít doba, kdy na internetu budou jen reklamy a placené weby, a vaše příspěvky budou sestávat z tlachání o ničem, fotek domácích mazlíčků a nedělního oběda. Sdílet nebudete smět téměř nic.

Přesune se tak víc lidí na darknet? Je to nežádoucí, ale pravděpodobné. Skutečnou svobodu na internetu si po schválení nové legislativy už nikdo za žádné peníze nekoupí. Ani ti, kteří tato omezení dnes prosazují. Tak mě napadá, jestli to dělají jen z pouhé neznalosti problematiky, nebo z nějakých skrytých soukromých a nekalých důvodů. Ale jak říká klasik: „Když nemůžete přijít na žádný důvod, proč to lidé dělají, je to s největší pravděpodobností pro peníze.“

Ivan Bartoš: „Pokud se to nepodaří zastavit, tak někdy v příštím roce podle legislativního plánu vlády se tahle legislativa bude probírat v Poslanecké sněmovně. V řadě věcí rozhodují pouze komerční zájmy specifických lidí, kteří buď přímo v politice jsou, nebo tu politiku těm „tradičním“ politickým stranám vesele diktují. Pokud si uvědomíme, kdo je vlastníkem jednoho z největších mediálních domů v České republice (o kterém se nesmí mluvit) je to snad druhý nejčtenější informační server v České republice. Nemyslím si, že v současném složení vlády a vládní koalice a hlasovací mašině by lidé z hnutí ANO hlasovali proti těmto paragrafům, když de facto ten článek 11, zdanění odkazu nakladatelství Mafra - ale i kterémukoliv jinému - přináší zisky. Ano, chápu zájem mediálních domů mít také peníze z toho, že jsou jejich odkazy sdílené na těch největších sítích, ale ten zákon platí i pro malé poskytovatele."

Ivan dále vysvětluje: „Řešení je v přijetí zákonů, které budou respektovat naše soukromí. Článek 13 ohrožuje naše soukromí a svobodu toho, co budeme na internet nahrávat, protože obsah bude automaticky filtrovaný. Tento problém je třeba řešit zákony, které ovlivňují monopolní postavení na světových trzích, nikoliv šikanózními paragrafy, jako je článek 11 a 13 směrnice.“

Více lásky, méně cenzury. Chraňme náš internet. Sdílení je aktem lásky!

Čti také

František Kopřiva: Přenos odpovědnosti na provozovatele webů
Ivan Bartos: Internet v řetězech
Roman Kučera: Dobrý sluha, ale i zlý pán

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Barbora Hrůzová

Štítky: #internet #Svoboda informací #svoboda projevu #svobodný internet

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.