Kauzy

Osm let natvrdo za pěstování léčivých rostlin je nepřijatelné

02. 07. 2018 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jistě jste zaznamenali vývoj v kauze Tomáše Houfka, kterému ve středu olomoucký vrchní soud zamítl odvolání proti rozsudku brněnského krajského soudu a potvrdil tak 8 letý trest za to, že pěstoval větší množství konopí a sám se s ním léčil. To je bohužel v jeho případě v ČR klasifikováno jako zločin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami.
 

Ivan Bartoš

Podle nedávné studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Úřadu vlády v České republice  s konopím pro potřeby léčby nakládá více než 800 000 našich spoluobčanů různého věku, ale jen zlomek z nich nakupuje konopí v lékárnách. Dle současné legislativy se tak v různé míře řada z nich pohybuje za  hranou zákona od přestupků až po trestné činy. Na toto upozorňujeme a k napravení této situace směřuje i legislativní činnost Pirátů ve Sněmovně. A i to je v optice úmluvy OSN běh na dlouhou trať, kdy je potřeba problematiku řešit za ČR jako celek. Určitým posunem je i Národní protidrogová strategie, kterou vládě  předkládá premiérem vystrnaděný koordinátor Jindřich Vobořil. Tato strategie odmítá pokračování v tvrdé represi vůči konopí.

Tuto i podobné kauzy končící u soudu sledujeme, ale neexistuje cesta, jak z pozice poslance Sněmovny můžeme ovlivnit soud libovolné instance a nejsme ani účastníci řízení, abychom mohli pracovat s detaily spisu. V širokém okruhu zapojených odborníků a právníků připravujeme s Piráty legislativu velmi aktivně, o čemž poctivě informujeme. Nemyslím si však, že by tento konkrétní případ i po budoucím schválení námi připravované novely, neměl právní dohru, zejména z důvodu celkového objemu pěstovaných rostlin, o který se zde jednalo.

Společenská nebezpečnost pěstování a užívání konopí pro vlastní potřebu je nulová. Tresty v ČR často převyšují hranice závažných trestných činů. To je potřeba změnit. Jenom si to shrňme. Navrhnout zákon je jedna věc. Dostat ho skrze Sněmovnu a Senát je pak věc druhá a stálé se bavíme o cyklu půl roku, spíše více. Na justici vliv jako politici z logiky oddělení mocí nemáme. Právní aparát na způsob ombudsmana, navíc dedikovaného na oblasti, které řešíme a které jsou podobně svízelné (diskriminace, šikana, exekuce, tresty za sdílení)  bohužel jako politická strana nemůžeme zajišťovat. Ani bychom jej ostatně nedokázali zaplatit. Legislativa, diskuse a získávání podpory je tedy naší prací, do toho investujeme svůj čas i prostředky tak, aby byly v České republice rozumně nastavené zákony a aby se podobné kauzy neodehrávaly. A pokud již u soudu končí, aby případné rozsudky odpovídaly míře společenské nebezpečnosti.

Za pěstování léčivých rostlin pro osobní potřebu dostat osm let na tvrdo jen kvůli represivní a zastaralé legislativě je ve srovnání s vyspělými zeměmi, které pozvolna konopí legalizují, zkrátka nepřijatelné.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Ivan Bartoš #konopí #léčebné konopí #legalizace

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.