Reportáže

Upgrade team na cestách za členy v regionech

06. 05. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Akční část zformovaného strategického týmu České pirátské strany se rozhodla aktivně vyjíždět do regionů. Toto rozhodnutí rozhodně oceňujeme.
 

upgrade

První takový výjezd se konal na začátku května a směřoval do Zlína, kde se s upgrade týmem měli setkat zástupci krajských předsednictev ze všech moravských krajů. Hlavní cíle cesty byly dva. Především nabrat podněty, inspirace z místních sdružení pro práci na úrovni celé strany. Pak také identifikovat problémy z úhlu pohledu základních organizací a jednotlivých členů a následně tuto problematiku předložit k řešení příslušným celostátním odborům.

Za upgrade team byla přítomna Olga Richterová, faktická hlava strategického týmu. Michal Novák, z výběrového řízení vzešlý průvodce upgradem strany a Martin Punkie Šmída, zakládající člen strategického týmu.

Co se týče regionů, zúčastnili se opravdu zástupci všech moravských krajů. Kromě kompletního předsednictva a členů domovského Zlínského kraje, byli osobně například Veronika Murzynová za Moravskoslezský kraj, Dan Halamíček za Olomoucký kraj, Markéta Gregorová za Jihomoravský kraj. Z jižní Moravy dorazil i jeden z kandidátů na pozici průvodce upgradem strany Ivo Vašíček.

Z diskuze na místě Pirátské listy zaznamenaly zaměření se především na tato témata.

1. Kompetence funkcí. Tedy potřeba jednoznačnědefinovat pravomoci funkcionářů a členů. Kde, kdo, co a jak má vytvářet, mít na starosti a za co nese odpovědnost.

 2. Odbornost a příprava na komunální volby. Tzn. nutnost vydání „kuchařky“, respektive souboru směrnic, pod nimiž si představíme nutné minimum počinů pro sestavení místní kandidátky, i to, co je možno z které úrovně dovolit. Bylo zdůrazněno, že není třeba sestavovat místní pirátské kandidátky za každou cenu s absencí relevantních osobností na těchto kandidátkách.

 3. Absence prekluzní doby pro změnu rozhodnutí. V návaznosti na kauzu Jana Rumla se vyšlo najevo, že v rozhodovacím systému Pirátské strany, tzn. užívání takřka totální přímé demokracie, se ztrácí právní jistota následných kroků po daném rozhodnutí. Nevratnost rozhodnutí po marném uplynutí prekluzní doby je nutným základem právních systémů už od římského práva.

 4. Potřeba upgradu interní komunikace. Bylo konstatováno, že nastala všeobecná inflace komunikačních kanálů, a to jak na cestě z centra, tak v jednotlivých krajských sdruženích. Dále chybí centrální osoba, na kterou se lze obrátit za účelem poskytnutí relevantních informací a praktického vysvětlení v případech jako jsou například pirátské kauzy v parlamentu.

 5. Potřeba poradenského servisu. Byla definována potřeba vzniku poradenské platformy k užití jednotlivým členům Pirátské strany, kteří aktuálně řeší komunální a místní problémy i kauzy přicházející od voličů v regionu.

Na svém druhém výjezdu v Hradci Králové skupinová diskuze neproběhla, členové upgrade týmu vedli s jednotlivci z místní pirátské základny rozhovory odděleně.

Koho z členů Pirátské strany by tvorba strategie strany zajímala více, může se zúčastnit jak některého z příštích výjezdů, tak pravidelných zasedání strategického týmu v Praze. Bohužel pro mimopražské členy se tato setkání konají v pátečních odpoledních hodinách, což není úplně ideální doba k cestování. Také zejména členové strategického týmu, jež jsou zároveň i poslanci, nemají po celém jednacím týdnu v parlamentu už tolik sil, aby se diskuze mohla protáhnout na hodiny. V budoucnu by však měl strategický tým uspořádat sezení o některém víkendu, s tím, že dá příležitost zapojit se do vytváření strategie vícero řadovým členům.

Závěrem dva osobní postřehy autora.

Rád bych vyjádřil poděkování za obětavost Olze Richterové. Je úžasné a obdivuhodné, že mimo svou práci v parlamentu dokáže coby kojící matka cestovat na různé akce po celé republice, a to vlakem s malým Melíškem v manduce. Sám jsem byl svědkem toho, jak během jednoho týdne takto cestovala na pirátský seminář o sociálním vyčleňování z Prahy do Prostějova a zpět, pak na Festival rodiny a těhotenství pořádaný v Brně a do třetice na zde popisovaný výjezd upgrade týmu ve Zlíně. Největší obdiv pak patří samotnému Melíškovi, který toto cestování a pobyty u všech jemu přidělených místních chův bravurně zvládá.

Druhou věcí, o kterou bych se rád podělil, je úsměvná situace, kdy v podvečer na závěr diskusního odpoledne při výjezdu upgrade týmu do Zlína zazněla z pléna na první pohled soucitná věta: „Měli bychom končit, taky máte nějaké osobní životy.

Přítomný Ivan Bartoš briskně odvětil: „Jaký osobní život, myslíš, voe!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Halamíček

Štítky: #Česká Pirátská strana

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.