Odborně

Od povinné školní docházky k povinnému vzdělávání

27. 06. 2018 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti ve druhém čtení školského zákona podali pozměňovací návrh, který zjednodušuje možnost individuálního vzdělávání a o jeho osudu se rozhodne tento pátek. V současné době ředitel školy individuální vzdělávání může povolit pouze, pokud jsou pro něj dány závažné důvody. Návrh Pirátů tento postup obrací a ředitelé škol by nevyhověli pouze v případě, že budou existovat důvody pro zamítnutí.

vysvědčení

Škloství je téma, kterým se v rámci poslaneckého klubu zabývá poslankyně a členka školského výboru Lenka Kozlová, která má dlouholeté pedagogické zkušenosti, a Lukáš Bartoň, místopředseda školského výboru, zpravodaj aktuálně projednávaného školského zákona a vysokoškolský pedagog. Jednou z hlavních hodnot, kterou Piráti hájí, je svoboda volby. Ta podle Pirátů patří i do oblasti vzdělání. Proto upřednostňují princip povinného vzdělávání před povinnou školní docházkou. Ten totiž nabízí mnohem širší rámec pro rodiče a jejich potomky, ve kterém se mohou legálně pohybovat. Pozměňovací návrh Pirátů má tyto podmínky zajistit.

„Podle mého návrhu by individuálnímu vzdělávání bylo vyhověno, pokud ředitel neshledá důvody pro jeho zamítnutí a řádně je nezdůvodní. Stát i nadále bude dohlížet formou přezkoušení na to, zda ke vzdělávání dochází v náležité kvalitě. Pokud rodiče nechtějí využívat státní nabídky vzdělávání, tak mají možnost pro své děti zajistit jinou formu vzdělávání,“ uvádí poslankyně Lenka Kozlová. Návrh Pirátů tak otáčí pravomoci ředitele, který mohl jiné formy vzdělávání povolit, pokud pro to byly závažné důvody a zajištěné dostatečné podmínky, jako  například úroveň vyučujícího nebo učebnice.

Piráti už dříve uvedli, že nesouhlasí s povinnou předškolní docházkou pro děti od pěti let, nicméně souhlasí se zachováním povinného vzdělávání u dětí šestiletých, tedy dětí s odkladem. V dalším pozměňovacím návrhu tak prosazují posunutí věkové hranice, od kterého dítě musí zahájit vzdělávací proces. Vzhledem k tomu, že se očekává zrušení povinnosti mateřských škol přijímat děti od dvou let věku, navrhují Piráti doprovodné usnesení, které se týká dětských skupin. Ty jsou podle Pirátů doplněním mateřských škol. Jejich primárním účelem je péče o děti zejména v mladším věku okolo dvou let. Piráti chtějí zavést zařízení, která budou moci využít i rodiče starších batolat.

„Podporujeme rodiče v tom, aby se z vlastní vůle mohli vrátit z rodičovské dovolené i dříve, byť třeba jen na částečný úvazek, a neztratili tak kontakt s původním zaměstnáním. Dětské skupiny jsou spolufinancované z evropských strukturálních fondů, které ale končí v roce 2020. Navrhuji proto, aby Sněmovna tlačila formou tohoto doprovodného usnesení na vládu, aby přišla s modelem financování z národních zdrojů po roce 2020,“ připomněl Lukáš Bartoň možné komplikace, které mohou už za dva roky nastat při financování.

Třetí čtení školského zákona má přijít na program jednání Sněmovny v pátek 29. července. O vývoji vás budeme informovat. Článek budeme aktualizovat podle vývoje legislativy ve Sněmovně.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #Lenka Kozlová #Lukáš Bartoň #školství

Komentáře k článku

Luděk Blaha 02.07.2018 23:26

Jaképak povinné vzdělávání?
Trvám na tom, že každý člověk má právo se nevzdělávat. Obdobně, jako má právo žít nezdravě.
Jak se dá ověřit, jestli se dítě vzdělává řádně?

Mariana 02.07.2018 19:14

Tomáši, proč by z důvodu petenciálního výskytu sektářů, kterých bude minimální procento, měla trpět jistě větší skupina (8 tisíc a více) lidí, kteří alternativy vítají?

Dušan 29.06.2018 22:26

Jsem velmi pro, povinná školní docházka je relikt, který se měl po pádu komunismu zrušit. Když se chceme "inspirovat" tím úžasným Západem, měli bychom po něm přijímat i ty dobré věci.

Tomáš 28.06.2018 11:12

Nevím no. Z mého pohledu to je celkem kontroverzní téma. Domácí vzdělávání většinou volí lidé, kterým normální školní docházka nevyhovuje, můžou to být důvody praktické, třeba pracovní doba rodičů, ale můžou to být i důvody, že rodič prostě nechce, aby se jeho dítě střetávalo s jinými dětmi, aby mělo omezený kontakt se světem mimo rodinu.
Například v případě sexuálního zneužívání, či v silně nábožensky založené komunitě, v sektách atd.. Z mého pohledu raději méně toho domácího vzdělávání a více škol, které volí individuálnější přístup k výuce.

Jakub Dušánek 27.06.2018 17:07

Dobrý den,
děkuji za upozornění. To jsou ta úskalí příliš mnoha negativů v jedné větné konstrukci... Přeji pěkný den.

Miloš Hlávka 27.06.2018 15:36

Nemáte hned na začátku chybku?

Cituji:
"V současné době ředitel školy individuální vzdělávání může povolit pouze, pokud jsou pro něj dány závažné důvody. Návrh Pirátů tento postup obrací a ředitelé škol by by nevyhověli pouze v případě, že nebudou existovat důvody pro zamítnutí."

Nemá tam být: "...a ředitelé škol by nevyhověli pouze v případě, že BUDOU existovat důvody pro zamítnutí"?

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.