Komentáře

Reakce na podporu zákona umožňující manželství všem občanům

26. 06. 2018 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

17 pirátských poslanců podpořilo svým podpisem návrh zákona prosazovaný platformou JsmeFér.cz, který by měl umožnit sňatky i homosexuálním párům. Nejde pouze o důstojnou symboliku, ale především se jedná o praktické dopady.

Se souhlasem odesílatelky otiskujeme text e-mailové zprávy, který obdržel poslanec Pirátů:
 

svatba žen

Dobrý den, vážený pane poslanče,

píši Vám jako člověk, který si váží světa, ve které žijeme, a který je vděčný, že se může podílet na jeho proměnách.

Tímto mailem Vám chci poděkovat za podporu zákona o rovném manželství pro všechny, čímž i Vy provádíte změny, a to k lepšímu. Pro mne, jako pro člověka, je to nesmírně důležité a moc si toho vážím.

Jmenuji ve Vendula, žiji v Olomouci a jsem ráda, že se toto krásné město stalo mým domovem. Jsem lékařka a po studiích jsem se začala věnovat chirurgii. Někdy je to náročné, někdy mě po pár hodinách u operačního stolu bolí záda a někdy se hněvám na ty pravidelné noční návštěvníky chirurgické ambulance - alkoholiky spící u lavičky s odřeninou na tváři, kterým některý pečující soused zavolal záchranku. Přesto ale nikdy nelituji, protože medicína je mou velkou vášní a chirurgie mou láskou.

Volné chvilky si nejvíce užívám ve společnosti svých přátel a rodiny, na výletě, venku u grilu, hraním stolních her, nebo třeba u sklenky dobrého vína, v němž hledáme bohaté tóny barev a odstíny chutí…

Nejvíce si na tom všem ale cením toho, že mám vedle sebe člověka, se kterým zážitky ze sálu mohu sdílet stejně jako dojmy z degustací. Bytost, která je v mých očích báječná, nádherná, inspiruje mě, motivuje, se kterou mě baví každé ráno u dlouhé snídaně strávené hovorem, ale taky třeba obyčejný nákup nebo cesta vlakem, když každá jedeme na jiný kurz, abychom se mohly naučit něco nového ze svých oborů.

Ano, tím člověkem, který mi vstoupil do života a kterého miluji je žena. Jmenuje se Radka a seznámily jsme se na obdobě letního tábora pro dospělé, který jsem organizovala. Radka je psycholožka, pracuje s dětmi s těžšími stupni poruchy autistického spektra takovým způsobem, aby se naučily mluvit, fungovat ve společnosti, které nerozumí, a mohly se zapojit do života. Má to také neuvěřitelný dopad na rodinu takovýchto dětí, která bývá zdevastovaná, naprosto beznadějně vyčerpaná, často na pokraji rozpadu manželství či zhroucení rodičů. Když ale dítě začne poprvé reagovat, mluvit, fungovat jako ostatní děti, hrát si, místo aby se kousalo a ubližovalo si... rodičům se vrátí nejen úsměvy na tváře, ale také energie a chuť do života.

Ve svém volnu v Olomouci s pár dalšími kamarády pořádáme podpůrná setkání pro mladé gaye a lesby, kteří si prochází coming outem. Často jsou ve svízelné situaci, bojí se, neví, jak se o tom bavit s rodiči, někdy se pohybují na hranici deprese, někdy jsou až daleko za ní. Jsou to právě kroky, jako je novela občanského zákoníku, kterou navrhujete, které jim dávají jasně najevo, že je to v pořádku, a že to, co si sami nevybrali, ale je to jejich neoddělitelnou a nepopiratelnou součástí, plně respektuje i společnost, ve které žijí. Děkuji Vám i za ně, protože sama moc dobře vím, že to pro mnoho mladých gayů a leseb může být světlo na cestě z temných hlubin sebetrýznění.

Na závěr Vám musím říci, že pro mě jako pro člověka je manželství výjimečná hodnota. Zrcadlící můj vztah k jiné osobě, jeho vážnost, můj cit a závazek té osobě, se kterou chci do manželství vstoupit, a přináší respekt okolí i státu k tomu vztahu. Je to bezpečné útočiště, ve kterém lze vychovávat dítě – plně a zodpovědně tak, aby mělo jistotou obou rodičů.

Hodně o manželství přemýšlím a povídáme si o něm s Radkou, protože za rok plánujeme svatbu i my dvě. Už teď vím, jak opravdová bude pro nás dvě. Ráda bych, aby byla opravdová i pro ostatní a pro stát. S Vaší pomocí se to možná podaří. A za to Vám ještě jednou děkuji.

S pozdravy,

Vendula

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce Pirátských listů

Štítky: #LGBT #manželství #občanská práva #zákony

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.