Reportáže

Nikdo nás nezastaví, bubáků a vodníků se nebojíme!

19. 06. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

"Věříme, že s naší otevřenou politikou získáme další voliče a další možnosti učinit pár dalších kroků směrem k občanům." Tato slova pronesl během nedělních oslav 9. výročí vzniku Pirátské strany poslanec Parlamentu a lídr Pirátů Ivan Bartoš. Setkání na koupališti zhodnotil jako oddechový čas a možnost neformálních setkání při velmi těžké a náročné práci, které se říká politika.

Džbán 1

"Já jsem toho názoru, že Piráti odvedli za těch devět let spoustu práce, na kterou bychom chtěli navázat i v budoucnu," řekl Bartoš. Od levných frází, která častokrát rezonují ve Sněmovně a Senátu z úst představitelů dalších stran, chce raději přejít k činům, s čím má ovšem prý nemálo členů Parlamentu ČR tak trochu problém.

Pirátská invaze na koupališti

Dlužno předeslat, že do příprav na oslavy se zapojili jak členové Pirátů, tak třeba jejich kamarádi a všichni, kdo dostali přes FB pozvánku, kteří chtěli zažít příjemnou a především netradiční neděli. Přestože akce byla naplánovaná až od 14:00 hod., od rána se na koupališti scházely hloučky převážně mladých lidí, ať už členů strany, tak jejích příznivců. Mnozí s sebou přinesli z domova pochutiny, aby na zahájení setkání bylo už vše pěkně nachystané. Počasí Pirátům přálo, za celou dobu z nebes spadlo jen pár kapek. Ale vítr byl silný a jako vždy vanul správným směrem, takže pirátská plachetnice mohla znovu vyplout do oceánů světa korupce, politikaření, bermudských trojúhelníků tunelování, OPENCARD, kde zmizely údajně 2 miliardy, dotačních podvodů a šmelin, kvůli kterým má naše země v rámci Evropské unie v této oblasti jen ostudu.

Dárečky ke svátku

"Sami sobě dáme k svátku to, že budeme vyznávat hodnoty jako doposud, budeme stále plnit náš program a závazky, které jsme dali našim voličům. A našim voličům i ostaním obyvatelům dáme k svátku to, že nezradíme naše ideály. Budeme stále těmi, kdo budou bojovat proti korupci a nenechají se uchlácholit," řekl nám Zdeněk Hřib, horký kandidát na funkci pražského primátora. Po kratičkém rozhovoru se však zhostil funkce svědomitého otce nejmladšího ze třech potomků a i s manželkou odešli na dětské hřiště. Cestou se ještě stihl přivítat s mnoha Piráty a se známými. Mnozí chtěli s Hřibem prohodit pár slov, ale pískoviště pro malého mělo přednost.

Rekreanti místo do vody začali kroužit kolem stánků

Pro Piráty byla připravená široká nabídka pochutin, jako třeba ještě teplé domácí bábovky podle receptu našich babiček, dorty, zákusky. Nechyběl sýrový stůl, tradiční guláš, protože – s nadsázkou – bez guláše by se žádné plnohodnotné setkání nemohlo uskutečnit. A také klobásky, ovoce, původní česká limonáda s jahodovou i pomerančovou příchutí. V jídelníčku ale nechybělo ani menu s bezlepkovou potravou, vegetariánskou i veganskou. Pak došlo k zajímavé situaci. Zatímco slunce pálilo, rekreanti ve vodě začali mlsně pokukovat po klobásách a dortech, přičemž se začali nebezpečně přibližovat ke břehu, naopak Piráti, jak mnozí navrhovali, se chtěli svléknout do trenýrek a skočili do vody.

Jinak se u labužnických stolů objevilo pár hochů, kterým bylo dopřáno obojí. Rovnou z vody vyskočili na břeh a ze "švédského stolu" pak "čmajzli" pár sladkostí a rychle odpelášili zpět k rodičům. Objevila se tu i starší paní, žádná Pirátka. Přišla z pláže a na plastový talířek si po chvíli rozpaků dala nakrájené klobásky, hermelín, meloun, zeleninu a dortík. Všichni Piráti věděli, že ona paní k nim nepatří, ale zachovali se galantně. Jeden z nich ji potichu upozornil, že jde o soukromou akci, že na setkání nemůže, ale ať si talířek nechá. "A dobrou chuť," popřál upřímně jeden z organizátorů.

Politici: Jenže Bartoš má dredy!

V rámci programu proběhly dva workshopy, které setkání pořádně rozduněly. Vedle pódia se totiž najednou objevilo asi 20 bubnů a bubínků různých velikostí. Nejprve bubnovaly děti, pak jejich rodiče i samotní Piráti. Když před devíti lety strana vznikla, podle tehdejších reakcí v médiích prakticky všichni leadři dalších stran prorokovali, že tato strana brzy zanikne. Odmítali s nimi komunikovat. Loni podporovatelé TOP 09 dokonce vyvěsili na facebooku logo pirátů se srpem a kladivem. Ani ODS nezůstala stranou. Ivana Bartoše, který má – pravda – nekonvenční účes, označila za Babiše s dredy. Je legrační, že vyjma Bartošova účesu ostatní strany na Piráty nic nemají. Kdyby měli, už by se o tom minimálně kdosi zmínil na půdě Parlamentu. Žádné skandály, korupce, tunelování...

Už léta jsou Piráti terčem podobných výpadů z úst a hrdel parlamentních oponentů a křiklounů. Raketový nástup Pirátů do vrcholné politiky je však pro ně jasným signálem k tomu, aby začali s Piráty rovnoprávně diskutovat. Protože v opačném případě vysílají svým voličům vzkaz. Jděte volit Piráty!

foto: Aneta Heidlová

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Břešták

Štítky: #Česká Pirátská strana #Praha #výročí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.