Komentáře

Co v praxi znamená "Pusťte nás na ně!" a nakolik to plníme?

18. 06. 2018 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Velmi zjednodušeně jde o situace, kdy celá řada rozhodnutí stojí v rovině "zaběhnuté politické pořádky versus postoje Pirátů"Teď asi nejsilněji zarezonovala otázka ceny jídel v Poslanecké sněmovně. Je mi jasné, že co do objemu peněz, je to marginálie, nicméně jde o strašně silný symbol i signál veřejnosti. Snižovat ceny v restauracích ve Sněmovně, kde jsou nejlevnější jídla okolo padesáti korun, je prostě trapné a zesměšňuje to i ty poslance, kteří usilují o normální ceny ve Sněmovně, třeba proto, aby tam mohli s klidným svědomím brát návštěvy na oběd. Proto jsme se museli ozvat.

 

Mikuláš Ferjenčík

Další věc je systém politických trafik, který se rozlezl po celém státě od obcí a měst až po státní podniky. Odpor proti našemu návrhu, který by trafiky výrazně omezil, existuje napříč politickým spektrem a včera ho sněmovna napříč spektrem odložila na další schůzi.

Obrovský odpor je ve Sněmovně proti návrhu vlády zastropovat platy poslanců na současné výši a upravovat je pouze v reakci na růst platů ve státní správě. Pokud ten návrh neprojde, vzrostou platy politiků v průběhu příštích několika let o 20 % (plus nárůst kopírující inflační růst platů). Ano, platy politiků nejsou nejdůležitější téma téhle země, ale je to věc, která dělá bariéru mezi politiky a lidmi, kteří o výši své mzdy sami nerozhodují. Podle mého názoru mají být platy politiků navázané na průměrné, případně mediánové mzdy v soukromé sféře a k jejich úpravě má docházet automaticky.

Ještě větší ostuda jsou počty místopředsedů sněmovních výborů. Cca 30 % těchto funkcí existuje jen kvůli tomu, že jsou za ně příplatky. Navrhovali jsme, ať se ten počet sníží, ale nebyla "politická vůle". Opět, nevadí mi výše těch platů, ale že vzniká takto bizarním způsobem.

Další obrovský systémový problém je kumulace funkcí. Honza Čižinský, kterého si vážím a fandím mu, svolal mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny k dostupnému bydlení. Piráti ji podpořili a dneska probíhá. No a Honza tu není, protože sedí na pražském zastupitelstvu, a kdyby tam nebyl, rozsypala by se koalice. Politici se prostě musí rozhodnout, kterou funkci chtějí dělat a dělat ji naplno. Proto jsme navrhli zákon proti kumulaci platů z vícero politických funkcí (Honzovi slouží ke cti, že ho také podepsal), aby klesla motivace kumulovat. Současně jdeme příkladem a naši poslanci uvolněné funkce nekumulují.

No a pak jsou tu návrhy, které mají podporu veřejnosti, ale politici je blokují. To je třeba náš návrh na zrušení výjimek ze zveřejňování smluv ČEZu, Českých drah, České pošty a dalších státních podniků, který obstruují politici napříč spektrem, namátkou ODS, KDU-ČSL, KSČM i ANO.

Co mě ale nabíjí energií, jsou dvě věci. Soudržnost našeho klubu a podpora od lidí.

Díky, že jste nás na ně pustili!

 

Uvedený text je vyjádřením poslance Mikuláše Ferjenčíka z 14. června na facebookovém profilu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Mikuláš Ferjenčík #politické trafiky #poslanecká sněmovna

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.