Evropa se brání reflexi vědeckých poznatků v drogové politice
Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) zveřejnilo 7. června Evropskou zprávu o drogách. Na pražskou tiskovou konferenci ke zveřejnění zprávy přijela výsledky za EMCDDA prezentovat Marica Ferri. Údaje za Českou republiku pak prezentoval Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Jako největší problémy v EU uvedla Marica Ferri zvýšení dostupnosti potentnějšího kokainu, zvýšení lokální produkce psychotropních látek a jejich výskyt ve věznicích, příval nových psychotropních látek s neznámými vlastnostmi, vysoké hodnoty smrtí způsobených předávkováním, ale také výzvy vycházející z významné změny přístupu ke konopí v globálním kontextu.
„Navázat na globální legalizační hnutí je pro nás v současnosti jednou z priorit. Proto nás zajímalo, jaké kroky konkrétně EMCDDA preferuje v Evropě. Zdálo by se, že konečně zareaguje na liberalizaci v mnoha státech včetně v současnosti legalizující Kanady. Například vyjádřením ve smyslu doporučení státům EU, aby po vyhodnocení vědeckých poznatků a dle lokálních specifik zaujaly politické stanovisko, kterým by se připojili k aktuálně sílící liberální vlně. Ta se týká právě relativně málo nebezpečných psychotropních látek, mezi něž konopí neoddiskutovatelně patří. Opak je ale pravdou,“ uvedl poslanec Pirátů Tomáš Vymazal, který se problematice regulace konopí věnuje.
Podle EMCDDA je potřeba rozšiřovat pravomoci a povinnosti represivních složek kvůli přílivu nových produktů obsahujících THC, které budou přicházet z nově vznikajících legálních konopných trhů všude po světě. Negativní postoj k legalizačním snahám vyplynul nejenom ze samotné zprávy, ale i z vyhýbavé odpovědi Maricy Ferri na dotaz Jany Michailidu, členky pracovní skupiny Psychotropní látky v rámci Pirátské strany. Marica Ferri totiž uvedla, že příslušné státy se podle ní musejí držet zavazujících mezinárodních smluv o psychotropních látkách a zároveň by měly svou politiku zakládat na racionálním vyhodnocování současných vědeckých poznatků.
„V uvedené odpovědi je jasný rozpor – mezinárodní úmluvy týkající se psychotropních látek totiž ani zdaleka nejsou dokumenty vzniklé na základě vědeckých poznatků o psychotropních látkách. Zařazení látek na seznamy podle jejich deklarované "nebezpečnosti" a diktát represe v tomto směru byly a stále jsou spíše geopolitickým tahem, než bezpečnostím opatřením pro zvyšování životní úrovně samotných obyvatel daných států. Nezbývá nám, než pokračovat v přípravách novely o legalizaci samopěstování konopí a s nadějí hledět přes oceán. Z Kanady se totiž již brzy bude muset ozvat rozhodující stanovisko k dotčeným mezinárodním úmluvám – podle posledních informací by mělo být jasno do konce července,“ obrací pozornost k situaci v Kanadě Jana Michailidu.
Právě Kanada se v posledních měsících stala nejvýraznějším tahounem legalizačního hnutí. Jako jediná země se na vládní úrovni zabývá otázkou vypořádání se s prohibiční povahou mezinárodních úmluv týkajících se psychotropních látek, kterými je Kanada vázána stejně jako Česká republika.
_____
Celou zprávu, která je nabitá nejen zajímavými informacemi, ale i precizně zpracovanými grafy a infografikami, můžete nalézt (i v češtině) na adrese:
http://www.emcdda.europa.eu/publications/edr/trends-developments/2018
Aktuální vývoj v Kanadě popisuje zpráva kanadského deníku The Globe and Mail:
Sdílet na Facebooku Tweet
Autor: Jana Michailidu
Štítky: #drogy #konopí #Tomáš Vymazal
Aktuality
Magistrát otevřel svoje kontaktní místo pro bydlení. Pomůže občanům s řešením bytové nouze
Ondřej Kolek je druhým Pirátem na společné kandidátce se Starosty v Libereckém kraji
Parkoviště a protipovodňový park místo zahrádek? Liberečtí Piráti se zastali zahrádkářů proti aroganci vedení města
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.