Reportáže

Jak Piráti na Praze 6 zahájili "otevírání radnice"

11. 06. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

... aneb První zážitky z kampaně

Zahájení oficiální kampaně na Praze 6 začalo v úterý 5. června úvodní besedou s občany, kde se všichni kandidáti představili a pak odpovídali na nejrůznější zvědavé dotazy z publika i ze sociálních sítí na internetu. Před besedou ještě stihli rozdat čtyři balíky Pirátských listů a dozvědět se o sobě i o Pirátské straně spoustu dobrého, ale také i několik kuriozit a mýtů.

Praha 6  -beseda Hřib Hradčanská

Beseda s občany byla naplánována na půl sedmou, ale už od 16. hodin rozdávali Piráti na Hradčanské svoje pirátské noviny. Mezi stanicemi MHD a Dejvickou ulicí je přechod se závorami přes frekventovanou vlakovou trať směr Kladno a Rakovník. Chodí tudy hodně lidí, a když spadnou závory dolů, mají čas nejen vzít si noviny, ale třeba si i chvilku popovídat. Rozdávající Piráti se o sobě a celé straně dozvěděli všechno, co ještě dosud nevěděli. Někdy i docela legrační věci. Třeba když mi vzteklý pán vmete do tváře, že Piráti jsou všechno mladí feťáci a ajťáci, kteří nic neví o životě a jenom hulí, tak člověka napadne, jestli si dotyčný pán třeba nezapomněl doma brýle.

Většina lidí ale reaguje pozitivně a vstřícně. Často se stává, že procházející člověk noviny automaticky odmítne, ale po pár krocích se obrátí: „Vy jste Piráti? Tak to jo. To si je vezmu.“ Mnoho lidí často dodá, že nás už minule volili a plánují to udělat znovu.

Několik zajímavých citátů:

„Měli byste ty svoje noviny vydávat častěji. Rád bych byl pořád v obraze.“

„Piráti ve sněmovně moc nepracují. Proč ty změny neděláte rychleji?“ „Ale oni pracují, jen to nejde tak rychle,“ namítám. „Když já bych se toho ještě rád dožil!“ řekne pán teskně.

„Když jsem si na facebooku přečetl, že Masaryk si taky stěžoval na špatné pokrytí internetem, tak jsem si ujasnil, že vás budu volit.“

Dobrý rozdavač, sportovec Honza Lejčko, chtěl noviny dát paní s kočárkem, která hodně spěchala. „Nemám čas, běžím na autobus!“ Honza se nedal, běžel s ní a noviny jí předal jako štafetový kolík. Autobus paní ujel, ale noviny si vzala. Aspoň měla co číst, než jí přijede další.

Pěkná mladistvá babička si vzala noviny, prohlédla si titulní stranu a ukázala ji dvěma vnoučkům: „To je Ivan Bartoš, toho miluju!“

„Já se zajímám o ezoteriku, a ne o politiku. Noviny nechci, ale můžu vám najít patogenní zóny,“ navrhla mi spiklenecky mladá paní v barevném hábitu.

O tom, že lidé Piráty aktivně sledují, svědčí i jejich reakce na tzv. „pirátské poslanecké aféry“:

„Pěstujete trávu a ještě těžíte bitcoiny!“ Na to hned reakce procházejícího mladíka: „Dejte mi ty noviny, já těžím taky!“

„Nejste nic jiného, než kryptokomunisti!“ „Jak to?“ „Chodíte na ruské velvyslanectví a cpete se tam pelmeněma!“ „Ale poslanci chodí na různá velvyslanectví, když jsou pozváni. To je slušnost i jejich povinnost.“ „Tak když už tam jdete, tak se tím aspoň nechlubte. A stejně jste komunisti,“ odsekl pán nerudně a odešel.

Postarší zamračená paní si mě přes brýle přísně změřila: „Styďte se!“ „A za co?“ „Za všechno!“

rozdávání Pirátských listů

Před půl sedmou sbalíme poslední zbytek nerozdaných novin a jdeme ze sluneční výhně do sklepních prostor Jamm Clubu, kde už máme pár prvních hostů.

Michal Zachar se vtipným a profesionálním způsobem ujal role moderátora a představil nejdříve našeho hosta, MUDr. Zdeňka Hřiba, kandidáta na „pirátora“ Hlavního města Prahy. Po jeho prezentaci, která se zčásti týkala i naší městské části, pokračovalo představování našich kandidátů na radnici Prahy 6. Poté následovala zajímavá beseda. Přestože celá akce trvala až do devíti hodin večer, všichni zde vydrželi až do konce. Naopak, občané měli hodně dotazů, nejvíce okolo polikliniky Pod Marjánkou, ale i dalších kauz a problémů (je jich u nás zjevně dost). Ze zvědavosti jsem se ptala několika hostů, jak se o naší besedě dozvěděli. Jeden pán a stará paní mi řekli, že z našich letáčků, které jsme rozdávali zároveň s novinami už dříve. Jiní přišli na pozvánku ze sociálních sítí.

Závěr večera až do pozdních nočních hodin patřil třem dýdžejům a neformálním rozhovorům u baru.

Kdo by měl zájem, může si celou akci pustit na našem videu

Začátek kampaně se nám na šestce opravdu povedl!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Barbora Hrůzová

Štítky: #Beseda #kampaň #Pirátské listy #Praha 6

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.