Komentáře

Pošvář: Potřebujeme také peněžní gramotnost

08. 06. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Komentář poslance Jana Pošváře k švýcarskému referendu o ukončení emise bezhotovostních peněz soukromými bankami: “Finanční gramotnost nestačí. Měli bychom zvyšovat i peněžní gramotnost. Vědět, co peníze jsou a jak vznikají, je předpoklad k tomu, aby nás nezaskočila další velká krize.”

Honza Posvar

V neděli 10. června budou Švýcaři rozhodovat v referendu o další velmi významné celospolečenské otázce – opuštění či zachování stávajícího systému, v němž většinu peněz v hospodářství vytvářejí soukromé obchodní banky úvěrovou emisí či expanzí. Tyto soukromé „účetní peníze“ jsou dnes uváděny do oběhu se stejnou vahou, jaké má zákonné platidlo švýcarský frank (a tentýž systém funguje i jinde ve světě). Obchodní banky jsou tedy velmi zvláštní typ firmy (logicky orientované na zisk) působící ve finančním sektoru s právem vydávat nové peníze.

Zastánci iniciativy Vollgeld (svrchované, plonohodnotné peníze) chtějí soukromým bankám toto právo emise odebrat, a nově by tak měla právo emitovat peníze pouze nezávislá centrální banka. Odkazují se na rozhodnutí roku 1891, kdy soukromým bankám bylo zakázáno vydávat své bankovky. Stoupenci se domnívají, že po přechodu na svrchované peníze by stát už nemusel držet ochrannou ruku nad tzv. „systémově relevantními bankami“ (too big to fail), nemusel by být zachráncem poslední instance a zachraňovat banky nesnázích na účet daňových poplatníků, protože vklady běžných střadatelů by tím byly v bezpečí. Odpadl by podle nich důvod runu na banku během případné hospodářské krize. Obecně by se zmenšila velikost bank, protože ty by hospodařily už jen s objemem peněz získaným od vkladatelů.

Vzhledem k tomu, že dnešní banky provozují zároveň retailové a investiční bankovnictví, rizika dnešního systému jsou značná. Ve chvíli, kdy by nové peníze emitovala už jen centrální banka, soukromí investoři investující do rizikovějších nástrojů by museli nést mnohem větší díl odpovědnosti za vlastní špatná rozhodnutí. Přechod na svrchované peníze by podle stoupenců Vollgeld Initiative omezil socializaci bankovních ztrát a špatných manažerských rozhodnutí.   

Iniciativu mimochodem podporuje například i známý komentátor Financial Times Martin Wolf. Má podporu rozličných ekonomických i politických proudů. Návrh Vollgeld Initiative se velmi podobá návrhu britského uskupení za bankovní reformu Positive Money.

Poslední průzkum ukazuje, že pro je jen asi 34 % voličů, proti je 54 % a 12 % není rozhodnuto.

Poslanec Jan Pošvář k tomu říká: „Ať už referendum dopadne jakkoli, Švýcaři se dozvěděli dopodrobna o tom, jak monetární systém funguje. Po poslední finanční a hospodářské krizi hledají různí odborníci a zasvěcená veřejnost nové přístupy a řešení, jak finanční systém reformovat či regulovat, aby se podobná krize nemohla opakovat. Švýcarské referendum možná nenabídlo cestu nutně nejvhodnější, ale přinejmenším otevřelo debatu o mechanismech penězotvorby. Tuto debatu bychom měli vést otevřeně a věcně i tady v Čechách. Finanční gramotnost nestačí, měli bychom zvyšovat i peněžní gramotnost. Vědět, co peníze jsou a jak vznikají, je předpoklad k tomu, aby nás nezaskočila další velká krize. Málokdo si dnes uvědomuje, že kromě individuálního rizika splácení úvěru představuje úvěrová emise (nové peníze vznikající jako dluh) i značnou zranitelnost a cyklickou nestabilitu systému (na splacení starých dluhů je třeba nových dluhů).“

Peněžní gramotnost Švýcarů

Historicky je Švýcarsko zemí, jejíž peněžní gramotnost je citelně vyšší, proto se alternativ ani podobného referenda a otevřené demokratické diskuze tolik nebojí. Má mimo jiné 80 let nepřetržitých praktických zkušeností s družstevní bankou WIR a její stejnojmennou doplňkovou – proticyklicky působící – měnou či spíše zúčtovací jednotkou wir (WIR je zkratka pro Wirtschaftsring neboli „hospodářský kroužek“), kterou používá zhruba 45 OOO malých a středně velkých firem a na 15 000 jednotlivců (cca 17 % všech podnikatelů, obrat 1,5 bilionu eur, tj. 1-2 % HDP Švýcarska). Wir funguje jako členská měna už od roku 1934. Vznikla tedy jako odpověď na hospodářskou krizi, úspěšně se prosadila a našla si své místo a opodstatnění v reálném životě.

V roce 2016 zase skupina 24 menšinových akcionářů Švýcarské národní banky (z Romandie) vznesla na valné hromadě 10 reformních požadavků ohledně fungování centrální banky. Mezi jinými požadovali důslednou ochranu zákonného platidla švýcarského franku a vybírání „ražného“ od soukromých bank, striktní oddělení provozního účetnictví banky (jako ekonomické jednotky) od měnového účetnictví (statistického shrnutí pro celé hospodářství) či možnost zřízení účtu u centrální banky pro všechny zájemce.

 

Zdroje:

- Vollgeld Initiative: https://www.vollgeld-initiative.ch

- 2. průzkum veřejného mínění: https://www.srf.ch/news/schweiz/abstimmungen/abstimmungen/vollgeld-initiative/zweite-srg-umfrage-vollgeld-initiative-bleibt-chancenlos

- O bance WIR: http://community-currency.info/en/currencies/wir-bank/

- 10 požadavků akcionářů ŠNB: http://www.christoph-pfluger.ch/wp-content/uploads/2016/04/Antraege-GV-SNB-2016.pdf

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #Jan Pošvář #peníze #Referendum

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.