Komentáře

Report ze 13. schůze Poslanecké sněmovny

04. 06. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

13. schůze Sněmovny trvala nezvykle 2 týdny. Do prázdnin už zbývá jen jedna schůze a stále leží mnoho práce na stole, i když vláda tvrdí, že maká. Krom zákonů byla v plánu i mimořádná schůze ke kauze Novičok. Ta se sice nekonala, ale debaty a naparování se před kamerami zabraly přinejmenším polovinu pracovního dne. A čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovali Piráti?

Zasedací sál Sněmovny

Ještě před začátkem schůze Snemovny spustili Piráti volební kampaň v Riegrových sadech. Nedělní slunečné počasí venkovním aktivitám přálo a účastníci si mohli krom debat s pirátskými poslanci i kandidáty poslechnout živou muziku a občerstvit se. Informovali jsme o tom v reportáži na našem webu i v tiskové zprávě.

Dobře naladění z víkendu vstoupili poslanci Pirátů do prvního jednacího týdne. V pondělí představil Ondřej Polanský způsob, jak se vypořádat s nelegálním stáčením tachometrů. Je jím systém Car-Pass se záznamy o historii tachometru a všech provedených odečtů.

V úterý Piráti na tiskové konferenci představili nejenom hlavní body začínající schůze, ale i kuchařku, která shrnuje seznam v zahraničí povolených výroků v souvislosti se střetem zájmů a trestím stíháním premiéra v demisi Andreje Babiše. Tentýž den média zaujalo i negativní stanovisko vlády vči návrhu Lukáše Bartoně na dekriminalizaci pití alkoholu u vodáků. Piráti na základě dosavadních zkušeností očekávají, že po negativním stanovisku vlády přijde během pár týdnů návrh vlády.

Na začátku druhého zasedacího týdne Radek Holomčík informoval o tom, že chystá svolat mimořádnou schůzi, která se bude věnovat kůrovcové kalamitě, suchu a polomům, které připravily stát o miliardy korun na ziscích Lesů ČR.

V úterý 30. května vláda zrušila projekt Národní inovační fond, který měl pomáhat začínajícím firmám v rozjezdu. Poslanci Martin Jiránek a Mikuláš Peksa poukázali na to, že návratnost těchto investic dosahuje kolem 80 %, narozdíl od dotací, jejichž návratnost je nízká a těžko prokazatelná. Proto nabídli vládě svou pomoc.

Tentýž den hlasovací koalice ANO, ČSSD a extremistických stran nehlasovala pro protikorupční nominační zákon navržený Piráty. Vláda tím odmítla ukončení praxe politických trafik. Zřejmě proto, že tuto metodu bude nyní při shánění podpoře vládě hojně využívat.

V pátek se podařilo poslanci Františku Elfmarkovi na Stálé komisi pro práci Poslanecké sněmovny dohodnout k přírodě šetrná opatření v prostorách Sněmovny. Ve Sněmovně bude nyní víc košů na tříděný odpad a bude se méně používat plastové nádobí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #František Elfmark #kampaň #Lukáš Bartoň #Martin Jiránek #Mikuláš Peksa #Nominační #Ondřej Polanský #Radek Holomčík #Zdeněk Hřib

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.