Reportáže

Na návštěvě u slovinských Pirátů. Jak to souvisí s eurovolbami?

01. 06. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve Slovinsku se budou 3. června konat volby do národního parlamentu. Ačkoli slovinským Pirátům průzkumy zatím nepřisuzují žádná křesla, jsou na scéně stejně jako čeští Piráti již od roku 2009 (oficiálně zaregistrovaní od roku 2012). A rozhodně za sebou mají množství práce, na níž mohou dále stavět, a to i pokud letos neuspějí. Zkouškou budou například také volby do Evropského parlamentu, které se již blíží. Kvůli těm národním, ale i evropským volbám se za nimi vypravila česká delegace. Proč?

Slovinsko

Slovinští Piráti pořádali 25. května jednu z posledních kampaňových akcí před volbami - konferenci na téma zapojení mladých lidí do politiky. Kromě vedoucí zahraničního odboru Pirátů a místopředsedkyně Evropské pirátské strany v rámci mezinárodního hnutí Markéty Gregorová, se za české Piráty účastnil také poslanec a člen předsednictva Evropské pirátské strany, Mikuláš Peksa. Spolu s nimi diskutoval i europoslanec za frakci Greens/EFA Igor Šoltes a belgický Pirát a člen předsednictva PPI (Pirátské internacionály), Koen de Voegt.

Jsem moc ráda, že nás slovinští Piráti pozvali. Nejen ona hlavní debata, ale i neformální rozhovory v průběhu dne byly velice plodné. Za sebe jsem k participaci mladých zdůrazňovala dvě věci – za prvé, zapojovat je, ukazovat jim, že politika není nic vzdáleného a jich se netýkajícího, ale normální součást života. A za druhé, že to zároveň není výhradní parketa lidí, kteří jsou starší a zkušenější, ale že se jedná i o jejich věc, a že je politika také ,cool‘. Návazným problémem je samozřejmě dehonestace zkušeností mladých lidí a bránění jejich vstupu do politiky, ale právě Piráti by měli ukázat, že i ,kluci‘, jak naše poslance a poslankyně někteří starší kolegové nazývají, mají právo být zastoupeni a slyšet,“ zdůraznila Markéta Gregorová.

Součástí víkendu však pro české Piráty nebyla jen pomoc s kampaní. Volby do Evropského parlamentu (tzv. eurovolby) se blíží a všechny evropské pirátské strany v těchto dnech začínají pracovat na Společném programu pro volby do Evropského parlamentu 2019, stejně jako učinily v roce 2014. Důležité tedy bylo i setkání s potenciálními slovinskými kandidáty do eurovoleb a předsedou strany, Rokem Andrée a diskuze nad programem, kampaní i povolební strategií. Piráti jsou mezinárodní hnutí se stejnými ideály, které chtějí společně a koordinovaně prosazovat. V těchto eurovolbách mají navíc šanci dostat do Evropského parlamentu historicky nejvyšší počet Pirátů, jelikož naděje mají jak ti čeští, tak němečtí, slovenští či právě slovinští. Komunikace a spolupráce již před vstupem do Evropského parlamentu je tedy základ pro efektivní práci v něm a na to se kromě společného programu momentálně zahraniční odbor českých Pirátů soustředí.


Kromě diskuzí vzniklo i krátké video na podporu slovinských Pirátů, jako odlehčená součást kampaně. Zhlédnout ho můžete na Facebooku

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Markéta Gregorová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.