Kauzy

Tým profíků na magistrátu jde na ruku developerům

31. 05. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Zatímco se na pražském Institutu plánování a rozvoje stále pracuje na budoucí podobě metropole, tým profíků na magistrátu už má jasno, kdo by měl v budoucnu výstavbu řídit. Na úterní konferenci Sdružení pro architekturu a rozvoj primátorka Krnáčová a představitelé Ministerstva pro místní rozvoj představili plán, který „posiluje ekonomický rozměr“ výstavby budov v Praze a rezignuje na kontrolu developerské lobby.
 

Magistrát

Konference, jež se uskutečnila v rezidenci primátorky, byla plná bizárních okamžiků. Primátorka nejprve přítomné vyzvala, aby nevolili strany současné magistrátní koalice, protože jsou proti moderní výstavbě. Když si uvědomila, do které strany patří, omezila množinu nevolitelných koaličních stran na ty „aktivistické“ a množinu naopak rozšířila i o některé opoziční strany.

V další prezentaci náměstkyně MMR představila akční plán, jak zjednodušit stavební řízení. Jeho princip je jednoduchý: omezme možné připomínky a námitky rezidentů v okolí a dovolme stavařům z pozemků vytěžit co nejvíce. Bez ohledu na požadavky občanské vybavenosti či urbanistické regulace, bez ohledu na dopad, který výstavba bude mít na sousedy i na celé město.

Zástupce Central Group si zase stěžoval na špatnou kooperaci s veřejnou správou a průtahy ve výstavbě způsobené neustálým odvoláváním dotčených stran. Souhlasíme, že veřejná správa někdy se soukromým sektorem komunikuje se zpožděním a nedostatečně. Central Group by ji to ale nemusel stěžovat účelovým využíváním právnických osob registrovaných v daňových rájích. Zaslat správní rozhodnutí nebo obsílku do Singapuru je přece jen náročnější, než je zaslat do Nuslí.

Konference Sdružení pro architekturu a rozvoj

Piráti se změn nebojí a nechtějí, aby Praha zůstala navždy ustrnulá v podobě z 20. století. Zároveň ale odmítají, aby její budoucí rozvoj určoval čistě „ekonomický rozměr“ a nehledělo se i na kvalitu života Pražanů a legitimní požadavky usedlíků. Výškové budovy, o které se nyní vedou spory při přípravě Metropolitního plánu i při povolování změn v současném územním plánu, podle Pirátů do Prahy patří. Ne ale tam, kde způsobí problémy ostatním obyvatelům.

Eva Tylová, pirátská senátní kandidátka a zastupitelka na Praze 12, proto upozorňuje na některé nedostatky plánů budoucí výstavby: „Metropolitní plán obsahuje jen velmi vágní výškovou regulaci. Například vůbec nerozlišuje mezi výškou 13 a 21 pater, což umožnuje další přehušťování zástavby i na současných sídlištích. Je přece jen rozdíl, když najednou bude na stejném místě žít o 30 % lidí více. Navíc nová vysoká budova zastíní ty stávající.“

Tibor Vansa, předseda Pirátů na Praze 4, doplňuje: „Na Praze 4 máme s výstavbou mrakodrapů už své zkušenosti a nutno říci, že zatím spíše negativní. Developeři se snaží prosadit projekty, které odporují regulím a přetěžují území dopravou. Navíc hrozí, že třeba díky pokračující výstavbě na Pankráci ztratí Praha jako město statut kulturního dědictví UNESCO. To nám za těch pár věžaků nestojí.“

Developeři mají důležitou roli pro rozvoj města a my je nechceme z Prahy vyhnat. Zároveň je ale musíme donutit, aby nepřekračovali zákonem dané limity a neohýbali si regulativy ke svému prospěchu a ke škodě Pražanů,“ doplňuje Vít Šimral, místopředseda pražských Pirátů. „Současná koalice to nedělá, naopak, jde developerům na ruku. To se musí co nejdříve změnit.“

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Vít Šimral

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.