Kauzy

Praha 6 se nevýhodně zbavuje svého nejlukrativnějšího majetku

30. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

V pátek 18. května se členové místního sdružení Pirátů Prahy 6 setkali na pracovním jednání se starostou městské části Ondřejem Kolářem. Piráti vyjádřili svoje námitky nad dalším z připravovaných obchodů s majetkem městské části - dosud nepostaveným bytovým projektem Dračky ve Střešovicích. Radnice na začátku svého volebního období původně zamýšlela na jednom z posledních velkých majetků Prahy 6, tedy hodnotném pozemku, stavět sama. Projekt již byl hotový a byly proinvestovány značné částky. Pak zcela nepochopitelně otočila a celý projekt přepustila kompletně developerovi. Piráti Prahy 6 předali starostovi přehlednou infografiku, kde své pochybnosti i svá konkrétní řešení představují. Základním pilířem pirátského řešení je, že Praha 6 nemůže rezignovat na aktivní bytovou politiku a měla by být jedním z jejích aktivních hráčů

Dračky 01

Piráti upozornili, že projekt, kde je plánováno téměř 11 tisíc metrů bytové plochy a který již obdržel stavební povolení, chtěla původně městská část stavět sama pro nájemní bydlení svých obyvatel. Nyní ho prodává finanční skupině Penta za 463 mil. Kč. Velké pochybnosti budí už jen forma celé transakce - pro celou akci byla vytvořena dceřiná společnost současné dceřiné společnosti Prahy 6 SNEO, a.s. Tyto postupy řetězení společností jsou zcela netransparentní a naprosto znedůvěryhodňují celý proces a vytvářejí korupční potenciál.

Prodejem projektu by městská část, která nyní vlastní jen mizivé množství disponibilních bytů, ztratila možnost přidělovat služební byty učitelům, zdravotníkům i sociálním pracovníkům pracujícím pro potřeby obyvatel Prahy 6 i ovlivňovat cenu nájmu bytů na svém území. Podpora aktivní bytové politiky je jedním z pilířů také celomagistrátní kampaně Pirátů, která odstartovala v neděli 20. května 2018 v Riegrových sadech.

Jednání se starostou Prahy 6

Pro občany Prahy 6 by byla skvělá zpráva, pokud by současné vedení naší městské části odstoupilo od svého nepříliš promyšleného záměru a prodej Draček zastavilo, aby byty  mohla postavit a pronajímat městská část v zájmu a pro potřeby svých občanů,” komentuje postoj Pirátů z Prahy 6 Ondřej Chrást, pirátský lídr do podzimních komunálních voleb na Praze 6. Jsme rádi, že pan starosta pozorně vyslechl naši analýzu projektu a očekáváme, že se k ní v blízké době vyjádří,” dodává.

Okolní velká města jako je Mnichov nebo Vídeň přitom vlastní tisíce bytů a mají propracovanou politiku nájemního bydlení, díky které mohou ovlivňovat trh s byty na svém území a udržet ceny nájmů přístupné i střední vrstvě obyvatel. Piráti jdou do komunálních voleb na Praze 6 se záměrem začít pořizovat po vzoru ostatních velkých středoevropských měst do majetku městské části dostatek kvalitních bytů, které zajistí potřebným profesím i střední vrstvě dostupné bydlení a vytvoří bariéru růstu cen nájemního bydlení nad možnosti střední vrstvy obyvatel. Proto Piráti požadují, aby projekt zůstal ve vlastnictví městské části.

Také ekonomicky prodej projektu soukromému investorovi není podle názoru Pirátů v zájmu městské části. Městská část má na svých účtech k miliardě korun hotovosti a investice do vlastních nemovitostí by byla zajímavá cesta ke zhodnocení volných peněz. Naopak příjem z případného prodeje by ještě zvětšil objem volných peněz, které za současné situace na finančních trzích téměř nic nevydělávají. Vzhledem k rozsáhlým investicím a tzv. utopeným nákladům blížícím se 200 milionům, které MČ Praha 6 již do projektu v minulých letech investovala, by bylo skutečně výhodnější pro občany, kdyby projekt zůstal pod kontrolou MČ.

Pirátská infografika k bytové politice Prahy 6

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 6

Štítky: #bytová politika #byty #developer #Praha #Praha 6

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.