Reportáže

Tak už je to tady. Jdeme na ně!

22. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti vyvěsili na palubě černý prapor a plnou parou vpřed zahájili předvolební kampaň. „Ani nevíte, jak jsem rád, že mohu zahájit naši předvolební kampaň právě na tomto místě, v pražských Riegrových sadech. Pár metrů od mého domova,“ zahájil kampaň poslanec Parlamentu a předseda Pirátů Ivan Bartoš z improvizovaného pódia známých pražských sadů, kam prý občas zavítá jen tak zarelaxovat mezi stromy a porosty. Samosebou uvítal přítomné pirátské senátory, zastupitele i samotné členy strany a rodinky s dětmi, kteří se přišli jen tak podívat.

Piráti v Riegrových sadech

Poslanec a předseda Pirátů Ivan Bartoš neopomněl poblahopřát kandidátovi na pražského primátora MUDr. Zděnkovi Hřibovi vše nejlepší k jeho 37 narozeninám a předal mu asi 30 cm vysoký dort ve tvaru hřibu. Oba sklidili dlouhý potlesk.

Na akci dorazily děti s rodiči i senioři

Přestože oficiálně měla akce začít v neděli 20. května v 10 hodin dopoledne, už v 9 tu bylo pěkně živo. Dobrovolníci převážně z řad Pirátů narychlo stavěli nejen ozvučené pódium, ale i stánky s pochutinami, nápoji, vynikající kávou na sto způsobů za ceny lidové a bonbónkem pohoštění, kterým se stal stánek s palačinkami různých příchutí. Slané, sladké, s malinami, jahodami, banánem či čokoládou, pomazanou rozehřátým máslem. Není divu, že v průběhu celé akce, plánované do 18 hodin, se tvořily u pirátské palačinkovny dlouhé fronty. Jejich chuť byla opravdu vynikající (pozn. aut.). Kolem pódia poskakovaly malé děti, zatímco jejich rodiče třeba diskutovali s některým z Pirátů. K dispozici bylo čerstvé vydání Pirátských listů, kde jsme našli na straně zajímavý rozhovor s kandidátem na primátora MUDr. Hřibem. Z okolních domů na setkání z oken zvědavě koukali senioři. Pár z nich se pak ocitlo na lavičkách u pódia. Dvě slečny na kolečkových bruslích, prý na pravidelné trase, zde zastavily, sundaly brusle a s kelímkem bezinkového džusu pozorovaly, co se tu vlastně děje. „Jo, slyšela jsem o Pirátech... a to jsou jako fakt oni?“ odpověděla na dotaz jedna z nich.

Žádná „malá domu“ nebude, to skončilo!

Po zahájení kampaně klub vystoupil na pódiu za poslanecký klub Pirátů například Jakub Michálek. Znovu se opřel do tzv. trafik, kde si jistí zastupitelé či poslanci rozdávají milióny, desítky miliónů korun. „My chceme Magistrát otevřený občanům, který by pravidelně informoval obyvatele o veškerých projektech, výběrových řízeních,ať je to i na internetu, tedy žádná „malá domů“.“ Dodal, že v této oblasti je na tom brněnský Magistrát mnohem lépe a o mnoho kroků dále k lepšímu. Michálek dále kritizoval astronomické ceny za bydlení v Praze, hovořil také o vznikajícím plánu výstavby trasy D pražského metra. S tím totiž souvisí výkup pozemků pro vybudování stanic a tahanice mezi majiteli, kteří jistě poženou cenu svých nemovitostí co nejvýše, a úřady, které se budou snažit o cenu nejnižší. „Znovu opakuji, žádná „malá domů“ prostě nebude,“ uzavřel. Jeden z přítomných nahlas zmínil informaci o tom, že Úřad pro hospodářskou soutěž udělil dopravnímu podniku hl.m. Prahy pokutu ve výši 8,5 mil. Kč za údajně neprůhledné výběrové řízení na projekt prodloužení metra do pražské Ruzyně. „Ještě nikdo nekopl ani jednou krumpáčem do země a už se zase krade!“ řekl nahlas.

Nejen slova a papírování, hlavně činy

A jak se další lidé a rodinky scházely, slova se ujal kandidát na pražského primátora MUDr. Zdeněk Hřib. Předeslal, že Magistrát, pokud ve volbách uspěje on sám, už nebude žádným krmítkem či rovnou krmelcem pro trafikanty a tuneláře. „Na Prahu změny! A my jsme ta změna!“ uvedl. Zdeněk Hřib pak představil plán na ochlazení Prahy. „A jak na to? Přirozeným „ochlazovačem“ jsou přece stromy a zeleň, která teplo absorbuje.“ Proto prý žádné kácení stromů. Naopak, tisíce stromů by měly být vysazeny všude tam, kde to bude jen trochu možné.

Hřib dále uvedl, že on sám má tři malé děti a že se bude jako případný primátor zajímat i o školství. „Školy by neměly být nalejvárny informací, měly by především vzbudit v žácích zájem o tu či onu oblast.“ Už Komenský říkal, škola hrou. „S tím ale souvisí navýšení platů pedagogických pracovníků.“ Mnozí z učitelů prý pracují ve školství z vnitřního přesvědčení, berou to jako své poslání, ale jejich finanční ohodnocení tomu neodpovídá. „Podobné je situace ve zdravotnictví,“ pokračoval Hřib. „Máme tu stovky pečovatelek a sociálních pracovníků, kteří se starají o imobilní seniory, vozí jim potravu, pomáhají s úklidem, na úřadech, ale i zde je jejich finanční ohodnocení mnohdy na samotné spodní existenční hranici."

Krnáčová: vyšetříme OPENCARD. Skutečnost: promlčeno

Sluníčko se pomalu blížilo ke svému vrcholu a několik rodinek s dětmi odešlo na oběd. Ale jiní zase přišli. Piráti si pro všechny připravili jakýsi kalendář akcí, kterými se zabývali v minulosti. Loni Piráti upozornili na naprosto skandální skutečnost. Podle nich využívají sociálního bydlení také někteří soudci, státní zástupci či podnikatelé s miliardami na kontě, zatímco potřební přespávají v parcích, ve vlacích, v ruinách opuštěných domů. Pravá ruka Andreje Babiše Radmila Kleslová prý pobírá za své fukce v městských firmách 350 tisíc korun měsíčně. V roce 2015 Piráti upozornili na další nešvar na Magistrátě. Ten spočíval v tom, že jistí zastupitelé prý probírali zásadní hospodářské a politické kroky v kuchyňce, kde není zvukový snímač. Před tím Piráti sestavili vlastní komisi pro vyšetření debaklu projektu OPENCARD. Když se do funkce primátorky posadila Adriana Krnáčová, v jedné televizi se nechala slyšet, že tato věc bude řádně vyšetřena. Čas běžel a nic se nevyřešilo. V současné době je už kauza promlčená. Kam zmizely miliardy? To nikdo neví.

Kdo si poradí?

Na zahájení kampaně nechyběl třeba Daniel Mazur, místopředseda pražských Pirátů, který je na 3. příčce kandidátky. Potom Adam Zábranský, zastupitel Pirátů za Prahu 2, Viktor Mahrik, zastupitel na magistrátu, koordinátorka Marcela Šroubková, kandidáti na senátora Ing. Lukáš Wagenknecht, Mgr. Libor Michálek a Ing. Eva Tylová, Tereza Vovesová z MS Praha 1 a další. V odpoledních hodinách se prostor před pódiem změnil ve velký taneční parket. Byla to taková diskotéka pod širým nebem, která završila skutečně dobře zorganizované zahájení kampaně pro komunální volby.

Takže Piráti, jděte na ně!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Břešťák

Štítky: #Ivan Bartoš #Jakub Michálek #kampaň #Kandidát do Senátu #Komunální volby #Libor Michálek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.