Reportáže

Sdílíme a šíříme: Odhalili jsme slovenským Pirátům naše know-how

21. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

V sobotu 19. května se v Brně setkali krajští koordinátoři českých Pirátů a zájemci z řad slovenských kolegů, aby se proškolili v oblasti koordinace dobrovolníků či práce se členy, ale také získali tipy a návody pro technické systémy a další know-how, které jim můžeme předat.

Čeští a slovenští Piráti

O tom, že se slovenští Piráti aktivizují a snaží nasbírat 10 000 podpisů k registraci strany jsme již informovali, stejně jako o české pomoci se sběrem podpisů. Vedoucí zahraničního odboru Markéta Gregorová se nicméně rozhodla i pro další formu pomoci – předávku know-how. Spolu s Janou Rohovou, vedoucí personálního odboru, zorganizovaly v Brně školení pro slovenské Piráty. Krajští koordinátoři, které Jana Rohová vede, si připravili prezentace na témata čistě praktická, jako je nábor nových členů, pořádání libovolných akcí či co by měl dělat (dobrý) koordinátor. Ale také například jak momentálně funguje organizační struktura českých Pirátů a které technické systémy využíváme, aby se Slováci mohli inspirovat – a vyvarovat našich dřívějších chyb.

Na školení dorazil i zakladatel českých Pirátů Jiří Kadeřávek, který měl úvodní slovo a následně se zapojil do diskuzí a samotného školení. Stručně shrnul, jak začínali Piráti v ČR a zavzpomínal, jak poněkud paradoxně pomohl s medializací Ochranný svaz autorský, když proti začínající straně tehdy ostře vystoupil. Slovenské kolegy pak varoval kupříkladu před kumulací funkcí: „Po registraci strany jsem pomáhal s čím se dalo a čemu jsem rozuměl, například ve finančním odboru či s webovými stránkami. Vnímal jsem ale jako důležité co nejvíc věcí delegovat. Strana jednoho muže je totiž to, co brání přístupu novým lidem a celkově omezuje aktivitu. Postupně jsem tedy zůstal „jen“ v roli zakladatele,“ řekl s upozorněním, že taková rozhodnutí ale může soudit jen budoucnost.

Kromě rad a postřehů k budování strany také zdůraznil, že je klíčové nepodcenit její základy: „Piráti se za ty roky někam posunuli, rozvinuli. Ale naše základní principy zůstaly stejné, a od nich se odvíjí vše další – a je třeba to zachovat, jinak se z nás stane jen slepenec, kterému nelze důvěřovat. Pamatujme si, že strana zaniká spolu s ideály, na nichž vznikla,“ apeloval Kadeřávek.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Markéta Gregorová

Štítky: #koordinátor #Markéta Gregorová #Slovensko

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.