Reportáže

Derniéra přednášek Pirátského lékaře na Karlově univerzitě

19. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

I zdravotní sestry dnes musejí mít vysokoškolské vzdělání, aby mohly plnohodnotně pracovat ve své těžké a přitom tak potřebné a krásné profesi. Ve čtvrtek 17. května právě budoucím sestřičkám přednesl MUDr. Zdeněk Hřib, pirátský kandidát na primátora hlavního města Prahy, svoji poslední přednášku na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

přednáška Hřib

V těsném sousedství areálu Vinohradské nemocnice se nachází velká budova 3. lékařské fakulty, kde MUDr. Zdeněk Hřib v rámci svého postgraduálního studia přednášel již od roku 2008. Dnes to zde byla jeho poslední přednáška na téma „Kvalita ve zdravotnictví“. Zeptala jsem se, zda ho bavilo učit. Jeho odpověď byla lapidární a pravá pirátská:

Ano. Sdílení vědomostí je samozřejmě fajn.“

Protože mě překvapilo, že tento den nepřednáší budoucím lékařům, ale „jen“ zdravotním sestrám, nedalo mi to, a jedné ze studentek třetího ročníku jsem se zeptala, proč vlastně studuje vysokou školu. Dřív přece stačilo mít středoškolské odborné vzdělání a zdravotní sestra mohla klidně pracovat hned po maturitě třeba v nemocnici. Byla jsem poučena, že dnes, v souladu s předpisy EU, musí budoucí zdravotní sestra absolvovat buď tříleté bakalářské studium obor Všeobecná sestra na vysoké škole, nebo obor Diplomovaná sestra na vyšší zdravotnické škole. Získá tak potřebný titul, se kterým pak může být zaměstnána i kdekoliv v EU. Hned mě napadala spousta otázek. Je to dobře nebo špatně? Budou mít zdravotní sestry u nás po tříletém studiu a dosažení titulu BC lepší postavení než dřív? A jak jsou na tom v zahraničí? Je to srovnatelné? Otázek okolo českého zdravotnictví je hodně, ale měly by být po pravdě kladeny spíše naší vládě a poslancům, než primátorovi.

Zdeněk Hřib dokázal ke zlepšení situace u nás přispět alespoň svou malou, ale nikoliv bezvýznamnou, „kapkou v moři“. Vytvořil prakticky od nuly systém, kam zdravotníci z celé ČR hlásí svoje pochybení při péči o pacienty, s pokrytím cca 50% nemocnic v ČR. Jedná se o systém, který tvoří podmínky pro průběžné zlepšování postupů zdravotnické péče, protože sleduje tzv. „nežádoucí události“. To jsou takové, kdy je například podán pacientovi nesprávný lék, v extrémním případě i třeba amputace nesprávné končetiny. Prostě vše, co ve svém důsledku pacienta poškodí. Zavedení systému sledování těchto událostí je také podmínkou pro získání prestižní akreditace JCI, která dokazuje, že v daném zdravotnickém zařízení je poskytována péče na nejvyšší možné úrovni.

A tuto chybějící a tak potřebnou kvalitu, kterou vnesl do zdravotnictví, chce přinést i do své práce na magistrát.  V současné době je Zdeněk Hřib ve správní radě VZP, má zkušenosti s podnikáním i veřejnými zakázkami. Je to také člověk, který je schopen věnovat se nejen problematice zdravotnictví, ale i jiným oblastem, které pražské občany enormně zajímají a také občas i trápí. Má jasné vize pro školství, dopravu, vzdělávání, životní prostředí i sociální otázky, které bude samozřejmě v budoucnu průběžně řešit s týmem příslušných odborníků, a to nejen z řad Pirátů. Bude to konečně dobrý pražský primátor. Bude to totiž „Pirátor“!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Bára Hrůzová

Štítky: #Magistrát #Praha #Zdeněk Hřib

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.