Reportáže

Million Marihuana March se vlnil v rytmu Pirátů

06. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

V Praze se uskutečnil 21. ročník Million Marihuana March a Piráti byli opět u toho. Tentokrát vyslali na tradiční průvod centrem Prahy vlastní vůz. Na korbě dodávky se vystřídalo několik MC's, mezi nimi i GnostaG nebo Messenjah, které doprovázel DJ Boldrik. V cíli pochodu na Štavnici postavili Piráti stánek, kde zájemci získali informace o aktuální legislativě, účincích konopí a měli příležitost setkat se s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem nebo poslanci Tomášem Vymazalem a Františkem Kopřivou.

MMM příjezd na Štvanici

Vzhledem k postupnému přehodnocování represivní politiky vůči konopí prakticky všude ve světe se zdá, že je jen otázkou času, kdy Česká republika dospěje k racionální legislativě. I přes příznivý světový vývoj je ale třeba neustále připomínat, že poptávka po odstranění překážek k užívání konopí k léčebným i relaxačním účelům je celospolečenská a dlouhodobá. Právě takovou akcí pochod za legalizaci je. Letos dorazilo téměř 10 tisíc lidí.

"Budem si balit, kde se nám to bude líbit a žádnej zákon nás nemůže zastavit," zpívá v jednom ze svých songů Messenjah.

 

Piráti jsou aktuálně nejsilnější politickou silou, která usiluje o změnu. A reálně i jedinou. O potřebě změnit zákony Piráti mluví již od svého založení v roce 2009. Nyní v Poslanecké sněmovně k tomu mají skutečnou příležitost. Piráti aktuálně navrhují samopěstování až pěti rostlin, které bude pěstitel moct usušit a zpracovat. Držení malého množství i bezúplatné předání jiné dospělé osobě má být dle návrhu dekriminalizované. Předání konopí osobě, která nedosáhla plnoletosti by zůstalo trestným činem nebo přestupkem: "Nechceme kriminalizovat transfer mezi dospělými, ale celá legalizace má jako jeden z hlavních cílů, aby mladiství nepřicházeli s psychotropními látkami do styku," uvedl Tomáš Vymazal jeden z důvodů, proč Piráti usilují o změnu zákona. Součástí požadavků je i změna mezinárodní legislativy, která je pro navrhovanou úpravu překážkou. Jednotnou úmluvu o omamných látkách schválila OSN roku 1961 a Piráti budou usilovat o získání výjimky, dodatku, případně odstoupení od úmluvy.

Předseda Pirátů je člověk s čistou hlavou: nepije ani nehulí. Ale právo vypěstovat si na svém pozemku léčivou bylinu je pro něj aktem svobody jednotlivce.

 

V případě léčebného konopí, které už je zavedené v celé řadě států světa (Kanada, Izrael, Nizozemí), nedokázalo Česko zatím přes svůj potenciál tento alternativní způsob léčby zpřístupnit. Uplynulý rok ukázal, že kvůli neschopnosti státu nabídnout pacientům lékařské konopí za přijatelnou cenu, přistupuje velká část těch, kteří by o tuto léčbu měli zájem, na černý trh. Tu a tam problesknou zprávy, které dávají pacientům naději. V dubnu bylo takovou zprávou otevření vaporizační stanice ve Fakultní nemocnic u sv. Anny v Brně. U této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem.

Pirátský stánek nabízel filtry, nálepky nebo tento krátký test znalostí o konopí. Znáte všechny správné odpovědi?

 

Návštěvníci letošního MMM mohli u stánku Pirátů nalézt krom informací o konopí i petici za založení Slovenské pirátské strany. Slovenští Piráti potřebují získat 10 tisíc podpisů za 180 dní, aby mohli zaregistrovat Piráty jako politickou stranu i na Slovensku. V porovnání s Českem, kde žije téměř dvojnásobek obyvatel a zákon vyžaduje pouze tisíc podpisů, se jedná o velmi náročné podmínky. Chceme proto pomoct našim slovenským kolegům a věříme, že i s vaší pomocí se podaří stanovený cíl splnit. 

Petice za založení Slovenské pirátské strany potřebuje 10 tisíc podpisů slovenských občanů. Chceme jim pomoct i v ČR.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #František Kopřiva #Ivan Bartoš #konopí #marihuana #MMM #Tomáš Vymazal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.