Reportáže

S holí na Hrad!

04. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Předseda vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský vyrazil ve čtvrtek s holí v ruce na Pražský hrad. Nebylo to kvůli další pražské defenestraci nebo neporozumění heslu "máme holé ruce", ale proto, aby předal hornickou hůl "kylofek" prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten byl mezi lety 1998 a 2002, kdy částečně proběhla privatizace OKD, premiérem.

Kylofek celek

Lukáš Černohorský se včera odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem, aby ho informoval o postupu vyšetřovací komise k OKD a zároveň si vyslechl připomínky pana prezidenta, který uvedl zájem o vyhledání viníků úpadku této těžební společnosti. Při této příležitosti si Lukáš  přichystal pro prezidenta Zemana neobvyklý dárek – hornickou hůl zvanou kylofek. Kylofek je ozdobná hůl, ideální pro zavěšení na stěnu. Vzhledem k tomu, že hůl je vyřezávaná a masa dřeva není všude stejně silná, nebude prezidentovi sloužit při chůzi. A protože pro většinu lidí se jedná o věc neznámou, připravili jsme pro Vás popis tohoto neobvyklého artefaktu.

 

Hůl předaná panu prezidentovi je nahoře ozdobená hornickým znakem se zkříženým mlátkem a kladivem. Tento znak vznikl v dávné minulosti, kdy se kámen rozpojoval ručně nástroji bez užití techniky. Levou rukou se přiložil mlátek na kámen a kladivem v pravé ruce se poklepávalo na mlátek. Takto se vytvořily v kameni rovnoběžné rýhy, následně další série rovnoběžných rýh v jiném směru a výstupky mezi těmito rýhami se opět mlátkem a kladivem urazily. Tímto zdlouhavým a namáhavým způsobem se v dávné minulosti prováděla ražba důlních chodeb.

 

Pod vyobrazením hornického nářadí je vyřezaný horník, který má na opasku pouzdro s akumulátorem a na hlavě ochrannou přilbu se světlem, které je spojeno s akumulátorem. Pravou ruku má na dřevěné "stojce", která podpírá strop, v levé ruce drží kylofek. Postava pravděpodobně znázorňuje důlního technika. Pod soškou je vyřezaná sbíječka – sbíjecí kladivo na pohon stlačeným vzduchem. Stlačený vzduch je do podzemí veden potrubím z kompresorů, které jsou na povrchu do dolu a je dál rozváděn na jednotlivá pracovičtě. Kromě toho se používá i pohon ručních vrtaček nebo ventilátorů. Na vrchní části "sbíječky" je oko se vzduchovým ventilem a závitovým přípojem pro hadici se stlačeným vzduchem – na fotce v podobě špuntíku směřujícího nahoru. Při práci drží horník sbíječku právě za tuto část a sbíječkou rozbíjí vetší kusy uhlí nebo kamene, případně rozpojuje uhlí – sloj. Pod špicí sbíječky (havířsky "oškrt") je hornický podrav "Zdař bůh" a další hornický znak.

Cenné a poučné informace o kylofku nám poskytl pan Jiří Dráb z Karviné.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #Lukáš Černohorský #OKD #prezident #Zeman

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.