Reportáže

Na pivo s poslancem: Radek Holomčík v Kyjovské kavárně Pražírna

02. 05. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanec za Jihomoravský kraj Radek Holomčík zavítal v pondělí do kyjovské kavárny Pražírna. V příjemné atmosféře si neformálně popovídal nejenom s občany Kyjova o tom, čemu se ve Sněmovně věnuje a jak vůbec jeho práce vypadá.
 

Holomčík kavárna

Radek Holomčík se na setkání s občany těšil. Ostatně, jak řekl, je to pro něj návrat do rodného kraje: "Kyjov mám rád, je kousek od mé rodné Strážnice, mám tam kupu kamarádu a cítím se tam tak trošku doma."

I když se to může zdát, Radek na besedě nezazpíval.

 

Během večera se lidé nejčastěji ptali na dva problémy, které trápí jih Moravy. Jednak je to postižení suchem, které je zde v rámci ČR nejextrémnější. Druhým tématem je těžba štěrkopísku u Uherského Ostrohu. A právě Kyjov bere vodu z nedalekého prameniště, které může těžba ohrozit. Pro místní byla důležitá i zemědělská témata jako je používání chemie, vymírání včel, vinařský zákon, podpora podnikání na venkově nebo projekty ovoce a mléko do škol. Protože Radek se tématy spojenými se zemědělstvím a suchem zabývá dlouhodobě, většina z dotazů Radka nezaskočila: "Na úvod se vždycky snažím lidem vysvětlit, že jsem členem zemědělského a volebního výboru. To znamená, že se orientuji hlavně v těchto tématech a nehraju si na odborníka v něčem, čemu nerozumím. Své posluchače připravuji na to, že ode mě můžou slyšet odpověď "nevím," což se i děje. Myslím, že je to mnohem férovější, než si hrát na všeználka."

Věštění z koule Radkovi sice ještě moc nejde...

...ale podle Jolandy Piráti míří vysoko.

 

Kromě místních témat se další otázky týkaly přímé volby starostů, obecného referenda i toho, jak funguje Sněmovna. Došlo i na osobnější dotazy na vztahy mezi poslanci ve Sněmovně a vysvětlování, jak Sněmovna funguje organizačně. Že může být beseda s občany přínosná nejenom z hlediska komunikace s voliči, ale může podporovat i vzdělávání dokládá Radek na případu studenta gymnázia, který se debaty rovněž zúčastnil: "Beseda pro něj byla přípravou na blížící se maturitu ze ZSV. Líbí se mi touha mladých, kteří chtějí zjistit přímo jak věci fungují, namísto studování nezáživných skript s abstraktním výkladem."

Většina návštěvníků konzumovala nealko. Beseda ale rozhodně suchá nebyla.

 

Na pivo s poslancem je aktivita pirátských poslanců, kteří pravidelně navštěvují kraje, ve kterých byli zvoleni. Na veřejných debatách diskutují s občany o politice i o všem dalším, co je zajímá.

Nejbližší setkání proběhne v týdnu od 14. do 20. května v Olomouckém kraji s místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Pikalem. O přesném datu Vás budeme informovat.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Dušánek

Štítky: #Radek Holomčík #zemědělství

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.