Architektura a umění vítězí nad byznysem!
(Blatná) Odborná a systematická péče o odkazy kulturního dědictví, jejich zachovávání a zpřístupnění každému považují Piráti za jedno z velkých poslání moderní společnosti. Současný trend je však spíše opačný - péče o kulturní dědictví v České republice selhává. Jestliže dřívějším důvodem tohoto selhání byly důvody náboženské či ideologické, dnes jde především o důvody komerční. O to více potěší zpráva, že se nad tímto trendem daří vítězit.

V mezinárodní den památek a sídel 18. dubna 2018 se veřejnost v Blatné dozvěděla, že Vila Fiala, o které jsme psali v článku “Zvítězí byznys nad architekturou a uměním?”, byla Ministerstvem kultury prohlášená za nemovitou kulturní památku.
Zpráva o prohlášení památkou se objevila 18. dubna na facebookovských stránkách “Vila Fiala / Krčkovna Blatná.” Reagovala tak na zveřejnění termínu mimořádného zastupitelstva města Blatná, které se uskuteční 25. dubna. Jeden z hlavních bodů zasedání je “rozhodnutí o prohlášení souboru nemovitých věcí v lokalitě Vinice za kulturní památku“. O den později, 19. dubna, se u Kulatého stolu v blatenské Kavárně KCAŽ sešli členové spolku “Navíc”, občané města, média, veřejnost, poslankyně Lenka Kozlová a poslanec Lukáš Kolářík. Z řad zastupitelů, ačkoliv byli taktéž pozvání, nepřišel nikdo.
Diskutovalo se o průběhu snah vedoucích k záchraně architektonicky cenné vily, o jejím dalším využití, o způsobech získání financí na rekonstrukci pod dohledem odborníků, možnostech oživení komunitního života v Blatné, ale také o vytvoření rozária. Debata se vedla i o nepodařené rekonstrukci panské sýpky z 2. po. 18. století, památkové zóně a dalších společenských tématech.
Vila Fiala je v majetku obce od roku 2004 a obec se o tento objekt, ani o okolní zahradu a les dlouhodobě nestará. Zastupitele obce zavazuje k řádné – hospodárné péči nejen zákon o obcích, ale též další předpisy, mezi nimi občanský zákoník, který stanovuje požadavek, aby plnil povinnosti s péčí řádného hospodáře. Od února 2017 navíc areál Vily Fiala se zahradou je chráněn i podle platného památkového zákona, jelikož od zahájení řízení do rozhodnutí ministerstvem kultury o prohlášení či neprohlášení památkou, požívá objekt ochranu, jakoby památkou byl.
Městský úřad města Blatná sice ve svém stanovisku nesouhlasil s památkovou ochranou, nicméně i v tomto stanovisku jasně zaznělo, že “úřad nezpochybňuje architektonicky hodnotné řešení objektu významného blatenského rodáka Karla Fialy“. Architektonicky hodnotné budovy ovšem chrání i stavební zákon v souladu s principy dobré správy.
Vzhledem k výše popsaným skutečnostem a s přihlédnutím k tomu, o čem jsme psali již minule, o dobré správě v péči řádného hospodáře nelze mluvit. O to více zaráží, že když je městu nabízena pomoc, odmítá ji. Občané města a jejich příznivci připravili života schopný komunitní projekt, který počítá s postupnou opravou Vily Fiala a obnovou zahrady, a to vše pod patřičným odborným dohledem. Možná jediným důvodem odmítání je fakt, že i zastupitelé města cítí, že by se to mohlo povést a prokázala by se jejich dlouhodobá neschopnost majetek města nenechávat chátrat.
Piráti chtějí vytvořit koncept systematické a dlouhodobé péče o kulturní památky, která by se například díky moderním technologiím mohla efektivně opírat o dobrovolnickou práci. Památky a kulturní dědictví si zaslouží stejně jedinečnou péči a veřejnou podporu, jak jedinečné jsou ony samy. Veřejná finanční podpora by měla být několikaúrovňová. Ochrana kulturního dědictví by vždy měla usilovat o podporu občanské společnosti..
Zachovávat kulturní dědictví znamená upevňovat základy, na kterých stojíme sami a na kterých budou jednou stát i naše děti.
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Jaroslav Němec
Štítky: #Jihočeský kraj #Lenka Kozlová #Lukáš Kolářík #Ministerstvo kultury #památky
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.