Aktuality

Jak Piráti řádili na zastupitelstvu Prahy 6

23. 04. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Místní sdružení Pirátů na Praze 6 už začíná být pomalu ale jistě noční můrou vedení zdejší radnice. Na každém zasedání zastupitelstva se Piráti dostaví v hojném počtu a začnou bombardovat starostu a Radu městské části nepříjemnými interpelacemi.

Videointerpelace Praha 6

Starosta Kolář a jeho spolupracovníci nás většinou blazeovaně přehlížejí ve stylu „Psi štěkají a karavana kráčí dál“, proto jsme se rozhodli, že tentokrát přitvrdíme. Na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 19.4. jsme mimo obvyklých nepříjemných dotazů připravili i dvě překvapení.

Prvním byl návrh na změnu jednacího řádu, který by upravoval bod „Interpelace“. Podle dosavadní úpravy má občan Prahy 6 možnost vystoupit k tématu pouze jednou, a toto stávajícímu vedení radnice krásně hraje do karet. Běžná praxe: Občan vystoupí a naklade otázky, oslovený se mu vysměje, odpoví na něco jiného a tím to končí. Občan už nemá právo se ohradit proti urážkám, natožpak trvat na tom, aby dostal odpověď na to, na co se zeptal.

Piráti proto navrhli, aby interpelující občan dostal možnost vystoupit k tématu dvakrát, jak je zvykem na osvícenějších městských částech a dokonce i na pražském magistrátu. Jsem přesvědčená, že kdyby se rozzuřený občan mohl do mikrofonu ohradit, tak by to našeho starostu a RMČ alespoň trošku umravnilo.

Druhým překvapením bylo přednesení tohoto návrhu nikoliv fyzicky přítomným občanem, ale prostřednictvím nahraného videa. Bylo to poprvé v historii zasedání zastupitelstva Prahy 6, takže jsme se stali průkopníky používání nových technologií (jak už to tak mají Piráti ve zvyku). Pan starosta Kolář kupodivu proti videu nic neměl, jen se nevrle zeptal, jestli ta osoba mluvící na monitorech má trvalé bydliště na Praze 6. (Má.)

Žádná další překvapení se už nekonala. Návrh na změnu jednacího řádu schválen nebyl, dostali jsme jen nejistý příslib, že by se to mohlo projednat na příštím zastupitelstvu. Naše ostré interpelace byly zlehčovány a zesměšňovány a relevantní odpovědi žádné, takže běžný provoz...

Pan starosta Kolář ale iniciativně zařadil na bod jednání vlekoucí se kauzu polikliniky Pod Marjánkou, o které tvrdí, že ji řeší a řeší a řeší... Přinesl si štos materiálů velikosti cca A1, které střídavě rozbaloval a zase sbaloval, aniž měli přítomní čas si je pořádně prohlédnout. Pak je promítal na malé monitory, kde vypadaly jen jako náhodné shluky různobarevných čtverečků a tak se vlastně nikdo nic nového nedozvěděl. Třeba nám tam řádí starostova oblíbená dřevomorka. Od Piráta Ivana Hrůzy dostal doporučení, aby ty svoje krásné materiály publikoval na webu polikliniky, aby se k nim občané dostali a mohli si je prostudovat. Jesli to udělá, je ve hvězdách.

Pirát Honza Lejčko se pak pana starosty a jeho koaličních partnerů zeptal, zda jim nepřipadá zvláštní, že se novým členem výboru pro komunikaci a média Prahy 6 stal zrovna náš starý známý Jakub Horák, který je jistě jen shodou náhod i novým volebním marketérem strany TOP 09, ve které je i pan starosta. Důvodovou zprávu pan starosta odmítl zveřejnit s tím, že byla jen ústní a samotné jednání o přijetí nového člena bylo taktéž jen ústní.

Sám Jakub Horák, vysvětlení neposkytl, protože když byl vedením radnice vyzván, aby se veřejně všem představil a odpověděl na případné dotazy, najednou zjistil, že vlastně nemá vůbec čas a zrychleným krokem opustil místnost.

Nebudu popisovat všechny pirátské interpelace, bylo jich mnoho. Neodpustím si ale ještě perličku na konec, kterou má na svědomí Pirát Ondřej Chrást.

Zeptal se na tradičně podivné výběrové řízení na pronájem ohromné plochy 3 400 m2 na Vítězném náměstí na tzv. Letní oddychovou plochu s pláží, kioskem, špinavým bazénkem a skákacím hradem pro děti, která tam byla už loni. Absurdnost projektu nespočívá jen v tom, že se umisťuje do smogem a hlukem postiženého náměstí, zarážející jsou spíše podmínky celé akce. Výběrové řízení trvá jen 4 dny, radnice nájemci bezplatně zapůjčí veškerou výbavu na celé prázdniny a ještě mu zaplatí korunu měsíčně. Jistě se opět přihlásil a vyhraje jen ten jediný obětavý zájemce. Kdo by to taky za takových podmínek mohl chtít, no ni?

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Barbora Hrůzová

Štítky: #interpelace #Praha #zastupitelstvo

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.