Média

9. výročí impulsu k založení Pirátů od Jiřího Kadeřávka

19. 04. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnes je 9. výročí od chvíle, kdy Jirka Kadeřávek inicioval vznik České pirátské strany. Ačkoliv jsou Piráti stranou, která se dívá především do budoucnosti, tak u příležitosti 19. dubna si dovolíme ohlédnout se nostalgicky zpět - k samotnému zárodku Pirátů.

Ivan Bartoš na CF 2010

Před 9 lety, právě 19. dubna 2009, totiž vplula do moře internetu myšlenka na založení České pirátské strany. Semínko, které se rozrostlo ve 3. nejsilnější stranu v zemi, zasadil Jiří Kadeřávek na portálu AbcLinuxu.cz, který se zabývá svobodným softwarem a operačním systémem Linux. Nás, jako Jihomoravskou buňku Pirátů, hřeje u srdce, že Jiří Kadeřávek je z našeho kraje a stále se zapojuje do stranických diskuzí. Před několika týdny se také připojil i do brněnského místního sdružení.

Jiří Kadeřávek v roce 2010„Místo, aby Internet sloužil k všeobecnému prospěchu lidí, pomalinku, tu více, tu méně hlasitě se mění v nástroj kontroly a manipulace," popsal tehdy na webu svou hlavní motivaci Kadeřávek, budoucí zakladatel České pirátské strany. Následovalo vytvoření přípravného výboru a sběr on-line podpisů nutných k založení strany. V té době bylo ze zákona potřeba tisíc podpisů, které se podařilo sesbírat za pouhé dva dny.

K podání registrace strany došlo 27. května, ministerstvo vnitra žádosti vyhovělo a Česká pirátská strana tak oficiálně vznikla 17. června 2009. Prvním předsedou se ještě před začátkem letních prázdnin stal Kamil Horký, kterého po čtyřech měsících vystřídal Ivan Bartoš, který v čele strany zůstal až do června 2013.

Od prvního krůčku k vytvoření strany, která má především bránit svobodu, se toho stalo opravdu spousta. V roce 2012 se Piráti stali parlamentní stranou, když ve volbách zvítězil Libor Michálek, nestraník, který kandidoval za Piráty. Postupně se dařilo získávat zastupitele v obcích i zastupitelstvech, v roce 2014 pak chybělo jen pár tisíc hlasů k tomu, aby měli Piráti zastoupení i v Evropském parlamentu.

Největší zlom však nastal v minulém roce, kdy se Piráti stali třetí nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně.
Za devět let se změnila celá řada věcí, ať už jde o zájem médií, význam strany v celostátní politice nebo mnohem širší záběr témat. Jedno však zůstává neměnné a to snaha bránit svobodu jednotlivce, odmítat manipulaci a dezinformace a používat internet i moderní technologie ku prospěchu lidí.


Fotografie Václav Urban (Jindřichův Hradec)
Text Jan Můčka (JM kraj)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Můčka

Štítky: #Česká Pirátská strana #Pirátská strana #výročí #vznik Pirátů #zakladatel #založení

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.