Kauzy

Zvítězí byznys nad architekturou a uměním?

10. 04. 2018 | 22 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

(Blatná) Severně od Strakonic v Jihočeském kraji stojí malá obec obklopená pahorky přecházejícími v lesní masiv Brd. Na soutoku Smolíveckého a Závišínského potoka zde začíná řeka Lomnice a blízko za městem stojí vila Fiala. Památka po hradním architektovi Karlu Fialovi. Teď se ale otevřeně mluví o tom, že vila padne a místo, na které stojí, se rozparceluje a prodá.

Vila Fiala

Nyní krok do minulosti. V roce 2014 vyhrává v Blatné volby hnutí ROVNĚ v čele se starostkou Malečkovou. Hnutí ve svém volebním programu akcentuje péči o kulturní dědictví obce. Město koupilo vilu Fiala již v roce 2004 jako značně chátrající objekt včetně přilehlého lesa a zahrady za cenu téměř 2 milionů korun. O 12 let později, tedy již za nového vedení, o odkup objektu včetně přilehlých pozemků zažádal Marek Mora, bývalý náměstek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v současnosti také člen bankovní rady ČNB. Jako záměr uvedl vybudování dřevostavby „zhruba v místě“, kde v současnosti stojí zmiňovaná vila. Blatné chtěl za tento odkup nabídnout 1,5 milionu korun. Vedení města prodej  nakonec schválilo, avšak za cenu dvakrát vyšší, což kupce nakonec odradilo.

Na dlouhou dobu se zdálo, že je Fiala zachráněna. Hejno kupců, které kolem objektu kroužilo, to však neodradilo. Znalecký posudek ohodnotil objekt s pozemky na zhruba 2,7 milionu korun. A to za zvážení stojí.

O vilu se dlouhodobě zajímá zapsaný spolek „navíc“, díky kterému se o celé záležitosti dozvěděli i pirátští poslanci Lukáš Kolářík z Jihočeského kraje a Lenka Kozlová. Díky iniciativě spolku navštívili vilu i pracovníci Národního památkového úřadu (NPÚ). Tehdy poprvé vznikla myšlenka, že by se Fiala mohla vyhnout kupčení v případě, že by byla prohlášena za kulturní památku. Celou věc tak pracovníci NPÚ postoupili Ministerstvu kultury, které jako jediné může ve věci finálně rozhodnout. Dle zákona tak objekt získal “imunitu”, neboť do doby konečného rozhodnutí je nutné pohlížet na daný objekt jako na kulturní památku.

Pirátští poslanci se dozvěděli, že zatímco NPÚ a Komise Ministerstva kultury vydala k prohlášení za kulturní památku souhlasné stanovisko, Krajský úřad Jihočeského kraje a Městský úřad Blatná, kde vila stojí, jsou proti. Kde se berou tyto rozporuplné názory?

Podíváme-li se na situaci v městě Blatná z širšího kontextu, můžeme zjistit, že vedení města upřednostňuje v rozporu se svým volebním programem podnikatelské záměry rodinných příslušníků před ochranou kulturních památek. V roce 2016 totiž příbuzný blatenského zastupitele Romana Pojera z vítězného hnutí ROVNĚ, Michal Pojer, bez příslušného povolení zboural dům v památkové zóně obce. Na uvolněném místě pak postavil dům jiný, který dokonce zasahoval do obecního pozemku jako černá stavba. Za podobné jednání hrozí pokuta až 2 miliony korun včetně odstranění nově vzniklé černé stavby. A výsledek? Schválení odprodeje pozemku s černou stavbou za tisíc korun na metr čtvereční. Bez pokuty. Michal Pojer tak z celé věci vyvázl obchodem za 20 tisíc korun. Vedení města navíc vyslovilo pro jednání Michala Pojera pochopení, protože „jednání s památkáři je moc zdlouhavé“.

Komise Ministerstva kultury ve vyjádření, které se Pirátům povedlo získat, vyhodnotila, že “stav objektu není nijak kritický”. Právě zchátralost vily byla přitom hlavním argumentem obce k jejímu prodeji a případné demolici. Není asi nutno zmiňovat, že chátrání město nijak nebránilo, i když jim to od zahájení řízení Ministerstvem kultury přikazoval zákon.

Spolek “Navíc” má pro vilu Fiala využití a chce se o ní starat. Je škoda, že vedení města brání občanům v jejich aktivitě a obohacení spolkového života, přičemž přednost dává kupčení.

Na základě posledních indicií to však vypadá, že se nakonec pozoruhodné dílo významného architekta podaří zachránit. A to je věc, o kterou Pirátům celou dobu jde. Jak píšeme ve svém programovém bodu pro kulturu - Památky chceme zachovat i pro další generace.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Lenka Kozlová #Lukáš Kolářík #Ministerstvo kultury

Komentáře k článku

Jaroslav Němec 25.04.2018 16:11

Pokračování: https://www.piratskelisty.cz/clanek-1972-architektura-a-umeni-vitezi-nad-byznysem

Radek Řebřina 24.04.2018 17:30

A proč vy všichni zastánci obnovy a "Navícího" projektu neustále omíláte, ať se město postará, když musí? Současné Město neustále omílá, že se o to v tomto smyslu jako vlastník starat nechce a nejraději by to prodalo. Tož shánějte granty, fondy, koruny, eura a věc zakupte a zušlechtěte, když je dle vás tak potřebná. Pan Petr Novotný tu zmiňoval věci, které by obyvatelé města užili podstatně víc a o tom jsem s ním (nejen já) za jedno. Je to náš veřejný zájem. A teď čí zájem je veřejnější, že?

Jen na konec pro mne bazální otázka na Josefa Váňu, Pepo, deklarujete místní úředníky jako nekompetentní, neschopné a (ne)vím co ještě, ale na druhou stranu je tlačíte do toho, aby zajistili nápravu "vaší" věci i když na to dle vás nestačí. To mi nejde do hlavy...

Daniel Galuszka 20.04.2018 10:51

pradon, měl jsem na mysli pochopitelně ministerstvo kultury.

Daniel Galuszka 20.04.2018 10:50

Děkuji za názory čtenářů. Pracoval jsem s dokumentací ohledně vily vypracovanou NPÚ, ministerstvem vnitra, informacemi získanámi podle zákona č. 106 a s aktuální fotodokumentací. Na argumentační fauly anonymů reagovat nebudu.

Mr.X 18.04.2018 12:05

Tesne vedle pane Sedlaku. Jsem veden iluminaty a panem Kalouskem. Ale popravde receno jsem jen obcan, ktery ma na vec jiny pohled...a to se jeste muze ne

Jaroslav Němec 18.04.2018 11:18

Zítra se můžeme potkat v Blatné na Kulatém stůle o vile Fiala a dalších památkách v Blatné

https://www.facebook.com/events/355347958304898/

Jaroslav Němec 18.04.2018 11:01

Vila Fiala je nemovitou kulturní památkou. Nyní vlastník musí naplno dodržovat památkový a stavební zákon. Jako příklad či vzor bych doporučil Tančírnu v Rychlebských horách: https://bydleni.idnes.cz/tancirna-rychlebske-hory-raci-udoli-rekonstrukce-zachrana-pamatky-1f1-/rekonstrukce.aspx?c=A180215_113509_rekonstrukce_web

Libor Sedlák 17.04.2018 19:44

Alexandr, co se oprav týká, tak nedokonalá oprava sýpky, komunitní centrum se sálem který se hodí tak na ples města a ostatní akce se musí dělat v sokolovně kde to není zadarmo. Stále jsem přesvědčen, že vám text diktuje někdo z radnice.

Libor Sedlák 17.04.2018 19:41

Pan Novotný nemluví zcela pravdu o stavu domu....byl jsem uvnitř hodněkrát i nedávno fotografovat a věřím, že stav domu není tak žalostný jak píše.

Petr Novotný 17.04.2018 16:13

Pokračování mého příspěvku: útočný a konfrontační způsob komunikace hnutí ROVNĚ mi připomíná devadesátá léta kdy město a správa bytů čelila útokům jednoho občana a uživatele městského bytu(jméno raději vynechávám).

Petr Novotný 17.04.2018 16:03

Jsem rodilý blateňák a jsem velice dobře seznámen s kauzou vila Fiala.Jako naprostá většina lidí z mého okölí zastávám názor, že rekonstrukce této stavby není dobrým, ale naopak je velice špatným řešením. Naše město není chudé na památkově chráněné stavby, a mnohem více než investovat do zmíněné (nezlobte se) ruiny, jsou zapotřebí investice do výstavby sportovní haly, do umělé lední plochy, do nové etapy skládky PDO a pod.
Jízlivou poznámku k panu Michalu Pojerovi považuji slušně řečeno za hloupou. Při řešení dostavby došlo k určitým nesrovnalostem, které se pokud vím ještě řeší. Ale každý soudný člověk musí ocenit perfektně a dle všech požadavků provedenou stavbu FIT centra na místě odpudivé ruiny rodiny Janoušků. A nezavádějte prosím do této kauzy příbuzenské vztahy.Pokud vím, a jsem o tom přesvědčen Roman Pojer do této kauzu nikterak nezasahoval. Útočný a kofrotační způsobzpůsob

Alex 17.04.2018 16:00

Hele Rudolfe :-), a nemyslíte si, že jsou památky, které je potřeba zachraňovat a pak ty, které vlastně památkami nejsou a ty by pak měly nahradit nové, užitečné a pěkné stavby? Né vše co je staré je dobré. Nedává přece smysl nutit město k tomu zachraňovat budovu, která byla léta obývána narkomany a jejíž existence v době kdy byla postavena nejspíš měla smysl, ale ten dávno pominul!!! Finanční prostředky města mohou být využity tam, kde jsou třeba a kde mohou pomoci většině. Nehledě na to, že spolek Navíc účelově prosazuje ochranu právě této jediné památky - v jejímž naplánovaném rozpočtu jsou nemalé finance naplánovány právě na mzdy lidí z tohoto spolku. Já jako občan vidím péči řádného hospodáře v tom, že město zbytečně nezatěžuje svoje daňové poplatníky nesmyslnými výdaji. Jen jedna otázka na spolek Navíc ... proč se takto nebojuje za budovu "jubláku"?

Jaroslav Němec 16.04.2018 20:44

@Roman Pojer – Informace z druhé strany? Třeba názor, že Vila Fiala není památka, přitom dle dle § 3, odstavce 3 zák. 20/1987 Sb. je nutné na stavbu pohlížet jako na památku a podle toho se o ní starat? Což vlastník, město Blatná dlouhodobě nedělá a porušuje tím nejen památkový zákon, ale i např. stavební? Jak víte, jaké materiály má autor textu k dispozici? Myslím, že pohled z druhé strany chybí především současnému vedení Blatné, která dle podkladů např. z Ministerstva vnitra dlouhodobě porušuji, ač drobně, zákony... A v případě Vily Fiala, si myslím, že je porušuje značně.

Roman Pojer 16.04.2018 15:31

Dobrý den pan Galuszko,

výše uvedený článek bych očekával v listech bulvárního typu, sepsaný nějakým průměrným, zakomplexovaným grafomanem. Nečekal bych ho na stránkách Pirátské strany, kterou považuji za svěží vítr tuzemské politiky.

U autora, který vystudoval žurnalistiku bych očekával více objektivity a informací z druhé strany. Možná by Vám pár otázek položených zástupcům města nebo zastupitelům rozšířilo obzory....

Josef Váňa 16.04.2018 09:02

Já jenom přidám, protože se ti lidé, jak Mr. X, tak Alex vyjadřují pravděpodobně i o mě, jeden takový odkaz, jak to tedy vlastně bylo. Hned první věta uvozuje situaci: http://www.mesto-blatna.cz/e_download.php?file=data/editor/806cs_23.pdf&original=P%C5%99%C3%ADloha%203an.pdf

Libor Sedlák 15.04.2018 22:39

Připadá mi, že ty komentáře dole jsou objednané radnicí.

Rudolf Šimek 15.04.2018 22:31

Hele Alexi to mi tedy vysvětli jak může město jehož zájmem je budovu prodat a tím zajistit její likvidaci, podat "nezaujatý, objektivní a pravdivý názor"? Vždyť ty proti tomu baráku jsou zaujatí už z principu.

Jaroslav Němec 15.04.2018 21:24

ps: Nutno dodat, že dle § 3, odstavce 3 zák. 20/1987 Sb. je vlastník povinen od doručení vyrozumění o zahájení řízení do rozhodnutí ministerstva kultury “chránit svoji věc nebo stavbu před poškozením, zničením nebo odcizením a oznámit ministerstvu kultury každou zamýšlenou i uskutečněnou změnu jejího vlastnictví, správy nebo užívání”. Město Blatná, jakožto vlastník, však v tomto případě neplní péči řádného hospodáře a o takto zákonem památkově chráněnou nemovitost ve svém vlastnictví se stará nedostatečně.

Jaroslav Němec 15.04.2018 21:24

Vila Fiala s okolním areálem jednoznačně prokazuje památkové hodnoty a zaslouží si být nemovitou kulturní památkou. Argumenty městského a krajského úřadu jsou v tomto v přímém rozporu s odbornými názory.

Návrh na prohlášení budovy za kulturní památku podala odborná organizace státní památkové péče, tedy Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností je zamítavé, stanovisko Krajského úřadu Jihočeského kraje rovněž nesouhlasné. Věc byla v závěru roku 2017 předložena Komisi Ministerstva kultury pro hodnocení návrhů na prohlášení a zrušení prohlášení věci za kulturní památku, která naopak vyslovila souhlas s prohlášením věci za kulturní památku. Komise odsouhlasila všemi přítomnými členy památkovou hodnotu a navíc konstatovala, že “stav objektu není nijak kritický” a doporučuje prohlášení za kulturní památku.

Mr.X 14.04.2018 08:47

Nechápu, jak mohou piráti tímto způsobem skočit na lep extrémnímu aktivistickému spolku, který rozvrací společnost. Chápu je před volbama, takže kampaň jede na plné obrátky, ale při zachování zásady zdrženlivosti a starého úsloví "důvěřuj, ale prověřuj", by nemělo dojít k lacinému propojení kauzy černé stavby v souvislosti s prohlášením NKP s cílem pošpinit současné vedení města. Tohle hnuj horší než na aeronetu a podobnejch webech.

R. Vitáková 12.04.2018 20:17

Po přečtení článku mi v hlavě nepřestávají znít tyto otázky: Kolik zastupitelů dostalo možnost se k těmto informacím před zveřejněním článku vyjádřit? Z kolika (a z jakých) zdrojů autor čerpal?
Žiji v Blatné, znám vedení města a vím o této kauze. Nevím samozřejmě všechny podrobnosti, ale jedno vím jistě – toto rozhodně není boj mezi byznysem a uměním.
Prosím, vyslechněte si více názorů a pohledů, než jsou jednostranné názory spolku Navíc a až poté si vytvořte svůj vlastní pohled na věc.

Alex 12.04.2018 18:40

Vážený pane Galuzsko,
Miluji své město, žiji v něm (s přestávkami) již poměrně dlouho a proto mi není jedno, jak o mém městě píšete. NIKDY naše město nebylo hezčí, bezpečnější a čistší – ve všech významech tohoto slova. Chápu, že v této „branži“ teprve začínáte, ale už Váš selský rozum by Vám měl velet informace ověřovat, filtrovat a hodnotit. Tento článek bereme jako další část snahy dvou místních (bohužel) občanů, poškodit dobré jméno města i jeho vedení. Způsob komunikace požadavků i celková úroveň komunikace i arogance, která z každého prohlášení těchto lidí čiší je zarážející a jediné, co v každém z nás vyvolává je povzdech nad tím, jak urputná aktivita jednotlivce, ve spojení s důvěřivosti a neznalostí komplexní situace může ublížit. A takto by to skutečně nemělo být!! Jsem přesvědčená, že pokud budete mít alespoň trochu zájem (což byste jako člen demokratické společnosti měl) bude Vám jistě poskytnut nezaujatý, objektivní a pravdivý názor a vysvětlení přímo od vedení města. A

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.