Kauzy

Zvítězí byznys nad architekturou a uměním?

10. 04. 2018 | 22 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

(Blatná) Severně od Strakonic v Jihočeském kraji stojí malá obec obklopená pahorky přecházejícími v lesní masiv Brd. Na soutoku Smolíveckého a Závišínského potoka zde začíná řeka Lomnice a blízko za městem stojí vila Fiala. Památka po hradním architektovi Karlu Fialovi. Teď se ale otevřeně mluví o tom, že vila padne a místo, na které stojí, se rozparceluje a prodá.

Vila Fiala

Nyní krok do minulosti. V roce 2014 vyhrává v Blatné volby hnutí ROVNĚ v čele se starostkou Malečkovou. Hnutí ve svém volebním programu akcentuje péči o kulturní dědictví obce. Město koupilo vilu Fiala již v roce 2004 jako značně chátrající objekt včetně přilehlého lesa a zahrady za cenu téměř 2 milionů korun. O 12 let později, tedy již za nového vedení, o odkup objektu včetně přilehlých pozemků zažádal Marek Mora, bývalý náměstek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v současnosti také člen bankovní rady ČNB. Jako záměr uvedl vybudování dřevostavby „zhruba v místě“, kde v současnosti stojí zmiňovaná vila. Blatné chtěl za tento odkup nabídnout 1,5 milionu korun. Vedení města prodej  nakonec schválilo, avšak za cenu dvakrát vyšší, což kupce nakonec odradilo.

Na dlouhou dobu se zdálo, že je Fiala zachráněna. Hejno kupců, které kolem objektu kroužilo, to však neodradilo. Znalecký posudek ohodnotil objekt s pozemky na zhruba 2,7 milionu korun. A to za zvážení stojí.

O vilu se dlouhodobě zajímá zapsaný spolek „navíc“, díky kterému se o celé záležitosti dozvěděli i pirátští poslanci Lukáš Kolářík z Jihočeského kraje a Lenka Kozlová. Díky iniciativě spolku navštívili vilu i pracovníci Národního památkového úřadu (NPÚ). Tehdy poprvé vznikla myšlenka, že by se Fiala mohla vyhnout kupčení v případě, že by byla prohlášena za kulturní památku. Celou věc tak pracovníci NPÚ postoupili Ministerstvu kultury, které jako jediné může ve věci finálně rozhodnout. Dle zákona tak objekt získal “imunitu”, neboť do doby konečného rozhodnutí je nutné pohlížet na daný objekt jako na kulturní památku.

Pirátští poslanci se dozvěděli, že zatímco NPÚ a Komise Ministerstva kultury vydala k prohlášení za kulturní památku souhlasné stanovisko, Krajský úřad Jihočeského kraje a Městský úřad Blatná, kde vila stojí, jsou proti. Kde se berou tyto rozporuplné názory?

Podíváme-li se na situaci v městě Blatná z širšího kontextu, můžeme zjistit, že vedení města upřednostňuje v rozporu se svým volebním programem podnikatelské záměry rodinných příslušníků před ochranou kulturních památek. V roce 2016 totiž příbuzný blatenského zastupitele Romana Pojera z vítězného hnutí ROVNĚ, Michal Pojer, bez příslušného povolení zboural dům v památkové zóně obce. Na uvolněném místě pak postavil dům jiný, který dokonce zasahoval do obecního pozemku jako černá stavba. Za podobné jednání hrozí pokuta až 2 miliony korun včetně odstranění nově vzniklé černé stavby. A výsledek? Schválení odprodeje pozemku s černou stavbou za tisíc korun na metr čtvereční. Bez pokuty. Michal Pojer tak z celé věci vyvázl obchodem za 20 tisíc korun. Vedení města navíc vyslovilo pro jednání Michala Pojera pochopení, protože „jednání s památkáři je moc zdlouhavé“.

Komise Ministerstva kultury ve vyjádření, které se Pirátům povedlo získat, vyhodnotila, že “stav objektu není nijak kritický”. Právě zchátralost vily byla přitom hlavním argumentem obce k jejímu prodeji a případné demolici. Není asi nutno zmiňovat, že chátrání město nijak nebránilo, i když jim to od zahájení řízení Ministerstvem kultury přikazoval zákon.

Spolek “Navíc” má pro vilu Fiala využití a chce se o ní starat. Je škoda, že vedení města brání občanům v jejich aktivitě a obohacení spolkového života, přičemž přednost dává kupčení.

Na základě posledních indicií to však vypadá, že se nakonec pozoruhodné dílo významného architekta podaří zachránit. A to je věc, o kterou Pirátům celou dobu jde. Jak píšeme ve svém programovém bodu pro kulturu - Památky chceme zachovat i pro další generace.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Lenka Kozlová #Lukáš Kolářík #Ministerstvo kultury

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.