Kauzy

ANO vs. ČSSD - válka na více frontách

09. 04. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve čtvrtek 5. dubna ztroskotala vyjednávání o vládě mezi sociální demokracií a vítězem voleb, hnutím ANO. Obě strany se navzájem osočují, kdo za to vlastně může. Mediální válka loví veřejné mínění i ve vodách témat, která s body vyjednávání tak úplně nesouvisí. Jako příklad můžeme uvést zakázky na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

MPSV vchod

Pondělí, 1 hodina ráno. Na iDnes.cz vychází článek, který kriticky hodnotí předchozí sociálnědemokratické vedení MPSV. Pro připomenutí, web iDnes patří do nakladatelství MAFRA, které spadá do holdingu AGROFERT. Ano, do toho holdingu, který premiér v demisi, Andrej Babiš, už údajně neřídí, protože jej vložil do svěřenského fondu. Na článek je nutno z mnoha úhlů pohledu nahlížet kriticky.

Za prvé, článek operuje se zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která ještě není ani zveřejněná. Zadruhé, nejčastěji pozitivně citovaným subjektem je současný náměstek Babišovy ministryně Němcové, Oleg Blaško. Ten je prezentován jako “uklízeč” po předchozím vedení. Přitom sám Blaško po nástupu do funkce v roce 2013 nastavil na ministerstvu bez soutěže ekonomický systém společnosti Gordic, ačkoliv mělo ministerstvo již té době jiný ekonomický systém. Zatřetí, článek zmiňuje, že ministerstvo vyjednalo slevu s OKsystem, přičemž opomíná sdělit nevýhodnost tohoto systému jako celku. OKsystem je totiž typický vendor lock-in.

Celou soustavu systémů pro MPSV dodává pouze jedna společnost – OKsystem. Provoz těchto systémů stojí téměř půl miliardy korun ročně. Náklady navíc rok od roku stoupají. Dle výroční zprávy společnosti OKsystem tvoří příjmy ze státního rozpočtu téměř 100 procent celkového ročního obratu společnosti, a ta je na provozování systému pro MPSV existenčně závislá,“ uvádí poslanec Lukáš Kolářík, předseda výboru pro IT a dávkové systémy.

Většina problémů, se kterými se MPSV v této oblasti potýká, přitom vznikla právě za Blaškova působení coby náměstka pro ICT. V období 2014 až 2017, tedy za bývalého vedení, klesly náklady na IT v souhrnu o zhruba 1,346 miliard korun. MPSV se tak do roku 2017 nenacházelo v patové ani krizové situaci. Aktuálně obhajovaná společnost OKsystem navíc do roku 2015 neprošla otevřeným výběrovým řízením. Přitom na MPSV začala působit již v roce 1993. Za celé období až do roku 2016 tato společnost inkasovala astronomickou částku 6 miliard korun.

Překvapuje mě, že zrovna pan Blaško je tím, kdo si dovolí jakoukoliv kritiku. Pořád je to člověk, který uzavřel smlouvu se společností Gordic. Nechápu ani to, proč se zastává OKsystemu. Z jeho kroků vyplývá, že se snaží o to, aby tato společnost i nadále dodávala MPSV služby, do kterých nemůže nijak zasahovat a je na nich zcela závislá,” dodává Kolářík.

Tvrzení v článku na iDnes.cz o zpoždění všech IT systémů není pravdivé. Právě neuváženými kroky současného vedení MPSV se projekty zdržují nebo ukončují, s velkými dopady na stávající projekty a bohužel jen ve prospěch současného dodavatele OKsystem. Další tvrzení o tom, že předchozí vedení MPSV nemělo IT strategii je také nepravdivá. Koncepce z roku 2015 byla dokonce oponovaná i ČVÚT.

Problematika IT systémů na MPSV je velice komplikovaná. Není však vhodné nahlížet na ni způsobem prezentovaným ve výše uvedeném článku, který manipulativně překrucuje fakta pod taktovkou náměstka Blaška. Minulé vedení ministerstva si ještě mohlo počínat při přechodu na alternativní systémy obratněji. Současné řešení, tedy zachování statutu quo, který podporuje setrvání u OKsystem, je však špatné, nákladné a neřeší takřka nic.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Lukáš Kolářík #MPSV #software #vendor lock-in

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.