Komentáře

Neschopnost či účelovka?

05. 04. 2018 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Vláda v demisi provádí personální čistky. Na mnoha úrovních státního sektoru jsou nahrazováni lidé ve vedoucích pozicích. Kvůli tomuto problému se uskutečnilo i mimořádné jednání Poslanecké sněmovny, kde vláda prohlašovala, že “čistí” státní aparát od neschopných lidí. Kde je ale pravda?

Strakova Akademie

Personální čistky probíhají formou takzvané systemizace zejména na ministerstvech. Ve zkratce to znamená, že určité sekce daného úřadu zaniknou a vzniknou nové, které si mezi sebou přerozdělí zděděnou práci. Vedlejším efektem těchto “přeskupení” je právě kýžený zánik pracovních pozic. Je důležité si uvědomit, že existuje služební zákon, který chrání zaměstnance před politickými otřesy, přicházejícími s nástupem nových vlád. Ten je však formou systemizace obcházen. A tady to začíná být komplikované.

Podle zákona o státní službě (ZSS) může změna systemizace (jejímž důsledkem je změna počtu pracovních míst) proběhnout pouze v případě, kdy dojde ke změně působnosti správního úřadu, nebo k podstatné změně podmínek vedoucích ke schválení oné systemizace. Těmito podmínkami se myslí například světová finanční krize, přírodní katastrofa či ohrožení bezpečnosti státu. Nic z toho se však nestalo.

Každá systemizace musí být nadále zaslána k připomínkám Poslanecké sněmovně a předložena vládě, zvláště pak ministerstvu vnitra, minimálně 30-31 dní před navrhovaným datem účinnosti. Ani k tomuto nedošlo.

Někteří zaměstnanci se navíc o zrušení svých služebních míst výsledkem této systemizace   dozvěděli teprve týden před účinností těchto změn, jiní však až o dva měsíce dříve na základě usnesení vlády. Tím byla porušena také zásada rovného přístupu zakotvená v ZSS.

Účelovost systemizace, jejímž cílem je nahrazování „nepohodlných“ osob, podpírá i fakt, že jsou na jednotlivých ministerstvech různé sekce rozdělováni či slučovány, o čemž jsme již psali zde. ZSS však mimo jiné uvádí, že má být zaměstnanec, jehož pracovní místo zaniklo,  přesunut na jinou pozici s podobnou náplní práce. Struktura různých sekcí na ministerstvech se sice měnila, ale počet pracovních míst zůstal téměř nezměněn včetně náplně práce. Odvolaní zaměstnanci byli i přesto postaveni mimo výkon služby.

Na závěr je potřeba uvést, že vláda bez důvěry vykonávající tyto změny, porušuje ústavní pořádek. Podle definice Ústavního soudu z roku 2013 totiž platí, že vláda v demisi nemá vydávat nařízení, ani vládnout tak, aby tyto kroky vedly k zásadním a nevratným důsledkům. A právě toho jsme svědky.

Takže si to shrňme. ANO vyhrálo volby a postavilo jednobarevnou vládu, která nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Má tedy vzniknout vláda nová a ta současná je povinna řídit zemi bez zásadních změn. Místo toho však obchází služební zákon a čistí státní aparát od nepohodlných lidí a během toho stačí porušit snad veškeré dostupné a známé metodiky, postupy a kritéria. Lidi jsou propouštěni z týdne na týden a na jejich místo přijde kdo?

Položme si otázku. Známe z historie ještě nějaký příklad, kdy se k moci dostala jednobarevná vláda, jež začala čistit státní aparát od “nepohodlných” lidí?

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #demise #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.