Aktuality

Udržitelný rozvoj má být vládní agendou, vzkazuje Balcarová

31. 03. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Praha 28. března 2018 - Pirátská předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová se vymezila proti rozhodnutí vlády v demisi o přesunutí Rady vlády pro udržitelný rozvoj z Úřadu vlády ČR pod Ministerstvo životního prostředí. Agenda udržitelného rozvoje má pod ministerstvo spadat od 1. dubna 2018.

udržitelný rozvoj

Rada v posledních letech odvedla důležitou a dobrou práci, pod jejím vedením vznikl dokument ČR 2030, který slouží k naplnění mezinárodních cílů udržitelného rozvoje a měl by udávat směr rozvoje naší země. Obávám se, že implementace tohoto dokumentu je nyní ohrožena, a že udržitelný rozvoj bude vnímán opět pouze jako záležitost životního prostředí a bude opomíjen jeho sociální a ekonomický aspekt,“ uvádí Balcarová.

S přesunem tohoto orgánu souvisí i změna jeho statusu. Předsedou rady bude nově ministr životního prostředí namísto premiéra a rada bude mít povinnost se sejít pouze jedenkrát ročně namísto současné minimální frekvence tří setkání za rok.

Z myšlenky udržitelného rozvoje by mělo vycházet jakékoliv rozhodování o společnosti, a proto i agenda udržitelného rozvoje by měla zůstat nadresortní a ve vládní gesci. Její přesun vnímám jako oslabení,“ dodává Balcarová.

Výbor pro životní prostředí, kterému Balcarová předsedá, na své včerejší schůzi potvrdil zřízení nového Podvýboru pro udržitelný rozvoj. Podle Balcarové by měl sloužit především jako partnerský orgán pro radu vlády na úrovni Poslanecké sněmovny, sledovat její práci a vznášet k činnosti rady vlastní podněty.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tisková zpráva Piráti

Štítky: #Dana Balcarová #Ministerstvo životního prostředí #udržitelný rozvoj #vláda #životní prostředí

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.