Média

Česká televize zatím odolává tlaku

27. 03. 2018 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Všichni máme v živé paměti příhodu, kdy prezident Zeman nepřímo nabádal poslance, aby neschválením Výroční zprávy Rady ČT způsobili její odvolání a následně i odvolání Generálního ředitele Dvořáka s čerstvě obhájeným mandátem. Dnes k tomu byla první příležitost - sešel se Volební výbor, který to má v gesci.

poslanci Holomčík a Martínek na Volebním výboru

Předem bylo jasné, že poslanci za ČSSD, dem. bloku a Piráti nebudou chtít tímto obstrukčním stylem způsobit pád Rady. Přestože my, Piráti, máme k práci ČT a jejímu hospodaření řadu výhrad, důležitější je pro nás zachování její nezávislosti. A neustálé ovlivňování ze strany politiků k nezávislosti rozhodně nepřispívá.

Poměrně transparentní postoj k ČT má i SPD.  Chce ji zničit, zvláště pak pořad 168 hodin.

kamera České televizeOtazníky se vznášely hlavně nad postojem komunistů a ANO. Tam je patrná jistá snaha přizpůsobit ČT obrazu svému, na podzim budou volby. Tato napínavá situace měla jasný důsledek. Opět nabitý sál, stejně jako tomu bylo při nedávném schvalování výroční zprávy ČRo. Tentokrát celé jednání nahrávala sama Česká televize, což Volební výbor hlasováním schválil hned na začátku jednání.

Piráti v něm mají dva zástupce, poslance Radka Holomčíka a Tomáše Martínka. Na jednání přišli dobře připraveni a do případné debaty měly nachystány svoje otázky a argumenty, kdyby se diskuse nebezpečně stáčela směrem, který naznačil prezident Zeman. Schvalovaly se, jako obvykle, dvě zprávy. Ta první je Zpráva o činnosti, druhá je Zpráva o hospodaření.

K našemu překvapení vedli poslanci za ANO Berkovec, Kolovratník a Nacher diskusi racionálně a věcně. Jejich otázky na členy Rady byly opodstatněné, vedly ke konkrétním odpovědím, s nimiž tazatelé vyjádřili spokojenost. Jediným, kdo "nezklamal" byl poslanec SPD Španěl. Jedna z jeho otázek poslouží jako ilustrace, na co se lze také zeptat: „Proč televize nakupuje sportovní přenosy a pak některé dává jen na internet? Jak k tomu přijdou diváci, kteří internet nemají? Není to plýtvání?"

Každý, kdo se trochu vyzná ve sportu, ví, že občas se v jeden okamžik sejdou zápasy tenisového Fed cupu, hokejové Eurohockey tour a fotbalové Euroligy. Například. ČT nemá tři sportovní kanály, musí tedy nechat něco na ČT2 a když ani to nestačí, poslouží internet. Práva na přenosy se kupují dlouho dopředu, často i několik let. Fanoušci jsou rádi a chápou to.

Po klidné debatě doporučili zpravodajové Dolínek (ČSSD) a Nacher (ANO) obě zprávy schválit. Volební výbor tak učinil přesvědčivou většinou, pouze oba členové za SPD Španěl a Rozner byli proti oběma zprávám. U první zprávy se ještě zdrželi hlasování poslanci za KSČM.

Jedna bitva je dobojována. Doufejme, že na plénu Sněmovny nějací poslanci "neotočí" a nedojde ke komplikacím. Ovšem celkově ještě situace kolem médií veřejné služby dořešena není. Máme návrhy, jak ji zlepšit.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #Česká televize #média veřejné služby #mediální rada #sněmovní výbor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.