Reportáže

Představujeme vám Brno Data - datový rozcestník města Brna

21. 03. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Město Brno dnes završilo více, než dva roky trvající práci, kterou inicioval pirátský zastupitel Jiří Ulip a na jejímž základě město představuje brněnský datový portál http://data.brno.cz.

Brno data

Piráti jsou vždy pro sdílení dat a zjednodušení života pomocí moderních technologií. Proto bylo zcela přirozené, že jsme se projektu na vznik portálu městských dat po celou dobu přípravy velice aktivně účastnili. Před dvěma lety byl mnou iniciován vznik Skupiny pro městská data, která byla následně radou města pověřena zmapováním datových sad a nastavením mechanismu jejich publikace. Dnes město spouští datový portál, pořízený Kanceláří strategie města Brna, který vychází z práce, kterou provedla právě Skupina pro městská data, “ říká pirátský zastupitel a bývalý člen rady města Brna pro otevřenost a informatiku Jiří Ulip.

Tato skupina pracovala na zmapování dat na všech brněnských městských úřadech a městských firmách. Následně vypracovala pro úředníky a firmy metodiku pro správu a zveřejňování těchto dat. V současné době portál nedisponuje všemi datovými sadami, které byly v rámci mapování objeveny, ale postupně budou tato data doplňována.

Bylo vytvořeno datové uložiště a datový katalog. Vše bude fungovat na třech úrovních.

1. úroveň pro město Brno a jeho organizace
2. úroveň pro odbornou veřejnost a studenty
3. otevřená databáze pro širokou veřejnost včetně aplikací a přehledných grafů o vývoji města

Cílem projektu bylo, zpřístupnit data města široké veřejnosti, odborníkům, studentům a úřadům k využití. Aby byla veškerá data na jednom místě a jednoduše využitelná všemi.

Inspirací k vytvoření katalogu, byl Londýn https://data.london.gov.uk

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Jihomoravského kraje

Štítky: #Brno #Česká Pirátská strana #data #Jihomoravský kraj #OpenData #plníme program

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.