Aktuality

Novela insolvenčního zákona má pirátskou podporu

21. 03. 2018 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

I díky Pirátům prošla novela insolvenčního zákona včera během pokračování 7. schůze Poslanecké sněmovny do 2. čtení. V něm by chtěli Piráti zapracovat na specifickém přístupu této legislativy k seniorům.

insolvence

Novelu plně podporujeme. Pakliže postoupí do dalšího čtení, chtěli bychom ji ještě trochu pozměnit, aby reflektovala i zjevně sníženou možnost některých lidí dosahovat perspektivního příjmu,” uvádí pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který je členem výboru pro sociální politiku. “Týká se to například seniorů, u kterých není důvodný předpoklad, že by je ještě někdo zaměstnal. Takovým lidem, by pak soud na základě prověření mohl snížit časový horizont splácení na polovinu. V opačném případě by to pro ně mohlo být zcela destruktivní,” dodává.

V současnosti je dlužník v insolvenci nucen splatit alespoň 30 procent svých pohledávek v horizontu pěti let. Praxe však ukázala, že je tato podmínka nepřiměřená a většina dlužníků na ni nikdy nedosáhne. Nově by se délka insolvenčního procesu sice protáhla na sedm let, výše splácení pohledávek by ale ztratila legislativně nastavenou laťku. Dlužník by věřitelům vracel maximum finančních prostředků, které by nepřesáhly nezabavitelné minimum. Věřitelé by byli navíc postaveni na stejnou úroveň a měli by tak alespoň nějakou šanci dostat část svých peněz nazpátek. Exekuční proces je totiž řadí za sebe a tak pohledávky, které jsou u dlužníka například páté v pořadí, nebudou patrně nikdy vymoženy.  

Dlužníci před svou nepříznivou situací často utíkají do šedé a černé ekonomiky. Navíc realita, ve které žijí, je sama o sobě zdrojem častějších onemocnění a vede i ke kriminalitě. Ve finále na to tak doplácejí daňoví poplatníci financující státem organizované nápravy. Je tedy více než záhodné, aby se tato situace změnila novou legislativou,” uzavírá Kolářík.

Novela by kromě jiného mohla nadále obsahovat i motivačním podmínku pro insolvenční správce. Jejich odměna by se nově vyměřovala na základě výše splaceného dluhu a ne paušálem.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Česká Pirátská strana #insolvence #Lukáš Kolářík #novela #plníme program #zákon

Související články

Komentáře k článku

David 27.10.2018 11:40

On je celkově bordel v insolvenci.Mělo by se zatrhnout správcům aby lidem co uplatňují úlevy na děti měsíčně či ročně byli vyplaceny a nebyli započítávány do mimořádných příjmů.Další věc je taková že ministerstvo po tolika letech chce navrhnout zvýšení životního minima o 300 a 200 KČ.Což je neadekvátní.Bylo by zapotřebí zvednout životní minimum bez rozdílu všem o 3500 maximálně o 5500 KČ více.

Michael xChaos Polák 26.03.2018 10:32

Podle některých kritiků by bylo v článku bylo vhodnější použít slovo "závazek", pokud je řeč o "dlužnících", ne "pohledávka". Pohledávka je to z pohledu věřitelů (nejčastěji např. Dopravní podnik nebo Všeobecná zdravotní pojišťovna).

Petra Kujínek Polodnová 24.03.2018 22:14

....2.pokračování....vymožení pohledávky se logicky snižuje v závislosti na tom, o kolikátou pohledávku v pořadí jde a jak jsou vysoké pohledávky předchozí. "......děkovat mi nemusíte, jen to prosím opravte, upravte, takhle to nedává smysl - btw proč to nedáte psát nějakému právníkovi, nemusel byste to opravovat?!

Petra Kujínek Polodnová 24.03.2018 22:09

...pokračování....na to však většina dlužníků v seniorském věku nedosáhne, protože množství jejich závazků nekoresponduje s jejich schopností závazky splácet, resp dosáhnout takového příjmu, aby mohlo být splaceno 30% závazků v horizontu 5ti let. Povolení oddlužení v insolvenčním řízení jim tak zůstává zapovězeno a dopadají na ně nepříznivě účinky exekucí. Pokud by se podařilo novelou ins.zák.odstranit podmínku 30% splacených závazků a horizont protáhnout na 7let, zvedla by se i šance věřitelů na úhradu jejich pohledávek (byť částečnou). Dlužník by tak poukazoval věřitelům jakoukoliv finanční částku, která by přesáhla nezabavitelné minimum, které mu podle zákona musí zůstat. Umožnit oddlužení v insolvenčním řízení je rozhodně ku prospěchu věřitelů, když právě v insolvenčním řízení jsou si (až na výjimky - přednostní pohledávky), věřitelé postaveni na roveň a mají tak šanci alespoň část svých pohledávek vymoci zpět. V exekučním řízení se pohledávky splácejí podle pořadí, tudíž.....

Petra Kujínek Polodnová 24.03.2018 21:59

To, co dlužník splácí, není jeho pohledávka, ale jeho závazek, pohledávka to je věřitele. Celá tato část textu je zmatečná: ,,V současnosti je dlužník v insolvenci nucen splatit alespoň 30 procent svých pohledávek v horizontu pěti let. Praxe však ukázala, že je tato podmínka nepřiměřená a většina dlužníků na ni nikdy nedosáhne. Nově by se délka insolvenčního procesu sice protáhla na sedm let, výše splácení pohledávek by ale ztratila legislativně nastavenou laťku. Dlužník by věřitelům vracel maximum finančních prostředků, které by nepřesáhly nezabavitelné minimum. Věřitelé by byli navíc postaveni na stejnou úroveň a měli by tak alespoň nějakou šanci dostat část svých peněz nazpátek. Exekuční proces je totiž řadí za sebe a tak pohledávky, které jsou u dlužníka například páté v pořadí, nebudou patrně nikdy vymoženy. " - smyslem asi bylo říci: ,,V současné době je podmínkou k povolení oddlužení v insolvenčním řízení, aby dlužník byl v horizontu 5ti let schopen splatit 30% svých závazků...

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.