Aktuality

Novela insolvenčního zákona má pirátskou podporu

21. 03. 2018 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

I díky Pirátům prošla novela insolvenčního zákona včera během pokračování 7. schůze Poslanecké sněmovny do 2. čtení. V něm by chtěli Piráti zapracovat na specifickém přístupu této legislativy k seniorům.

insolvence

Novelu plně podporujeme. Pakliže postoupí do dalšího čtení, chtěli bychom ji ještě trochu pozměnit, aby reflektovala i zjevně sníženou možnost některých lidí dosahovat perspektivního příjmu,” uvádí pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který je členem výboru pro sociální politiku. “Týká se to například seniorů, u kterých není důvodný předpoklad, že by je ještě někdo zaměstnal. Takovým lidem, by pak soud na základě prověření mohl snížit časový horizont splácení na polovinu. V opačném případě by to pro ně mohlo být zcela destruktivní,” dodává.

V současnosti je dlužník v insolvenci nucen splatit alespoň 30 procent svých pohledávek v horizontu pěti let. Praxe však ukázala, že je tato podmínka nepřiměřená a většina dlužníků na ni nikdy nedosáhne. Nově by se délka insolvenčního procesu sice protáhla na sedm let, výše splácení pohledávek by ale ztratila legislativně nastavenou laťku. Dlužník by věřitelům vracel maximum finančních prostředků, které by nepřesáhly nezabavitelné minimum. Věřitelé by byli navíc postaveni na stejnou úroveň a měli by tak alespoň nějakou šanci dostat část svých peněz nazpátek. Exekuční proces je totiž řadí za sebe a tak pohledávky, které jsou u dlužníka například páté v pořadí, nebudou patrně nikdy vymoženy.  

Dlužníci před svou nepříznivou situací často utíkají do šedé a černé ekonomiky. Navíc realita, ve které žijí, je sama o sobě zdrojem častějších onemocnění a vede i ke kriminalitě. Ve finále na to tak doplácejí daňoví poplatníci financující státem organizované nápravy. Je tedy více než záhodné, aby se tato situace změnila novou legislativou,” uzavírá Kolářík.

Novela by kromě jiného mohla nadále obsahovat i motivačním podmínku pro insolvenční správce. Jejich odměna by se nově vyměřovala na základě výše splaceného dluhu a ne paušálem.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Česká Pirátská strana #insolvence #Lukáš Kolářík #novela #plníme program #zákon

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.