Svět

Žádáme aktivnější roli Evropy ve vyjednávání v Sýrii

14. 03. 2018 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Praha, 13. března 2018 - Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby v Sýrii a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu. Piráti odsuzují bezohledné bombardování nevinných civilistů v oblasti východní Ghúty na předměstí Damašku ze strany syrských a ruských jednotek, jemuž padlo za oběť již nejméně tisíc lidí, z toho nejméně dvě stě dětí. Při ofenzivě, která pokračuje již čtvrtým týdnem, jsou používány zakázané tříštivé střely a zřejmě i chemické zbraně, jsou bombardovány nemocnice, pekárny a zdroje pitné vody. Konvoje s humanitární pomocí jsou zadržovány a jejich obsah konfiskován.

Sýrie - válečný konflikt

Místopředseda Pirátů a místopředseda Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Peksa k tomu říká:  „Asadův režim se u moci drží díky podpoře Ruska, Íránu a Hizballáhu, jehož ozbrojené složky považuje Evropská unie za teroristickou organizaci. Jak české Ministerstvo zahraničních věcí, tak Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu.“

Podobným dokladem brutality a komplexnosti konfliktu v Sýrii je turecká invaze do Afrínu. Ten v tuto chvíli brání jak Spojenými státy podporované kurdské jednotky, tak proasadovské jednotky, ale v boji s tureckou převahou prohrávají. Nejvíce ale opět trpí civilisté: desítky tisíc lidí musely město a jeho okolí opustit. I přes turecké ujišťování, že cílem jsou pouze teroristé, přichází další a další zprávy o civilních obětech.

Pirátský místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský k tomu říká: „Sedmiletý syrský konflikt nemá vojenské, ale pouze politické řešení. Je smutným svědectvím hrůz sedmileté syrské války, že podobným zvěrstvům už není věnována větší pozornost, protože se opakují s tak otřesnou pravidelností.“

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tisková zpráva Piráti

Štítky: #Jan Lipavský #Mikuláš Peksa #válka #Zahraničí/Svět

Komentáře k článku

Víťa 04.09.2018 00:27

Ještě se nemohu ubránit a musím znovu napsat těm přispěvatelům. Je smutné, že přijali tu nám vnucovanou rétoriku o špatnosti Assada. A o použití chemických zbraní Assadem. Copak jste se zbláznili? Je to stejné, jako ty údajné chemické zbraně v Iráku. Také to nikdy nebylo dokázáno. Ba právě naopak. A taky ten chemický útok v Sýrii. Nějak to velmi rychle utichlo. Protože se nic nenašlo. A ti, kteří to vše jako provokaci připravili - Bílé přilby - raději ze Sýrie uprchli. Copak bude Assad, který už vyčistil téměř celou zemi od Islámského státu, používat chemické zbraně v místě, kde Islámský stát už ztratil téměř vše? Copak je idiot? To hlupáci jsou jenom ti, kteří právě této verzi věří. Je mi nanic z těch lží, které se o mírovém poslání USA a o zločinnosti Ruska šíří. I obyčejný člověk musí vidět ty konflikty ve světě, které zapříčili přátelé z USA. A proč jsou nyní třeba v Afghánistánu? Když tam byli Rusové za stejným účelem, jako dnes Amíci, tak to byl mezinárodní zločin. Ale USA je OK

Vítězslav Strnad 04.09.2018 00:18

Je pravda, co píše Jan Lipavský v závěru. Jenomže bohužel on viní za tu hrůzu Assada a Rusko. A to je tragické.

Karel 16.04.2018 00:14před 1 sekundou
Źádné dezinformační video nemůže ospravedlnit šelmu Asada, který prohrávajíc na bojišti, krvelačně touží po chemickém zabíjení prostých sunnitů včetně bezbranných dětí. Správně a varovně zasáhl americký světový policista spolu s britským a francouzským asistentem prevence komunismu. Dík za to, že pravda zvítězila a šelma byla po zásluze ztrestána. I my jsme si zasloužili svůj dík od amerických bratrů. Jen tak dál! Je to dobrá prevence k zachování světového MÍRU!!!

Karel 14.04.2018 21:32

Asád a bolševické Rusko si mysleli, že si, že zabíjením nevinných dětí chemikáliemi porazí Islamisty a oni jim to ti co bojovali již proti zbraním hromadného ničení v Iráku opět překazili. Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí těch, kteří se neštítí nejodpornějšího: "Použít chemické zbraně na nevinné děti" !!!

Bohuslav Vorel 30.03.2018 22:11

Politické řešení, jistě. Problém je ale v tom, jaké řešení uspokojí zároveň Erdogana a jeho islamisty, Asada s jeho snahou zachovat v maximální míře současný režim a emancipační ambice Demokratické Sýrie.

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.