Média

Média veřejné služby musí zůstat svobodná!

13. 03. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

V poslední době jsme svědky znepokojivého trendu. Poctivé novinářské řemeslo začíná být luxusním koníčkem.
Mediální domy jsou prodělečné a investigativní žurnalistika je natolik drahá, že si ji komerční média nemohou dovolit. Situace je o to horší, že český mediální trh je příliš malý a vydavatelé musí šetřit každou korunu. Důsledky vidíme stále zřetelněji.

média veřejné služby - koláž

Média si kupují noví vlastníci, kterým primárně neslouží k zisku, ale k prosazování svých názorů, myšlenek a zájmů. Celé se to vlastně otáčí. Novináři přestávají být hlídací psi demokracie, neboť to se majitelům nevyplácí. Stávají se z nich PR řemeslníci.

Je velmi těžké s tím něco dělat. Soukromí vlastníci chtějí vydělávat a mají ústavou zaručenu svobodu projevu, která je nedotknutelná. Pokusy zavádět "ministerstvo pravdy" jsou předem odsouzeny k zániku, instituce jako "Evropské hodnoty" a CTHH jsou lidem spíš k smíchu a ještě přilévají olej do ohně. Cenzura u nás nikdy populární nebude.

Boj s dezinformacemi může být úspěšný jen s použítím jediné účinné zbraně: Kvalitního a důvěryhodého informování. To musí být zcela nestranné, nesmí čtenáři podsouvat žádné podprahové sdělení, nesmí mu dávat najevo, že je hlupák. To je zřejmé. Ale je tam ještě jedna kritická podmínka. Nesmí nic zamlčovat, nesmí mít žádná tabu. Protože kvalita médií nespočívá jen v tom, co píšou, ale zejména v tom, co nepíšou. To je ten zásadní důvod, proč ztrácejí důvěru.

Jako odstrašující, dostatečně propíraný příklad vezměme silvestrovské události 2015 v Kolíně nad Rýnem, kdy se média, včetně veřejnoprávních, snažila tvářit, že se tam nic nedělo. Když se vše provalilo, byl to pro mnohé šok. Bublina důvěry ARD a ZDF během jediného okamžiku praskla.

Česká televize na tom, bohužel, není o mnoho lépe. Dlouhodobě slouží spíš zájmům mocných, než aby hledala pravdu a nic nezamlčovala. Není to vinou reportérů a analytiků, je to systémem. Mediální rady jsou obsazovány podle politického klíče. Ačkoliv Rady jako takové nemají přímý vliv na program, mají vliv na to, komu a na jaké projekty se přidělí finance. A když se nepřidělí, projet nebude a jeho tvůrce si musí najít jiné zaměstnání. Stejně tak Rady přímo volí generálního ředitele, který se snaží ve své dobře placené funkci udržet. Když se nebude líbit politikům, Rada ho příště nezvolí, nebo ho dokonce odvolá. Cesty se najdou.

Zákon o médiích veřejné služby je špatný a je třeba jej změnit. V minulé Sněmovně vznikl návrh, který šel správným směrem a dá se z něj vycházet. I proto se snes Piráti sejdou s jeho některými jeho spoluautory. S poslanci Radkem Holomčíkem a Tomášem Martínkem se dnes sejdeme s iniciativou Svobodu médiím.

Naše pirátská pozice je následující: Když zmapujeme situaci v naší společnosti, je společnost rozdělená.

  • Jeden tábor nese heslo "Televize lže, zrušte ji"
  • Druhý tábor třímá prapor "Demokracie je ohrožena, televizi musíme udržet za každou cenu"

Část pravdy přitom mají obě strany. Nejhorší, co se může stát je to, že se oba tábory zakopávají do svých nesmiřitelných pozic. To se bohužel děje. Akce jako bylo demonstrativní vyjadřování podpory na Českém lvu, jen prohlubují příkop a ve svých důsledcích jsou kontraproduktivní. Jsou vedeny filosofií "Kdo nejde s námi, jde proti nám. Musíme tu druhou stranu porazit jakýmikoliv prostředky." Problém je, že druhá strana může být klidně polovina obyvatel republiky.

My, Piráti, musíme jít úplně jinou cestou. Hledat konsenzus, dát hlavy dohromady, říci si, co je špatně a jaký je cíl, kterého chceme dosáhnout. "Protivníka" nechceme zničit, porazit. Chceme ho pochopit a napravit stav, který mu vadí.

Dnes jde Ivan Bartoš hájit nezávislá média do TV Barrandov. Aktualizováno: Záznam zde - stálo to za to :-)

Příklad ze současnosti: Oligarcha George Soros. Je stokrát mocnější než Andrej Babiš, jeho vliv na politiku a média je zcela beze sporu obrovský. Část společnosti si to začíná uvědomovat. Co by měla udělat Česká televize? Zapojit nejlepší investigativce a začít mapovat finanční toky do poslední koruny. Je to gigantický úkol, ale výsledkem bude transparentní Soros. Na tento úkol si netroufne malá soukromá televize, ta může přinést jen tendenční poplašnou zprávu, jako to udělala Prima. Cynicky můžeme konstatovat, že Prima asi od Sorose nic nedostala, tak se ozývá. Ale zpět k problému. Televize veřejné služby má na investigaci dost prostředků, a je veřejným zájmem Sorosovy nepříliš transparentní finanční toky zmapovat a vyčíslit. Misto toho přinesla jen pár citací z "nepřátelského tábora" (Orbán, Klaus) a nějakou chválu z tábora příznivců, kterým Soros někdy pomohl. Tím příkop jen prohloubila.
Ještě víc rozdělila společnost na "hloupé a chytré", "vzdělané a nevzdělané", MY a ONI.

Ve skutečnosti ale nic takového není. Jsme jenom MY. Média veřejné služby jsou nás všech. Musíme je zachovat, protože jsou nenahraditelná. Musí zůstat NAŠE.

Autor je garant programového bodu Svoboda projevu Pirátské strany

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #demokracie #média #média veřejné služby #zákon

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.