Aktuality

Uspořádali jsme seminář o komunální politice

12. 03. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

V neděli jsme v Pirátském Centru v Praze uspořádali seminář o praktické komunální politice a jejím zákonném rámci.
Akce probíhala od 10 do 16 hodin a za řečnickým mikrofonem se vystřídali čtyři přednášející.

Seminář v Pirátském centru

Kristýna JirsováKristýna Jirsová, architektka se zkušenostmi z plánování územního rozvoje Středočeského kraje a Prahy promluvila o územním plánování a jeho stupních. Vysvětlila dvojkolejnost tohoto fenoménu v Praze, kde se duplikují kompetence Prahy a městských částí. Ukázala užitečné příklady z praxe a možná rizika zneužití nebo obcházení plánu územního rozvoje.

Konstatovala také, že praxe ve Středočeském kraji je mnohem lepší než v Praze. V té je silný tlak developerů a situaci komplikuje nelogický status Hlavního města.

Oldřich KužílekOldřich Kužílek, autor proslulé "stošestky", měl přednášku rozdělenou na dvě části. V první se věnoval strašáku GDPR. Ve druhé potom otevřeným radnicím i s příklady, jak to dělají průkopnické obce tohoto trendu. K prostředkům, jak otevřené radnice dosáhnout, patří rozklikávací rozpočty až k jednotlivým fakturám a důsledně vedené záznamy o jednání orgánů, včetně jmenovitého hlasování zastupitelů a zápisu interpelací občanů a odpovědí na ně.

Jakub MichálekJakub Michálek potom vedl interaktivní seminář o zákonech, kterými se řídí obce. Zejména o vztazích Hlavního města Prahy a jednotlivých městských částí. Vysvětlil pojmy samostatná a přenesená působnost a smíšený model státní správy. Přidal příklady těchto působností a právní důsledky. Vyzkoušel na několika otázkách, zdali tomu opravdu rozumíme. Ne vždy se ukázalo, že ano, někdy je to velmi komplikované.

Poté se účastníci semináře rozdělili do tří skupinek a každá se věnovala jednomu tématu, určeného na základě přání všech účastníků semináře. Zdeněk HřibPo prostudování pramenů a zákonů vybrala se svého středu jednoho mluvčího a ten potom odprezentoval, k čemu skupinka došla. Pražský lídr Zdeněk Hřib takto odprezentoval problém parkování v Praze zasazený do právního rámce od zákona o pozemních komunikacích až k nařízení rady Hlavního města.

Na závěr vystoupil s krátkým úvodem do tématu Corporate governance auditor Lukáš Wagenknecht. Snažil se nám vštípit zásadu: abychom mohli účinně kontrolovat, musíme stanovit cíl. Bez přesného stanovení cíle není co kontrolovat a kontrolní orgány nemohou účinně zasáhnout. Dotkl se i tématu "totalitní kontroly" a jako příklad z aktuální praxe uvedl kontrolu Finančního ředitelství na GIBS, která nebyla plánovaná a zdůvodněná.Lukáš Wagenknecht

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #GDPR #Pirátské akce #Pirátské centrum #seminář

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.