Reportáže

Demonstrace proti marasmu Česka ...

08. 03. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Demonstrace proti marasmu Česka ... tak nazval pondělní akci z 5.3.2018 kolega z Prahy, Pirát Martin Arden. Původně shromáždění proti zvolení Zdeňka Ondráčka za předsedu komise GIBS, jako občanský protest těch, kteří se nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a vztah k vlastní minulosti. Tak uvádí akci pořadatelé.

Demonstrace proti marasmu Česka

Realita přesáhla všechna očekávání. Města po celé republice se zaplnila lidmi, transparenty, cinkajícími klíči, zpěvem České hymny, ale hlavně solidaritou. Tisíce a desetitisíce lidí s různorodými nápisy, na po domácku vyrobených bannerech, vlajkami, dávkou odhodlání a mnoha emocemi. S nesouhlasem volby souběžně rezonuje nesouhlas s kroky vlády, s jednáním prezidenta, s pozicí trestně stíhaného premiérem ...všechno to se promítá do hesel, které lidi skandují a do jejich vyjádřené touhy po spravedlnosti, pravdě a skutečné změně.

Součástí akce byl sběr podpisů a vrchol přišel v 19:00 hodin v podobě pozvednutí petičního archu – papíru srolovaného do symbolického bílého „neobušku“, i když ještě dlouho poté lidé společna skandovali, debatovali a zpívali. Davem se nesl pocit soudržnosti a jedno z provolávaných hesel připomnělo 17. listopad roku 1989. Jistě všem, kdo ho zažili. Ozvěna slov „Dlužíme to Havlovi“ se odrážela od stejných zdí budov jako před 29 lety. I když během víkendu probíhala médii hoax zpráva, že prý Piráti mají přímý podíl na páně Ondráčkovo zvolení, chtěli jsme stejně jako další lidi vzít vlajky a zapojit se jako lidi a taky jako strana. A reakce byly pozitivní – mluvili jsme se spoustou lidí, kteří se nás ptali, jak to vlastně bylo, vysvětlovali, odpovídali na otázky, přijímali jsme od nich poděkování a slova podpory. To, že nám lidé věří, je pro nás stále nejvíc a největší důkaz toho, že to, co děláme, děláme dobře.

Atmosféra takových akcí je něco, co je těžko popsatelné. Tak snad víc napoví několik fotografií, kterými pro vás atmosféru zachytili Adam Jaroš a Jan Sexaten Jurik.

Porozumět si neznamená přizpůsobit se jedni druhým, ale pochopit navzájem svou identitu.“ - Václav Havel
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Romana Klimešová

Štítky: #Česká Pirátská strana #demokracie #demonstrace #GIBS

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.