Reportáže

Byli jsme jeden tým

05. 03. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Nedávno jsme přinesli oficiální zprávu o účasti našeho poslance Ondřeje Polanského na slyšení Meziparlamentní Unie při OSN. Teď jsme si udělali čas popovídat si zcela neformálně.

OSN manžetové knoflíky

Ondro, kolik tam cestovalo českých poslanců?
Já a Zuzana Majerová Zahradníková z ODS. Letěli jsme spolu letadlem a ještě s námi byla tajemnice Meziparlamentní unie. Nálada v českém týmu byla přátelská a pozitivní.

Měl bys asi vysvělit, co to ta Meziparlamentní unie je? 
Je to organizace, já tomu říkám taková starší sestra OSN, ale méně známá, byla založena 1889. Za rok jí bude 130 let. Sdružuje nikoliv země, ale národní parlamenty. Členy jsou členové těch parlamentů ze 178 členských zemí a má jako organizace status stálého pozorovatele při OSN. Kromě toho přijímá i vlastní rezoluce a podobně. Za 3 týdny bude mít jednání "General assembly" v Ženevě.

Kolik dní trvala vaše cesta?
Tři, vlastně čtyři s tím, že v poslední den jsme odlétali. Úžasné bylo, že v den, kdy jsme přileteli, v tu středu, bylo teploučko slunečno, asi dvacet stupňů, takže jsem chodil v tričku, zatímco doma bylo dvacet mínus, Ale hned druhý den se to počasí zkazilo, začala být strašná zima a pršelo až do konce. Ale ten jeden den, ten jsme si fakt užili.

Byl jsi poprvé v New Yorku?
Ano, já jsem dosud byl jen na západním pobřeží. Čili jsem nebyl poprvé v Americe, ale poprvé na východním pobřeží.

Jak to na tebe zapůsobilo?
NY je krásné město, ale žít bych tam nechtěl. Je strašně uspěchané, ale má krásnou atmosféru, takže se tam kdykoliv rád vrátím.

Kde jste tam bydleli?
My jsme bydleli v hotelu kousíček od OSN, takže jsme to měli pěšky blízko, jenom dva nebo tři bloky. Takže vlastně v centru Mannhattanu.

Poznals trochu NY?
Večer, když skončilo zasedání, snažili jsme se využít čas, takže vlastně oba dva večery, když jsme měli zasedání, plus tu sobotu před večerním odletem, jsme vyplnili cestami po NY.

Co bylo fakt působivé, bylo Ground Zero. Jak je NY takový hlasitý a všude všechno uspěchané, tak člověk přijde na místo toho památníku a všichni podvědomě jsou tam zticha. A je tam taková, nechci říct divná, ale fakt působivá atmosféra kolem. Lidé se tam chovají nějak jinak. Hodně to tam hlídají, chodí jeden policajt vedle druhého, nesmí se v tom parku kouřit, má to všechno zvláštní režim, protože je to oficiální památník, ale lidi to tam dodržují spontánně.

Ondřej Polanský v civilu

Česká parta jezdila společně?
Ano, jezdili jsme společně. Byli jsme se podívat třeba v České národní budově. To je celkem zvláštní věc, protože jsme asi jediný stát, který ma na Mannhattanu celý obrovský barák včetně kinosálu, společenských a jednacích sálů. Je to tam hodně populární, lidé si to chtějí pronajímat třeba pro firemní akce a podobně. Funguje hlavně pro podporu českých podnikatelů, když se chtějí setkat, oni nabídnou zázemí k prezentacím a setkáváním, takže to funguje jako podpora českého byznysu v Americe. Budova strašně dlouho chátrala, když přešla do majetku státu. V osmdesátých letech byla skoro v havarijním stavu, v devadesátých ji zrekonstruovali za skoro dvě miliardy korun, tehdy to podstoupilo kritiku, že to bylo trošku moc. Ale já myslím, že se nám investice vyplatila. Za prvé se ta rekonstrukce povedla, a za druhé plní očekávanou funkci podpory obchodu.

Ondřej Polanský

My, Češi jsme v Koreji na olympiádě taky vyhráli hlasování o nejlepší dům výpravy, asi jsme v tom nějací dobří...
Já jsem z olympiády letos neviděl ani minutu.

Nestíháš, nebo tě to nezajímá?
Nestíhám, vždycky jsem se díval, ale tentorát fakt ani minutu. Bohužel, těch věci je teď tolik, že jsem neměl čas... Hele teď mě napadlo, že bychom si mohli vyfotografovat jednu věc, kterou jsem si tam pořídil, a to jsou manžetové knoflíčky OSN. :-)

Jak ses dostal k tomu, žes byl na koncertě Tomáše Kača?
Pozvala nás česká mise při OSN. On tam ten koncert měl plánovaný už dlouho, takže vzhledem k tomu, že jsme byli na místě, nás pozvali také. Byl to úžasný zážitek, být na koncertu v Carnegie Hall.

Tomáš KačaTo byla vážná hudba?
Tomáš tam hrál nějakou vlastní tvorbu a potom hrál k tomu variace na nějaké známější skladby, třeba na Chopina, na Bacha.

A v Carnegie asi bývá plno ...
Úplně plno nebylo, spodek, ten ano, ale na balkonech bylo pár volných míst. Nebylo to v hlavním sále, ale v jednom z těch menších, což je škoda, ale jako zážitek se to počítá i tak.

Na tvé fotce to vypadalo dost velké.
Malý sál v Carnegie Hall má velikost Národního divadla ?.

Družili jste se tam s jinými delegacemi?
Moc ne, náš program tam byl skutečně jen o tom jednání s tématem imigrace. Já jsem ani nějak nevyvíjel aktivitu v tomhle směru, protože jsem vlastně nevěděl, co od toho čekat, ale příště bych si rád určitě něco takového zkusil, prostě se trochu více zapojil do diskuse s ostatními. Hlavně s těmi zeměmi, ke kterým máme blízko nebo se kterými by se dala hledat nějaká společná pozice. Trochu jsem se bavil s maďarskou delegátkou, ale krátce, jenom na konci.

Socha Svobody

Takže nějaké kontakty jsi tam navázal?
V Národním domě sídlí český konsulát, takže jsem se seznámili se zástupcem velvyslanyně. A ještě jsme se seznámili s diplomaty, kteří působí v rámci stálé české mise při OSN.

Sochu Svobody sis vyfotil jenom zdálky?
Jenom z dálky. Mám obrovskou rezervu věcí, které jsme nestihli, jednou z nich je Socha Svobody, o tu ale až tolik nestojím, nebyl jsem  se podívat v Central Parku, což považuji za důležité, a zatím se nám nepodařilo jet newyorským metrem, což je podle mě taky škoda.

Takže při příští návštěvě?
Slyšení MPU jsou každý rok, takže předpokládám, že tyhle resty ještě někdy doženu. Na Central park se těším.

To ti přeju. Díky za rozhovor.

Ptal se Roman Kučera

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #cesta #Mezinárodní vztahy #Ondřej Polanský #OSN #parlament #USA #Zasedání

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.