Komentáře

Odmítáme povinnou výuku přežitých předmětů

16. 03. 2018 | 35 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Praha, 28. února 2018 – Českými médií proběhla zpráva o tom, že premiér Andrej Babiš by rád znovu zavedl praktickou výuku na základních školách. Podpořil ho v tom Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků. Piráti však zastávají názor, že dílny a pozemky dnešní děti na výzvy budoucnosti nepřipraví.

 

Srp a kladivo v trávě

Vyučování praktických předmětů jsou dílny nebo pozemky je podle Rámcového vzdělávacího programu možné už nyní. Protože se však dnešní výuka neřídí osnovami, nejsou tyto předměty povinné. Pirátům není zřejmé, zda o tom premiér Babiš sám neví anebo měl na mysli zrušení jejich dobrovolnosti a zavedení povinnosti pro základní školy. Tím by vrátil osnovy před rok 1990.

Jak uvádí Daniel Mazur, garant Pirátů pro oblast vzdělávání, návrh současné vlády vyvolává řadu otázek: “Pokud Hnutí ANO v předvolebním programu deklarovalo, že chce zemi směrovat ke znalostní ekonomice 21. století, jak do toho zapadá výuka manuálních předmětů? Zacházení s motykou a hráběmi totiž mnohem víc připomíná přípravu na obecně prospěšné práce. Co bude znamenat povinné zavedení manuálních předmětu pro rozpočty škol? Donutí stát školy a jejich zřizovatele k nákupu pozemků s ornou půdou, k nákupu nářadí a budou školy zaměstnávat další odborné pracovníky? K jakým úpravám dojde v hodinových dotacích ostatních předmětů? A není pro přípravu dětí na nové obory prospěšnější zařazení mediální výchovy, výuka k finanční gramotnosti, víc hodin matematiky, chemie nebo fyziky?

Pirátská strana prosazuje, aby se ve školách používaly moderní a svobodné technologie, které usnadňují práci s informacemi a zlepšují přístup ke vzdělání. To potvrzuje i poslanec Pirátů Lukáš Bartoň, místopředseda výboru pro vzdělávání a VŠ pedagog: “Jakkoliv jsem zastáncem rozmanitosti poskytování vzdělávání na našich školách, tak zavedení povinných dílen považuji za cestu zpět. Ačkoliv děti mnohdy nevědí, z čeho vzniklo úsloví “stará rašple”, prioritně bych do povinnosti výuky raději zařadil vzdělávání v oblasti práce s informacemi a moderní dějiny.

A podobně se vyjádřila poslankyně Lenka Kozlová, členka výboru pro vzdělávání a civilní profesí pedagožka: “Pokud by byly dílny vybaveny 3D tiskárnou, nebo dalšími vymoženostmi 21. století, pak bych návrhu rozuměla.”

Aktualizace

Obávám se, že došlo k nedorozumění. Nejde o to, že bychom chtěli plošně rušit praktické předměty. Chceme to nechat na ředitelích škol, což dlouhodobě bereme jako základní podmínku svobodného školství. Co nám vadí, je, že ministerstvo chce povinně zavést metody výuky staré 40 let, na které mnohé školy dnes ani nejsou zařízené.
Daniel Mazur, garant Pirátské strany pro oblast vzdělávání.
Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Bartoň

Štítky: #Daniel Mazur #Lenka Kozlová #Lukáš Bartoň #škola #Volba vzdělávání

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.