Kauzy

Ivan Bartoš interpeluje premiéra kvůli násilnému odvolání Murína

01. 03. 2018 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Praha, 1. března 2018 - Piráti s obavami sledují kroky současné vlády bez důvěry, která činí zásadní a často i nevratné personální změny ve státní správě. Posledním takovým příkladem je plán premiéra Babiše na násilné odejití ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína.

Ivan se hlásí

„Již delší dobu zde panuje vládní tlak na výměnu vedoucích pracovníků v řadě institucí státní správy, a to navíc za využití velmi vágních až neurčitých odůvodnění. Tento tlak je navíc podpořen různými kontrolami dle mého názoru šikanozního rázu. Aktuálně jde o snahu pan Babiše odstranit šéfa GIBS Murína,” uvedl předseda Bartoš, který se proto rozhodl dnes interpelovat premiéra Babiše.

Své dotazy shrnul Bartoš do čtyř bodů: Předseda Pirátů chce znát konkrétní důvody k odvolání ředitele GIBS. Táže se rovněž, zda tyto důvody byly řediteli sděleny. Předseda Bartoš se dále dotazuje, zda současné aktivity nemohou souviset například s výroky Jaroslava Faltýnka, který prohlásil o vyšetřovateli Čapího Hnízda Pavlu Nevtípilovi, že ho dostane “do tepláků”. Dále se Bartoš táže, zda se bude premiér řídit stanoviskem Bezpečnostního výboru sněmovny, který se musí  k věci ze zákona vyjádřit. Zajímá ho také, zda zamýšlí jmenovat novým ředitelem GIBS současného náměstka Milana Špačka, který má blízko k ANO.

Piráti doufají, že dojde k objasnění veškerých nejasností, protože právo na tyto informace mají nejenom zástupci v Poslanecké sněmovně PČR, ale i široká veřejnost.

Věc: Interpelace předsedy vlády Andreje Babiše ve věci plánovaného odejití ředitele
Generální inspekce bezpečnostních sborů plk. JUDr. Michala Murína

Předkláda: PhDr. Ivan Bartoš, PhD. - poslanec Parlamentu ČR, předseda České pirátské stany

Vážený pane premiére,
Již několik týdnů s obavami sleduji Vaši snahu o odvolání (resp. donucení k odchodu) ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů plk. JUDr. Michala Murína, a to včetně sílícího tlaku na jeho osobu v podobě finanční kontroly, která byla v minulých dnech na inspekci uspořádána.

Tyto Vaše kroky nelze nazvat jinak, než že jde o další účelový pokus výměny vedoucích pracovníků ve státních institucích doprovázený politickým i mediálním tlakem, a to za velmi vágních až neurčitých odůvodnění. Nejen Piráti, ale i odborná veřejnost se oprávněně ptá, zda tyto personální čistky nejsou pouhým účelovým posilování pozice Vaší politické strany ANO 2011 a dosazování spřízněných lidí do klíčových pozic ve státní správě a nezávislých institucí.

Žádám Vás tedy touto cestou o zodpovězení mých otázek:

1. Kontaktoval jste ředitele plk. JUD., Michala Murína s tím, že požadujete jeho odchod z pozice? Můžete nám důvody jeho plánovaného odchodu objasnit?

2. Můžete rozptýlit domněnky, že zmíněné odvolání souvisí s nyní již veřejně známými výroky stíhaného poslance Faltýnka z ANO, který se vyjadřoval o vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Nevtípilovi tak, že mu garantuje, že ho dostane “do teplátků“? Váš apel na odstranění plk. Murína z vedení inspekce by do této mozaiky zapadal.

3. Pokud skutečně hodláte pana plk. Murína z vedení inspekce odvolat, budete se řídit stanoviskem Bezpečnostního výboru sněmovny, který se k takovému kroku musí ze zákona vyjádřit a kterému ho musí Vaše vláda předložit?

4. Pokud by o odchodu pana plk. Murína došlo, hodláte navrhovat jako nového ředitele pana náměstka Špačka, který je politické straně ANO 2011 nakloněn?

Děkuji za Váš čas a odpovědi.
Ivan Bartoš - Piráti

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti

Štítky: #GIBS #Hnutí ANO #interpelace #Ivan Bartoš #Pirati #plníme program #Policie #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.