Kauzy

Byznys s oddlužením opět nabírá dech.

28. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Loňská novela insolvenčního zákona neoslavila ani své první narozeniny a české “zlaté ručičky” již přišly na to, jak ji obejít. Vysávání tučných částek z již tak zadlužených lidí pokračuje.

oblečení pro charitu

Ministerstvo spravedlnosti začalo rozdávat až statísícové pokuty firmám, které dál vybírají od lidí neoprávněné částky. Je to však boj deštníkem proti tsunami. Nepoctivý byznys se nevzdává. Dřívější oddlužovací agentury se metamofrovaly do subjektů, které “podporují” advokáty. Jenom ti, společně s notáři, insolvenčními správci a exekutory mohou za své služby v oblasti oddlužení vystavit fakturu. Dluhové poradny na to jdou tedy jinak. Svým klientům pomáhají s procesem insolvence jen naoko, zatímco jim účtují vysoké částky za služby jako zasílání SMS a e-mailů o průběhu jejich insolvence. Dalším servisem těchto agentur je například příprava a mapování závazků klienta, popřípadě zpracování podkladů pro insolvenční návrh. 

To vše je zahrnuto i ve službách státem akceptovaných subjektů. K žádnému konkrétnímu řešení palčivých problémů to však nevede. I přesto ale zoufalí dlužníci i nadále svěřují své vzácné finanční prostředky do rukou těchto kšeftařů s chudobou. Cena, kterou v závěru svým klientům naúčtují, je pak častokrát vyšší než 4 tisíce korun. Touto částkou stát zastropoval služby, které klientům mohou nabízet zákonem uznané subjekty.

„Je ostudné, že v naší zemi existují společnosti parazitující na těch nejslabších, kteří se k nim obracejí pro pomoc,” komentuje situaci Pirátský poslanec Lukáš Kolářík. „Do Sněmovny míří novela, která umožní oddlužení většímu okruhu lidí v dluhové pasti. Je tedy dobře, že se na tyto takzvané podnikatele ministerstvo zaměřilo. Nejlepší by však bylo, kdyby sepsání insolvenčního návrhu zvládli i dlužníci samotní. Zjednodušením celého procesu a ideálně pak digitalizací by se podobným případům dalo předcházet,” dodává.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #dluhy #exekuce #insolvence #Lukáš Kolářík

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.