Komentáře

Antispam, nebo cenzura?

26. 02. 2018 | 13 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Před nedávnou dobou přinesl server Aeronet zprávu o tom, že e-mailové služby Centrum, Atlas a Volny.cz mažou příchozí poštu, která kdekoliv v textu obsahuje domény parlamentilisty.cz, aeronet.cz a další. Přestože server Aeronet je "dezinformační web", zpráva byla pravdivá.

dev/null censored

Podle vyjádření samotné Economie, které uvedené e-mailové služby patří, je na vině extrení antispamový filtr Virusfree, který si Economia nasazuje před své servery.

Technickému pozadí celé záležitosti se podrobně věnoval článek na root.cz. Diskuse pod článkem je též přínosná.

Z hlediska uživatele je jedno, kdo mu poštu čte a maže. Důležité je, že užívá službu a souhlasí s obchodními podmínkami služby společnosti Economia. A v nich nic o úmyslném čtení a mazání pošty není. Výtah podmínek je v textovém boxu. Z nich by se mohlo zdát, že poskytovatel služby za nic neodpovídá. Ovšem okolnosti uvedené v podmínkách předpokládají ztrátu dat vzniklou poruchou nebo vnějšími vlivy.

Obchodní podmínky - VII 2.2.

Poskytovatel vůči Uživateli zejména neodpovídá za:
  1. nefunkčnost, nedostupnost ... zejména Služby email ...,
  2. nedoručení zprávy či doručení poškozené či neúplné zprávy,
  3. neodeslání zprávy či odeslání poškozené či neúplné zprávy, ztrátu, neuložení nebo poškození jakéhokoliv Obsahu Uživatele, zejména dat, která Uživatel obdržel do emailové schránky, nebo která do emailové schránky vytvořil či uložil...

Zde došlo k tomu, že (využitím služeb sub-dodavatele) e-mailové zprávy odeslané z/do schránek klientů společnosti Economia nebyly doručeny původním adresátům. A to na základě pouhé přítomnosti jednoho z textových řetězcǔ "aeronet.cz", "parlamentilisty.cz" a podobných. Přičemž adresát ani odesílatel se nedozvěděli, že zpráva byla smazána.

Obhájci uvedeného postupu tvrdí, že nějakou formu antispamu používají všechny e-mailové služby. To je pravda. Ale zde se evidentně nejednalo o spam. Zprávu posílali skuteční lidé svým známým. Zatímco běžný spam obvykle posílají roboty na velké množství náhodných adres. Kromě toho spamfiltry slušných mail-serverů poštu třídí do složky "spam", a ta zůstává přístupná, aby si adresát mohl čas od času zkontrolovat, zdali mu užitečné zprávy nepadají do spamu, což se občas stane každému poskytovateli. Economia se tímto neobtěžovala. To, co dělala, byla prostě cenzura nepohodlných stránek.

Cenzura je nepřípustná!

Listina základních práv zaručuje ochranu soukromí v článcích 10, 13 a 17. Ochranou listovního tajemstí se zabývá trestní zákoník, a to v § 182.

Tento prostě vyjádřený imperativ je obsažen v Listině základních práv a svobod. Listina nevznikla tak, že si pár moudrých sedlo a něco si sepsalo. Ta je výsledkem dlouholetého zkoumání souvislostí a podmínek, za kterých může fungovat demokracie. Neexistuje dobrá a špatná cenzura, stejně jako neexistuje dobrá a špatná vražda. Cenzura i vražda jsou špatné vždy. Jakmile jednou připustíme sebemenší výjimku z tohoto postulátu, ocitneme se na cestě do pekel.

Právo na soukromí, na listovní tajemství a na svobodné šíření informací jsou v mnoha případech naprosto klíčová k správné funkci, ochraně a při zřízení demokratického fungování státu. Ten má povinnost bdít nad dodržováním, resp. nad nezasahováním do těchto práv dostupnými prostředky.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík nechal vypracovat právní analýzu výše uvedeného problému, v jejímž závěru se píše:

V posuzované věci je možné uzavřít, že došlo k zásahu do soukromí jednotlivých uživatelů, a to nejen samotných uživatelů free-mailových serverů, ale také adresátů, tedy uživatelů “mimo pole působnosti“ konkrétních e-mailových serverů. Zásah do soukromí dosáhl takové míry, že je možné se domnívat, že došlo k porušení článků 10, 13 a 17 Listiny základních práv a svobod a dalších instrumentů mezinárodního a unijního práva a zůstává k zvážení, zda nedošlo i k trestnému činu dle § 182 TZ.

Uživatelé, kteří se nechtějí zabývat trestním oznámením, mohou věc řešit méně radikálně. Přejít k jinému poskytovateli. Já bych od Economie rychle utekl, kdybych tam měl schránku. Jde to udělat poměrně bezbolestně. Založte si schránku na některém důvěryhodném serveru (seznam.cz, gmail, hotmail...) a na svém starém centru, atlasu či volném nastavte nepodmíněné přesměrování. A postupně všechny své kontakty naučte novou adresu, až zjistíte, že na starou už nic nechodí, nechte ji třeba umřít...

Ultimátní řešení je potom e-maily šifrovat, ale to již vyžaduje více znalostí.

Proti cenzuře se bránit musíme, dokud můžeme.

Roman Kučera
Autor je garantem programového bodu Svoboda projevu


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #cenzura #Listovní tajemství #ochrana soukromí

Komentáře k článku

Roman Kučera 16.03.2018 22:32

Jane, chápete to špatně. Došlo k tomu, co je popsáno v článku. Omlouvám se, že jsem to napsal tak, že to někdo mohl pochopit jinak. Ale o žádném spamovém koši v článku nic není.

Spamov 10.03.2018 20:02

Spamový koš? Ne, zpráva se ve schránce adresátovi neobjevila vůbec! Ani odesílatel se o osudu emailu nedozvěděl.
Zdarma? Poskytovatel - komerční podnik získává tím, že má víc uživatelů svých stránek, návštěvníků. Tím se pak orientují zadavatelé reklam.
Pokud např. dopravce vozí nejmenší děti zdarma, pak ale za jejich dopravu má zodpovědnost, tak jako za dospělé.
Stejně tak s emaily.

Jan 08.03.2018 05:29

Pokud to dobře chápu, pak nedošlo ke smazání zprávy došlé zprávy, pouze k označení zprávy jako nevyžádané a přesunu do spamového koše (odkud se po deseti dnech sama smazala). To skutečně NENÍ cenzura, ale jen nevhodně nastavený spamový filtr. Navíc se jedná o zdarma poskytovanou službu komerčním subjektem, nikoli státem. Tady opravdu pláčete na špatném hrobě ...

Josef 04.03.2018 18:46

No proč se divit, že je vše cenzurováno, když po listopadu 89 se k moci opět dostávají ti nejhorší z nejhorších? Stačilo zahodit rudou knížku a hurá jedeme opět nanovo, ale nyní již ve velkém. Se sověty to bylo naprd, nebyly z toho prašulky, ale s chazary západními to již vynese pořádný balík. Tudíž namísto, aby se vyčistil audiášův chlív od té špíny která vlastně tím audiášovým chlévem byla, tak ta se opět začala prosazovat, ale v daleko větším měřítku. A tak postupem času se dostaneme do daleko většího diktátu, než byl ten srandovní - minulý. Ten nastávající diktát bude daleko tvrdší, stačí již dnes jaké techniky používá, své lidi nechává zlikvidovat, protože je to ku prospěchu té věci, kdy mocní si zajišťují ještě větší moc. Tak proč se divíte jako malé děti? Použijte mozek komu to prospěje ta vražda dvou mladých lidí a hned je vše jasné. Prsty mafie jsou prolezlé napříč světem, ale ne té sranda italské, ale těch mocných, nejmocnějších nemocných, kteří prahnou po řízení světa.

Pepa 02.03.2018 09:38

Zdá se, že k dnešnímu dni jsou některé politicky nekorektní weby již odblokovány a odkazy na ně lze přeposílat. Jiné weby jsou však stále cenzurovány a likvidovány, např. Protiproud, Gatestone institute, Security magazín, Rukojmí a další.

Roman Kučera 28.02.2018 13:54

Ano, to, že ve skutečnosti nejde o antivir, ale cenzuru, je z toho čím dál zřejmější.
Utéct, nepoužívat. Tiscali z návrhu odstraním.

Honza 2 27.02.2018 21:43

Kromě freemailů na serverech Atlas, Centrum a Volny jsou údajně cenzurovány i zprávy, přicházející i na Tiscali a Quick. Blokovány jsou všechny příchozí zprávy, v nichž jsou odkazy na tzv. "dezinformační weby", jejichž seznam je uveden na stránkách https://www.konspiratori.sk/zoznam-stranok.php
Docela mě zaráží, že mezi blokované weby patří např. Literárky, Security magazín, Krajské listy, Pravý prostor a další "politicky nekorektní" weby.

Petr 26.02.2018 23:21

Tady někdo neviděl film Vyšší princip.

"Vražda na tyranovi není zločinem."

Existuje dobrá vražda. Vražda je to podle práva tyrana, z pohledu utiskovaného je to atentát, odplata, spravedlnost. :)

A není pravda, že spamy mizí beze stopy jen u Bakaly. Odpovídat spamerovi nemá význam, on to nečte, a oznamovat příjemci, že mu nedojde spam je také nesmysl. Ani ten Google, při obrovské kapacitě servberů, neukládá zprávy, kde spam level je 99%.

Roman Kučera 26.02.2018 16:04

Honzo, zkus se zamyslet, proč jsem to napsal v uvozovkách.
Informace je buď pravdivá, nebo nepravdivá. Bez ohledu, kdo ji přináší. Jen hlupák hodnotí pravdivost podle posla.

Honza 26.02.2018 15:54

Mě na tom článku fascinuje to autorovo konstatování - Přestože server Aeronet je "dezinformační web" -. Jděte již s tím do háje. Já na ten aeronet občas chodím a mohu jen konstatovat, že ty jejich "dezinformace" se cca v 80% po čase ukázaly jako velmi cenné a pravdivé informace. Ať již to bylo u voleb amerického prezidenta, kde šéfredator VK, dokázal přesně předpovídat vývoj jak výsledku voleb, tek zejména problémů, které Trumpovi nastanou po volbách. Podobně u nás v otázce kolem "lithia", voleb do PS, prezidentských voleb, nebo problému Soroše s umístěním jeho univerzity v Maďarsku, odkud ho Orbán vyhodil, kauza Lety a další. Je vidět, že ten neznámý pan VK, má vynikající zdroje pro své "dezinformace", protože z 80% se pak v reálu ukáží jako pravdivé. Ale člen "Pirátské strany" si neopomene kopnout.

Alex 26.02.2018 11:42

(Nejen) proto doporučuji šifrovaný email www.protonmail.com. Je zdarma, užívání je tak snadné jako je Gmail nebo Seznam a nadále můžete komunikovat se všemi standardními emaily.

Milan Kovár 26.02.2018 11:09

Economia kromě uvedených "dezinformačních" serverů blokuje i vše, co přichází z adresy @163.com (Čína). Představa, že mi někdo z přátel v Číně vyřídí a zašle letenku u místních aerolinek a volny.cz ji suverénně zahodí jako spam, mě dost děsí. Proto na těchto freemailových serverech končím a jdu jinam.

tiscali 26.02.2018 10:59

pozor - tiscali taky cenzuruje emaily, nedoručí ani do spamu.

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.