Komentáře

Pro dobrotu na žebrotu? Snad už ne.

21. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Do Poslanecké sněmovny zrovna míří novela trestního řádu rozšiřující účinnou lítost u korupce. Nově by tak lidé, kteří poskytnou úplatek a následně tento čin sami nahlásí na policii, čelili menším právním postihům. Jejich trestní stíhání by mohlo být odloženo, v případě funkční spolupráce vedoucí k jasným výsledkům pak dokonce úplně zastaveno.

Promiňte - ilustrace z kabiček

“Myslíme si, že by to mohlo motivovat účastníky korupčních situací k jejich ohlašování,” říká k tématu poslanec České pirátské strany, Lukáš Kolářík. “Mnohdykrát jsou lidé přímo vyzvání k poskytnutí úplatku a situace může být tak nevypočitatelná, že člověk v časovém presu a pod nátlakem úplatek opravdu poskytne. Když se pak dotyčný sám přihlásí na policejní stanici, kde vysvětlí okolnosti podání úplatku, mohla by to být polehčující okolnost pro zvážení jeho trestního stíhání,” dodává Kolářík.

Je důležité zmínit, že tato novela neslouží k tomu, aby chránila úplatkáře. Její skutkovou podstatou je motivovat lidi k širšímu oznamování korupce. Současný výklad trestního řádu totiž jedince, který pod nátlakem poskytl úplatek, hodnotí stejně jako toho, kdo tak udělal záměrně, dobrovolně a z vlastní iniciativy.  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #Boj s korupcí #účinná lítost #zákon

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.