Reportáže

Bouře ve sklenici rozhlasové vody?

17. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve čtvrtek 15. února 2018 se konalo veřejné zasedání Volebního výboru Poslanecké sněmovny (VV). Kromě rutinního schválení zpráv rady ČRo z let 2015 a 2016, byl na návrh Pirátského poslance Tomáše Martínka zařazen bod Informace Rady Českého rozhlasu o aktuální situaci v ČRo. Vzbudilo to rozruch. Parlamentní místnost č. 56 praskala ve švech.

Volební výbor Sněmovny

Vývoj kauzy

28. 11. 2017
Reportáž Janka Kroupy v ČRo
13. 12. 2017
Rozhovor s Jankem Kroupou v DVTV, kde kritizuje vedení ČRo
1. 2. 2018
Veřejná podpora J.K. od zaměstnanců ČRo.
2. 2. 2018
Ohrazení se generálního ředitele
15. 2. 2018
Slyšení před Volebním výborem

Důvodem zájmu byl veřejný konflikt mezi generálním ředitelem ČRo a reportérem Jankem Kroupou, jehož reportáž o pobírání dotací kritizoval ředitel Zavoral a místopředseda Rady ČRo Kňourek. Za reportéra se postavili kolegové v Rozhlase i někteří další nezávislí novináři.

Inkriminovaná věc se projednávala jako třetí bod v pořadí, po schválení výročních zpráv Rady ČRo. Pirát Tomáš Martínek se dotázal, zdali „je běžné, aby se Rada zabývala programem, i když neobdrží stížnost od žádného posluchače?“ Členové Rady potom objasnili, že ta sice nemůže určovat, co se bude vysílat, ale může hodnotit, co se již odvysílalo.

Hana DohnálkováMartínek se následně zeptal: „Nevidíte jako problém, že místopředseda Kňourek komentuje na Parlamentních listech reportáž, kterou projednáváte na Radě?“ Předsedkyně Rady Dohnálková připustila, že to jako problém vnímáno být může.

V dalších chvílích se ředitel Zavoral i přítomní členové Rady snažili poslance přesvědčit, že se jedná o uměle nafouklý problém. Že ostřejší výměny názorů mezi vedením a jednotlivými redaktory se dějí běžně, že to patří ke každodenní redakční práci a vzápětí se na to zapomene. A že kdyby se nejednalo zrovna o Agrofert, reportáž i reakce na ni by prošla bez povšimnutí.

Němcová a MartínekGenerální ředitel poté všechny ujistil, že svá vyjádření již zkorigoval, že redaktorovi nehrozí žádný postih a že dělá vše pro to, aby se situace uklidnila. Nejvíce mu oponovala poslankyně Miroslava Němcová z ODS, která sedíc vedle Piráta Martínka převzala roli hlavní oponentky řediteli. Několikrát vyjádřila obavy, že prohlášení ředitele připomínají rétoriku z doby před listopadem 1989.

Generální ředitel, Radní i většina poslanců ANO a Miloslav Rozner (SPD) poté začali nacházet názorovou shodu a členové VV vyjadřovali pochopení pro jednání generálního ředitele. Tomáš Martínek vyjádřil ochotu ke kompromisu, když se vrátil k výrokům radního Kňourka: „Nechceme nikomu radit a nikoho odvolávat. Rada si volí místopředsedy a je to na její zodpovědnosti, kdo jsou místopředsedové, kteří za tu radu veřejně vyjadřují názory.“

Z podnětu poslance Martina Kolovratníka (ANO), který v Českém rozhlase pracoval, vzniklo tříbodové usnesení k projednávanému bodu:

  • 1. VV bere na vědomí informaci rady ČRo o situaci v ČRo
  • 2. VV oceňuje věcný přístup Rady ČRo a snahu vedení ČRo ke zklidnění situace.
  • 3. VV žádá Radu ČRo aby ve spolupráci s vedením zajistila efektivnější posuzování souladu zpravodajství a publicistických příspěvků se zákonem o ČRo a Kodexem ČRo při současném zachování co nejvyšší nezávislosti novinářů veřejnoprávního média.

ZavoralHlasování

  • 1. Všichni pro
  • 2. Miroslava Němcová se zdržela, zbytek pro
  • 3. Miroslava Němcová proti, Martínek + 2 poslanci se zdrželi, zbytek pro

Jednání k bodu Informace Rady Českého rozhlasu o aktuální situaci v ČRo tím bylo ukončeno a vyhlášena přestávka, během které se místnost značně vyprázdnila, o další body jednání nebyl z řad veřejnosti zdaleka takový zájem. I Seznam TV ukončila svůj záznam, který z celého jednání pořizovala.

Komentář

Vypadá to jako krásný happy end. Vedení Rozhlasu objasnilo, že to tak zle nemyslelo, že situace je klidná, nikdo ve spacácích v budově rozhlasu nepřespává a všechny stanice vysílají a plní veřejnou službu. Přítomní poslanci ANO, v čele s bývalým rozhlasákem Kolovratníkem všem i sobě navzájem vysvětlili, že Kroupova reportáž byla opravdu "přepísklá". A to zřejmě, i dle mého názoru, byla.

Vedení situaci nechce hrotit, všechno si už vyříkali a vlastně se nic nestalo, šlo o běžný pracovní spor, jeden z tisíce podobných. Není třeba se ničeho obávat.

Jinak to ani dopadnout nemohlo. Chyběla totiž maličkost: přítomnost Janka Kroupy nebo alespoň kteréhokoliv z "rebelujících redaktorů", kteří se podepsali pod jeho podporu. Bez této maličkosti tedy nelze v žádném případě tvrdit, že se Volební výbor opravdu seznámil se situací v Českém Rozhlase. Nikdo se tedy pana ředitele nezeptal, jak je možné, že když k podobným sporům dochází v ČRo běžně, veřejné prohlášení podpory se uskutečnilo jen v tomto případě. Otázky zůstávají nezodpovězeny.

Obávám se, že ředitelův optimismus se mnou nesdílejí ani dostavivší se mediální odborníci a zkušení nezávislí novináři, včetně například Adama Černého, předsedy Syndikátu novinářů.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #mediální rada #rozhlas #sněmovní výbor

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.