Reportáže

Pirátská putovní univerzita: Scénáře budoucnosti AI (2.)

14. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Existuje mnoho budoucností, ale některé jsou pravděpodobnější než jiné. Do jisté míry tedy můžeme budoucnost ovlivnit a vnést do analýzy variant budoucího vývoje velkou míru transparentnosti – k tomu slouží foresight, koncept patřící do skupiny „future studies“ zahrnující desítky metod. Takový byl závěr z mimořádně podnětné úvodní přednášky s názvem Foresight a budoucnost umělé inteligence, kterou koncem ledna připravila Pirátská putovní univerzita ve spolupráci s nezávislou expertkou na foresight Ludmilou Kováříkovou společně s Ondřejem Valentou a Ondřejem Pokorným z oddělení Strategických studií Technologického centra akademie věd ČR.

tc

A dvacítka účastníků, která během přednášky nejprve pozorně poslouchala a nakonec se i velmi živě diskutovalo, si odnesla důležitý domácí úkol navrch: shromáždit zajímavé informace (měkké signály), které se vztahují k tématu "Jak ovlivní umělá inteligence českou společnost v roce 2025?"

Druhá část cyklu 22.2.: praktická ukázka scénářové metody

Cílem druhé přednášky bude identifikace klíčových faktorů rámce PESTEL vztahujících se k vývoji AI, ze kterých budeme odvozovat scénáře. Před zahájením scénářové metody potřebujeme shromáždit dostatek podkladů prostřednictvím horizon scanningu, do kterého by se měli zapojit všichni, kdo plánují účast na scénářích. Horizon scanning, sběr měkkých signálů, bude probíhat prostřednictvím vyplnění krátkého google formuláře. Jako měkký signál můžeme určit jakoukoli zajímavou informaci, která se vztahuje k dalšímu vývoji AI. Maximální počet měkkých signálů není omezený, minimum jsou tři vyplněné měkké signály. Konečný soubor měkkých signálů lektoři předem zpracují a připraví pro další analýzu, která už bude probíhat v rámci přednášky, proto prosím svoje signály zadávejte nejpozději do 16.2. 2018. 

Co se stane 22.2. v 18h je tedy jisté, pokračuje náš cyklus o foresightu, tentokrát v Technologickém centru (zasedací místnost Vltava), Ve Struhách 27, Praha 6. Jste zváni.

 

Registrace a odkaz na formulář pro sběr signálů: milus.kotisova@pirati.cz, 778 111 455.

Účast na první přednášce není podmínkou účasti na dalších částech.

***

Více o Pirátské putovní univerzitě na  na Facebooku..

Najdete zde i seznam aktuálně nabízených kurzů a základní informační materiály.


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #AI #foresight #Ludmila Kovaříková #Pirátská putovní univerzita

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.