Komentáře

Odcházející vláda otřásá ministerstvy

14. 02. 2018
Sdílet na Facebooku Tweet

Ještě před koncem loňského roku, konkrétně 22. prosince 2017, schválila vláda Andreje Babiše novou systemizaci služebních a pracovních míst na ministerstvech s účinností od 1. ledna 2018. Co to znamená?

Strakova Akademie

Některé sekce na vybraných ministerstvech se slučují a některé zase rozdělují a to se zdůvodněním větší efektivity. Reálný dopad je však takový, že někteří náměstci tímto způsobem přijdou o místo a projekty, které měli tito lidé na starost, se takto buďto zastaví anebo úplně zaniknou. Stranické hašteření tak neodnesou jenom konkrétní lidé na patřičných úřadech, ale zejména občané České republiky, jichž se měly připravované projekty týkat.

„Tyto a podobné kroky inklinují k podezření z obcházení služebního zákona, jenž má úředníky chránit před čistkami na úřadech. Ty zpravidla přicházejí po jmenování nového nadřízeného,” říká k problematice poslanec Pirátské strany, Lukáš Kolářík.

Podivnost situace doplňuje i na kritika ze strany představitelů ANO na konto restrukturalizace policie, kdy následně rezignoval známý policejní vyšetřovatel Robert Šlachta. Teď se podobné manýry dějí právě na ministerstvech, které mají pod sebou ministři hnutí ANO v demisi.

lukáš Kolářík„Nejpodivnější je však argument těchto restrukturalizací, který tyto procesy zdůvodňuje právě vyšší efektivitou. Na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) se totiž slučuje sekce ICT (informačně-komunikačních technologií) se sekcí ekonomiky. Na ministerstvu zemědělství se děje pravý opak, tedy rozdělení těchto sekcí,” doplňuje Kolářík.

Na pozice vedené pod danými sekcemi MPSV se podle informací České pirátské strany zatím dokonce nikdo nepřihlásil. Všechny tyto změny jsou přitom součástí jednoho vládního dokumentu.

Otázka tedy zní: co se to vlastně odcházející vláda snaží stihnout a čemu tím prospěje? Jde o čistky ze msty, anebo přípravu ministerstva pro dalšího koně ze stáje ANO? A měla by se takto vláda v demisi chovat?

foto Strakovky Miloslav Rejha, Wikimedia Commons


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Daniel Galuszka

Štítky: #ministerstvo #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.